10. 3. 2009 | Lukáš Krupička, Pavel Hrdina

SPA - ZLN 6:1 - Zlín končí s debaklem, Sparta bere postup

ČF5, úterý 10. 3. 2009
Sparta - Zlín SPA - ZLN
Sparta: Přikryl - Pilař, Gulaši, Vykoukal, Jan Hanzlík, Černošek, S. Hudec, od 59. navíc Cunik - D. Výborný, Broš, Kratěna - Ton, Langhammer, Netík - Hromas, Koreis, Hrdel - Látal, Podlešák, Kafka - od 41. navíc Mrňa. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.
Zlín: Biegl (17. Sedláček) - Hamrlík, Galvas, Nosek, Lučka, Míka, Kučný, Bořuta, Linhart - Balaštík, Leška, Köhler - Rachůnek, Kollár, Andrašovský - Kubiš, Roman Vlach, Záhorovský - J. Ondráček, Balán, F. Čech. Trenéři: Venera, Rostislav Vlach a Hrazdíra.
Branky a nahrávky: 9. D. Výborný (Kratěna), 12. Koreis, 17. Langhammer (Netík, J. Hanzlík), 32. Netík (Ton), 53. Vykoukal (Ton, Netík), 59. Langhammer (Netík, J. Hanzlk) - 51. Leška (Köhler, Hamrlík). Rozhodčí: Minář, Mikula - Hlavatý, Tošenovjan . Vyloučení: 6:6. Využití: 2:1. Diváci: 8849.
Kdo by to před dnešním zápasem čekal? Zlínu šlo o vše, ale už v polovině utkání nebylo o co hrát. Když Tomáš Netík zvyšoval na rozdíl čtyř branek, celá hala tušila, jak to dnes dopadne. Zlín mohl ve třetí části po snížení ještě zápas zdramatizovat, ale Leška neproměnil trestné střílení. Sparťané tak přidali v závěru Ševcům ještě dva kusy na cestu.

Fotogalerie

Komentář

Už od začátku nastoupila Sparta s jasným cílem sérii ukončit a z celého kádru sršelo sebevědomí. Domácí s mohutnou podporou fanoušků se z pozorné defenzivy dostávali do ofenzivy a zkoušeli různé nápadité kombinace. A právě přílišná rozvernost se jim mohla vymstít ve 4. minutě, kdy Andrašovský nastřelil tyčku Přikrylovy branky. Z protiútoku zkoušel Langhammer podobnou fintu, jakou vyzrál v pátečním zápase na Sedláčka, ale neuspěl. V 7. minutě zazvonila tyč sparťanské branky ještě jednou po ráně mladíka Vlacha, to však bylo téměř všechno, co Zlín směrem dopředu v rozhodující čtvrtfinálově bitvě předvedl.

Na sklonku deváté minuty totiž zaúřadoval první sparťanský útok. Kratěna zmátl celou zlínskou obranu, když místo do volného prostoru nahrál na obsazeného Davida Výborného a ten z voleje poslal Spartu do vedení. Dvě minuty bylo z pohledu Holešovických ještě veseleji. Jakub Koreis se vysmeknul Hamrlíkovi, sebral kotouč ze zadní síťky a nataženou holí zvýšil na 2:0. Definitivní postupová euforie zavládla v TESLA ARENĚ v čase 16:08. Jakub Langhammer dorazil Netíkovo nahození za brankovou čárou a Biegl šel z ledu.

Od druhé třetiny už se hrálo relativně uvolněně. Sparta jednoznačně kontrolovala vývoj, ofenzivu zakládala od podlahy ze zabezpečené obrany a v útoku se nebála vymýšlet pohledné kombinace. V 28. minutě měl Petr Leška šanci na snížení, výstavní pas od Balaštíka skončil na betonech Přikryla, který se pohotově sklouzl přes brankoviště. Sparťanská jednička na play off chytá spolehlivě, mladému Sedláčkovi na druhé straně se naopak ve vyřazovacích bojích nedaří. Ve 32. minutě se na něj řítili Netík s Tonem, první jmenovaný po několika vyměněných přihrávkách skóroval do prázdné brány.

Na začátku posledního dějství, z pohledu Zlína posledního i v sezoně, se zkoušel opět prosadit v pohodě hrající Jakub Langhammer spolu s Petrem Tonem, dorážku však Sedláček pokryl. Fanoušci RI OKEN se už loučili s letošním ročníkem, od svého týmu se dožadovali alespoň čestného úspěchu. Dočkali se v 51. minutě. Pražané sice ubránili dvojnásobné oslabení, krátce nato, už ve čtyřech hráčích, inkasovali z hole Petra Lešky. Ten potom mohl snížit ještě podruhé z trestného střílení, ale na sparťanského maskovaného hrdinu nevyzrál. Nedáš? Dostaneš! Po necelé minutě napřáhl ze střední vzdálenosti Vykoukal a Sparta vedla 5:1.

V samotném závěru ještě zajiskřily emoce, když jeden z Okenářů sejmul Přikryla v brankovišti. To ale na rozložení sil nic nezměnilo. Definitivní tečku za čtvrtfinálovou sérií pak napsal opětJakub Langhammer. Při neohroženém výpadu nechal nezkušeného Sedláčka vyjet z brány, aby ho zato hned potrestal. Sparta poprvé v sezoně vstřelila šest gólů a jako druhý tým postoupila do semifinále.

Ohlasy trenérů

Marian Jelínek (Sparta): "My jsme se na zápas připravovali, protože jsme věděli, že kdyby jsme ho nezvládli, tak by se jelo zpět do Zlína, Zlín by tím dostal opět sílu a určitě by se série vyvíjela jinak. Změnili jsme některé taktické věci, protože soupeři už se po čtyřech zápasech znají. Šli jsme do utkání hlavně koncentrovaní psychicky, protože jsme nechtěli být vylučovaní. To se nám naštěstí povedlo. Dát Zlín místo tyček gól, tak se zápas možná vyvíjel jinak, ale na druhou stranu jsme věřili v naši sílu. Věděli jsme také, že soupeře předchozí zápasy stály hodně energie, protože nás zaskočil svým agresívním přístupem, který však stojí opravdu hodně sil. Ke vší úctě k soupeři si myslím, že ta kondice tam dnes trochu chyběla. Když k tomu přičtu, že byl psychicky nalomen tím, že nám tam góly padly a jemu ne, tak si myslím, že jsme zaslouženě vyhráli."

Rostislav Vlach (Zlín): "Sparta byla v dnešním zápase hladovější po vítězství. My jsme tam měli dvě tyčky v první polovině úvodní třetiny, bohužel z toho nebyly góly. Pak jsme dostali tři rychlé góly a myslím, že poté už jsme neměli ani sílu na to výsledek stáhnout. Chtěl bych poblahopřát Spartě k postupu."

×
Dnes v 14:00 | Dor.
HC Oceláři Třinec
HC Sparta Praha
×
Dnes v 17:00 | Muži
HC Oceláři Třinec
HC Sparta Praha
AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Do Třince jedeme vrátit sérii do Prahy

DOR: TRI - SPA 4:0 - První semifinále pro Třinec

Tomášek: Sil máme ještě dost!

Kempný: Dál musíme jít s čistou hlavou