21. 3. 2006 | Vojtěch Gibiš

Sparta Kratěnovým gólem otočila stav série!

ČF5, úterý 21. 3. 2006
Zlín - Sparta ZLN - SPA
Zlín: Murín - Hamrlík, Blaťák, Vosátko, Galvas, Nosek, Zubíček - Melenovský, Leška, Gardoň - Okál, Král, Záhorovský - Kristek, Benda, Mokrejš - Barinka, M. Čech, Rachůnek. Trenéři: Bokroš a Stuchlík.
Sparta: Bříza - Ptáček, Toman, Pilař, Jan Hanzlík, Tabaček, Černošek, Stehlík - O. Kratěna, J. Hlinka, Chabada - Netík, Marek, Štrba - Ton, J. Straka, Sivek - Špaňhel, Kašpařík, Langhammer. Trenéři: Výborný a Jelínek.
Branka a nahrávka: 18. O. Kratěna (Chabada). Rozhodčí: Šindler, Turčan - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 10:9. Bez využití. Diváci: 6465. Stav série: 2:3.
Sparta se poprvé v série raduje z vítězství na stadioně soupeře. Ve Zlíně Pražané vyhráli 1:0, když se v osmnácté minutě po Chabadově asistenci trefil Ońdřej Kratěna. Veškeré pokusy hokejistů Hamé poté zlikvidoval bezchybný Petr Bříza, který již 114 minut nepustil gól. Sparta otočila vývoj série a nyní vede 3:2 na zápasy.

Komentář

Sparta se v pátém čtvrtfinále ve Zlíně představila bez zraněného Vykoukala, Zlín nasadil prvního brankáře Igora Murína. Úvod utkání byl velmi opatrný, pouze Nosek s Kristkem tvrdými střelami testovali pozornost brankáře Břízy. Na začátku šesté minuty byl na každé straně krátce po sobě vyloučen jeden hráč, ale při hře čtyři na čtyři se žádný tým nedostal k pořádné střele. Sparta poprvé zahrozila až v deváté minutě. Sivek v přečíslení dva na jednoho nahrál Tonovi, ale ten již byl příliš blízko Murínovi. Před Břízou střílel Benda, ale jeho střela nebyla příliš nebezpečná. Ve dvanácté minutě pálil Barinka, sparťanský brankář si s jeho střelou poradil. O dvě minuty později Zlín střílel Galvasem, Vosátkem a Králem, všechny pokusy končily však na Břízovi. Na konci čtrnácté minuty nahrál Čech Barinkovi, který však před odkrytou brankou prováhal moment ke skórování. O minutu později střílel Záhorovský, avšak také pouze do Petra Břízy. Sparťanský veterán pak chytil i další šance Rachůnka a Barinky. V osmnácté minutě vyhrál Leška buly, ale puku se zmocnil Chabada, zajel za branku, nahrál na levý kruh Kratěnovi a ten zvednul puk pod horní tyčku, čímž dostal Spartu do vedení.

Krátce po zahájení druhé třetiny byl vyloučen Záhorovský, ale do dvou šancí se dostal Zlín. Nejdříve střílel od modré Leška a krátce po něm trefil Kristek zblízka Břízovo rameno. Sparta ohrozila při přesilovce Murína jen jednou střelou. Krátce po skončení jedné početní výhody hrála Sparta další, když fauloval Benda. Na konci této výhody se Kratěna prokličkoval až před zlínskou branku, ale jeho zakončení z úhlu skončilo jen na vnější straně brankové konstrukce. O několik chvil později střílel od modré čáry obránce Blaťák a Bříza měl s jeho střelou co dělat. V osmadvacáté minutě ujel podél pravého mantinelu Marek, ale Murín si vyjel a s jeho střelou neměl problémy. Krátce před polovinou druhé třetiny hrál Zlín přesilovku 4 na 3, ovšem s Hamrlíkovou tvrdou střelou si Bříza poradil. V dalších minutách se pak místo pohledného hokeje diváci dočkali přetlačované o puk. V čtyřiatřicáté minutě se Břízu pokoušel zadovkou překonat Melenovský a o moment později bombou trefil Břízu do masky Hamrlík. Osmatřicáté minuta přinesla hodně vzrušení. Nejprve se v Břízově brankovišti strhla malá rvačka, v které si nejaktivněji počínali za Spartu Netík a Černošek. O pár desítek sekund později ujel Josef Straka, položil si Murína vedle branky a nahrál před branku Markovi, který však netrefil odkrytou klec.

Třetí dějství pátého čtvrtfinále zahájila Sparta dohrávanou přesilovkou, v které Murína neohrozila. Ve třiačtyřicáté minutě ujel Kristek a Černošek jej zastavil jen za cenu faulu. V početní výhodě sice Hamé branku hostí ostřelovalo, ale většina střel mířila vedle. Na opačné straně ujížděl Ton se Strakou na jediného obránce domácích, který však Straku zastavil seknutím. V šestačtyřicáté minutě nahrál Rachůnek Noskovi, ten vypálil, ale Bříza puk stačil zastavit před brankovou čarou. Zlín nadále tlačil, ale všechny šance Bříza chytil. Tlak ukončil Záhorovský, který nabídl Spartě přesilovou hru. V té zkoušel od modré Murína prostřelit Ton, střela byla však zblokována. Zlín se zkusil prosadit i v oslabení, Kristkovu šanci ale Bříza se štěstím zlikvidoval. V jednapadesáté minutě hrál přesilovku pro změnu Zlín, roztočil v útočném pásmu kolotoč, Hamrlíkovu střelu od modré čáry Bříza dobře viděl. Na výlet se vydal v oslabení Hlinka, Murín si musel proti jeho zakončení vyjet. Stejný hráč střílel i při sparťanské přesilovce, lapačka slovenského gólmana však byla na svém místě. V šestapadesáté minutě putoval za katr Štrba a Zlín si opět zahrál přesilovku. V ní Hamé Spartu zamklo, ale neujaly se pokusy Hamrlíka, Noska ani Rachůnka. Dvacet sekund před třetí sirénou Zlín odvolal brankáře, v krátké power play Sparta dobře bránila a udržela výsledek 1:0.

Ohlasy trenérů

Jaroslav Stuchlík (Zlín): Vynikající výkony podali oba brankáři. Murín měl velkou zásluhu na tom, že jsme nedostali další branky, neboť soupeř měl ještě hodně vyložených šancí. Navzdory porážce nemohu našim hráčům nic vytknout. Hráli jsme s nasazením, nedařilo se nám v koncovce. Navzdory porážce není ještě nic rozhodnuto. Tak jako Sparta vyhrála na našem ledě, tak můžeme stejně vyhrát ve čtvrtek v Praze.

Marian Jelínek (Sparta): Chtěl bych zejména ocenit vysoké herní nasazení obou týmů. Že jsme vyhráli pouze o branku, svědčí o tom, že série je nesmírně vyrovnaná. Dnešní naše vítězství bylo hlavně o velké vůli. Do půlnoci se dnes budeme radovat z vítězství a potom už začneme myslet na další zápas. Rozhodně jej nebudeme považovat za mečbol, budeme jej pouze brát jako další utkání v sérii.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Martinec: Příprava s áčkem mladým pomůže

Filip Novák: Smlouva je pro mě odměnou!

Termíny CHL: začátek doma, venkovní víkend

Příprava: extraliga a generálka v Německu