28. 12. 2005 | Vojtěch Gibiš, Vojtěch Gibiš, Tadeáš Drahorád

Sparta je na Spengler Cupu stále bez bodu

2., středa 28. 12. 2005
Eisbären Berlin (GER) - Sparta EIS - SPA
Eisbären Berlin (GER): Pöpperle - DuPont, Keller, Walser, Brimanis, Leask, Hördler, Quint, Berehowsky - Mueller, Pederson, Ustorf - Reuille, Jarrett, Felski - Walker, Beaufait, Fairchild - Gawlik, Moran, Baxmann.
Sparta: Pavoni - Ptáček, Nikolov, Černošek, Jan Hanzlík, Toman, O. Malinský, Kasík, Stehlík - Chabada, Sivek, Netík - Ton, Marek, Štrba - Špaňhel, J. Straka, D. Vrbata - Dragoun, M. Růžička, Langhammer.
Branky a nahrávky: 19. Felski, 42. Fairchild (Walker, Beaufait), 53. Beaufait (Walker, Fairchild) - 8. Špaňhel (Toman), 26. Štrba (Toman, Černošek). Využití: 2:1.
Dvakrát Sparta v utkání proti Berlínu vedla, raduje se však znovu soupeř. Eisbären dokázali ve třetí třetině dvěma brankami otočit průběh utkání, Holešovičtí vyšli opět bodově naprázdno. V brance Pražanů se poprvé představil i švýcarský veterán Reto Pavoni. Ani on, ani elitní formace Štrba - Marek - Ton však k bodům nepomohli. Sparta Praha podlehla Eisbärenu Berlin 2:3.

Fotogalerie

Komentář

Sparta proti Eisbärenu Berlín nasadila svůj neproduktivnější útok, který v prvním zápasu jen odpočíval, další změnou oproti utkání s Davosem bylo nasazení švýcarského brankáře Reta Pavoneho. Už ve 3. minutě se do šance dostal Špaňhel, sparťanský brankář ve službách Eisbärenu Berlín Tomáš Pöpperle jej ale vychytal. O chvíli později střílel ze střední vzdálenosti Sivek, jeho puk skončil pro změnu vedle branky. Pavoneho poprvé výrazně vyzkoušel Du Pont. Stejný hráč střílel i o pár minut později z mezikruží, ale ani tentokrát na Pavoneho recept nenašel. V 6. minutě vyloučený Vrbata napravil svůj prohřešek hned po návratu z trestné lavice. Nahrál totiž rozjetému Tomanovi, jenž ještě posunul touš před prázdnou brankou Špaňhelovi, který se ve vyložené šanci nemýlil. Eisbären se však nevzdávali. Pavoneho chtěl na druhé straně prostřelit Reuille, jím vyslaný kotouč si však cestu do sítě nenašel. Pöpperle se pak v německé brance vytáhl proti svému bývalému spoluhráči Tonovi, když lapačkou vychytal jeho pokus. O chvíli později si šel na dvě minuty odpočinout Dragoun. V přesilové hře zahrozili Fairchild s Pederonem, ale Pavone byl opět pozorný. Ton o sobě dal opět vědět svým únikem po pravé straně, jeho střela od mantinelu už moc nebezpečná nebyla. Do šaten se ale nakonec odcházelo za vyrovnaného stavu. Necelou minutu a půl před koncem první třetiny napřáhl v přesilovce Felski a nešťastný Pavone si puk nechtěně srazil za svá záda.

Pražané do druhé třetiny vstoupili s dalším vyloučeným, Stefan Ustorf si ale v bezprostřední blízkosti před švýcarským gólmanem se svou příležitostí neporadil. Hlavně díky Pavonemu pak sparťané ustáli drtivý tlak Medvědů při dalších přesilovkách, V 25. pak Pöpperleho položil Josef Straka, dostal se ale do dosti nevýhodného střeleckého úhlu, a tak se skóre neměnilo ani tentokrát. Za chvíli už ale mohli Holešovičtí zvedat ruce nad hlavu odůvodněně. Druhou sparťanskou přesilovku využil u tyče stojící Štrba, který zužitkoval Tomanův pas z pravého kruhu. Při vyloučení Chabady, se na druhé straně zblízka opět neprosadil smolař Ustorf. Krátce před polovinou utkání se přes dva hráče Berlína prokličkoval Marek, leč selhal v zakončení. Při Tomanově vyloučení uhájil jednobrankové vedení Sparty Pavone výborným rozklekem, v témže oslabení ujel Netík, obehrál obránce, Pöpperle ale jeho překvapivou střelu vystihl. Podobně jako Netík si na druhé straně počínal Jarrett. V 39. minutě se v obrovské šanci neocitl nikdo jiný než Stefan Ustorf, ale ledově klidný Pavone se nenechal rozhodit ani napotřetí.

Ze třetí části hry uplynuly sotva dvě minuty a už bylo zase vyrovnáno. Beaufait s Fairchildem lehce přelstili jediného sparťanského obránce a druhý jmenovaný se v dobré střelecké pozici nemýlil. Na druhé straně uháněli tři sparťané na jediného hráče Davosu, Chabadovu střelu však Pöpperle vyrazil nad branku. V dalším sparťanském oslabení pálil z pravého kruhu Mueller, ale Pavone si proti jeho střele povyjel a dobře tak vykryl střelecký úhel. O pár sekund později k vyhozenému puku pádila dvojice Ton – Pöpperle, sprinterský souboj tentokrát vyhrál mladý gólman. V 51. minutě se až před branku projel Straka, brankář Medvědů mu ale nenechal prostor potřebný k zakončení. Ve 53. minutě vracil Spartě do srdce dřevěný kolík Beaufait. Ten si chytře počkal v pozici mezi kruhy a přesouvajícímu se Pavonemu nedal svou střelou sebemenší šanci. O čtyři minuty později netrefil Petr Ton odkrytou část branky a se Spartou to začalo vypadat bledě. Krátce po začátku 59. minuty si Sparta vzala oddechový čas a poté odvolala brankáře. Během téměř dvou minut trvající power play pustili sparťané soupeře jen dvakrát z pásma, ale i přes drtivý tlak v závěru utkání a několik vypracovaných šancí prohráli 2:3.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Pech: Věříme, že se bude hokej hrát dál

LIB - SPA 3:2 - Prohra po bitvě

Chlapík: Sparta byla jediná volba!

Posila z NHL! Spartě vypomůže Filip Chlapík