Sparta neponechala nic náhodě, derby vyhrála

52., čtvrtek 9. 3. 2006
Sparta - Slavia SPA - SLA
Sparta: Bříza - Ptáček, Toman, Vykoukal, Jan Hanzlík, Tabaček, Černošek, Pilař, Stehlík - Ton, Marek, Štrba - O. Kratěna, J. Hlinka, Chabada - Sivek, J. Straka, Netík, od 41. navíc Špaňhel, Langhammer.
Slavia: Franěk - Kadlec, Pojkar, J. Novák, Žižka, Žabka, Graňák, Drtina - Duda, Beránek, Prorok - Bednář, Vlasák, Sup - D. Hruška, Divíšek, Dlouhý - Vondrka, Sobotka, V. Růžička ml.
Branky a nahrávky: 4. Hlinka (Kratěna), 8. Kratěna (Hlinka, Ton), 14. Tabaček (Hlinka), 25. Ton (Marek), 49. Marek (Špaňhel, Ton), 52. Kratěna (Chabada) - 59. Beránek (Bednář). Rozhodčí: Husička, Minář - Lederer, Gebauer. Vyloučení: 10:11, navíc Chabada, Pilař - Žabka všichni 10 min. Využití: 4:0. Diváci: 12264.
Skvělým představením si Sparta na poslední chvíli pojistila účast mezi elitní osmičkou a své fanoušky na nadcházející play-off nalákala tou nejlepší reklamou. Už po první třetině nebylo téměř co řešit, protože domácí vedli 3:0 po trefách z přesilových her. Úspěšný návrat se povedl kanonýru Petru Tonovi. Přestože neproměnil trestné střílení, dal gól a na další dva nahrál. Slavisté tentokrát neměli svůj den. Když už se dostali do šancí, tak i v těch stoprocentních netrefovali prázdnou bránu. Výsledek 6:1 je tak naprosto objektivním odrazem výkonů obou mužstev. Poslední kolo rozhodlo, že ve čtvrtfinále sparťané narazí na Zlín.

Do očekávaného souboje se domácí vrhli přesně tak, jak jim to velelo jejich tabulkové postavení. Aktivní a kombinační pojetí začalo záhy plodit sladké ovoce. Úvodní souboje Sivka a Netíka s Fraňkem sice ještě vyhrál slávistický gólman, ale v následné přesilovce po střele Tabačka od modré nejrychleji našel odkrytý puk v brankovišti Hlinka. Slávisti dostali možnost početní výhody o chvíli později, ale vlastní nedisciplinovaností ji proměnili v oslabení. Když už se Marek vrátil z trestné lavice narýsoval Hlinka z levého kruhu k pravé tyči krásnou přihrávku na Kratěnu, který se nemýlil. Brzké vedení mohlo sparťanům prozatím stačit, ale našlapaná aréna jim nedovolila povolit. Ani v oslabení se domácí nezříkali ofenzívy, Sivek tísněný Novákem zkoušel střílet bekhendem, ale neměl už dostatek sil. Zato hosté hráli ospale, útočení jim bylo cizí. První pořádnou střelu vyslal na Břízu až ve 13. minutě Dlouhý.

Další přesilovku Holešovickým zařídil dravý Straka, kterého musel zahákovat Graňák. Také v této početní výhodě se měnilo skóre, na 3:0 zvyšoval taháčkem od modré Tabaček. Sparťanskou většinu v obecenstvu v T-Mobile Areně zalévá euforie, hlediště bouří. A domácí hráči stále nepolevují v nasazeném tempu. Po přihrávce Vykoukala pálí pohotově od mantinelu Kratěna, Franěk však secvakl betony včas. Marnost hostů nejlépe dokumentoval ke konci třetiny v přesilovce Graňák, když chtěl z první napálit puk, ten mu však sjel k mantinelu.

Ve druhé dvacetiminutovce se začalo trochu opatrněji. Vážnější šance se urodila až ve 25. minutě, ale byla hned gólová. Marek poslal do úniku Tona, který si střelou mezi Fraňkovy betony přivlastnil polovinu koruny krále střelců. Hosté se málem prosadili při vlastním oslabení, Kadlecův pokus nepříjemně tečoval Divíšek a Slavie měla v těchto chvílích navrch. Jenže když tentýž hráč před prázdnou brankou zvedl kotouč až do ochranné sítě a Prorok v podobné pozici počkal, až se Bříza přesune, mohli se slávisté zlobit pouze sami na sebe. Z trápení nevybředli ani při dvojnásobné přesilovce, jejíž sehrání mělo k dokonalosti nedohledně daleko. Dvě a půl minuty před druhou přestávkou se před Fraňkem najednou objevil Ton, jehož kličku zhatila až hozená hůl brankáře Slavie. V následném trestném střílení se oba borci střetli znovu, ale opět byl úspěšnější Franěk, podruhé se mezi nohy nachytat nenechal.

V poslední části se už oba týmy trochu šetří, trenéři posílají do hry všechny hráče. Spíše propagační střely Kratěny a Vykoukala prověřily Fraňkovu vyrážečku i lapačku. Ve 49. minutě vystřelil z kruhu Ton, Špaňhel z ostrého úhlu dorážel jen do tyče, a tak za něj musel práci dodělat Marek. Při další přesilovce se už dvanáctitisícové obecenstvo rozparádilo v rytmu mexických vln. Na půltucet branek ve Fraňkově síti zvýšil sám její strážce, když si srazil Kratěnovu přihrávku. O tom, že Bříza neudrží páté čisté konto v sezoně, rozhodla dorážka Beránka v předposlední minutě. To už ale všem sparťanům radost z vysoké výhry nad úhlavním rivalem a hlavně z postupu do play-off vzít nemohlo.

František Výborný (Sparta Praha): Jsme šťastní, že jsme to dokázali. Po utkání s Plzní a ve Vítkovicích, kdy jsme byli kritizovaní za to, že snad ani nechceme a ono to tak i vypadalo, jsme měli obavy. Kdyby mi někdo ráno řekl, že to bude 6:1, tak si myslím, že spadnul z Marsu. Ale vyšlo to. Byli jsme aktivní, sehráli jsme dobře přesilovky, hráči se uklidnili a zápas zvládli. Nebylo to ale lehké, i díky zdravotnímu stavu řady hráčů. Doufám, že se to zlepší a v play off budeme silní.

Jiří Kalous (Slavia Praha): Musím sportovně uznat, že Sparta byla dnes jednoznačně lepším týmem. Pro nás z toho plyne jednoduchý závěr, poučit se z něj a co nejrychleji na něj zapomenout. Doufám, že se poučíme a v neděli budeme jiným týmem. Nemyslím si ale, že by se naši hráči dnes šetřili. Bylo to utkání z kategorie nepovedených. Neměli jsme proč se šetřit, navíc Sparta je náš věčný rival, nad kterým chceme vždy vyhrát.