22. 11. 2005 | Lukáš Hykš, Lukáš Hykš, Jan Rožumberský

Sparta neuspěla v bitvě o Prahu

26., úterý 22. 11. 2005
Slavia - Sparta SLA - SPA
Slavia: Franěk - Kadlec, Drtina, J. Novák, Žižka, Kolařík, Žabka, Graňák - Bednář, Beránek, Tomica - Duda, Vlasák, Sup - D. Hruška, Dlouhý, L. Havel - od 35. navíc Červenka, Vondrka
Sparta: Bříza - Stehlík, Nikolov, Dobroň, Černošek, O. Malinský, Jan Hanzlík, Toman - O. Kratěna, Sivek, Chabada - Ton, Marek, Štrba - J. Straka, Kašpařík, Netík - Špaňhel, Vopat, Havelka
Branky a nahrávky: 14. Sup (Kadlec, Duda), 52. Bednář (Beránek), 53. Dlouhý (L. Havel, Duda), 58. Tomica (Beránek, J. Novák) - 11. Štrba (Ton, Marek), 32. Ton (Štrba, Marek). Rozhodčí: Smeták - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:8. Využití: 2:0. Diváci: 11.622.
V další bitvě o Prahu byla úspěšnější Slavia. Sparta se sice ujala vedení gólem Štrby v 11. minutě, ale sešívaní dokázali rychle odpovědět trefou Michala Supa po nahrávce Kadlece. Utkání bylo velmi bojovné, hráči obou týmů hráli s maximálním nasazením. Ve druhé třetině měli více ze hry hosté, což potvrdil přesným zásahem do Fraňkovi klece Ton. Slávisté se snažili vyrovnat, ale bezúspěšně. Do třetí části hry vstoupili domácí lépe. Byli aktivnější než hráči Sparty. Slávisté byli za snahu odměněni, když Břízu překonal Bednář. Za pouhých 90 vteřin inkasovala Sparta potřetí z hole Dlouhého. Sparťanské snahy o vyrovnání utnul v 58. minutě Tomica.

Komentář

Před rekordní návštěvou této sezóny začala Slavia aktivněji. Od úvodu bylo před Břízou poměrně rušno a již ve 2. minutě se museli sparťané za faul Malinského bránit ve čtyřech. V přesilovce měli domácí jen jednu vážnější šanci. Petr Bříza však Jaroslava Bednáře vychytal. Další příležitost se červenobílým naskytla ve 4. minutě, když se k nečekaně odraženému puku dostal Radek Dlouhý. O chvíli později se poprvé otevřela dvířka trestné lavice také na domácí straně. Paradoxně to však byla Sparta, která mohla inkasovat. V oslabení přečíslili slávisté soupeře a hasit vzniklý požár musel až Petr Bříza. Byl to opět Jaroslav Bednář, který si na sparťanském brankáři vylámal zuby. Postupně však začala převaha domácích opadat a ke slovu se začal dostávat častěji soupeř z Holešovic. V 9. minutě se Sparťané radovali z gólu, hlavní rozhodčí Smeták ale kvůli postavení útočícího hráče v brankovišti rozpažil. O dvě minuty později již ale mohli fanoušci hostů nechat propuknout radost naplno. V čase 10:52 po přihrávce Tona prostřelil z prostoru mezi kruhy Fraňka Martin Štrba. Slavia však o několik minut později odpověděla. Ve 14. minutě potrestal Vopatovo vyloučení po rychlé souhře Kadlece a Dudy Michal Sup. I přes tlak Sparty v závěru první třetiny platil stav 1:1 i po dvaceti minutách.

I ve druhé části začala Slavia aktivněji a opět si vynutila přesilovku. Potrestanému Tomanovi během dvou minut na trestné lavici příliš vrásek na čele nepřibylo, jeho spoluhráči se bez větších potíží ubránili. Hra byla poté vyrovnaná, oba gólmani byli v permanenci. Ve 29. minutě při hře 4 na 4 po pěkném průniku Vlasáka mohl Slavii dostat do vedení Sup, jenže druhou trefu v zápase mu výtečný Petr Bříza nedopřál. Skóre se měnilo až ve 32. minutě, ovšem na druhé straně. Podobně jako při prvním gólu hostí přišla přihrávka zpoza branky do prostoru mezi kruhy, kde byl tentokrát připravený Petr Ton a ten se z dobré střelecké pozice nemýlil. Spartu dostal vedoucí gól psychicky nahoru, Slavia se naopak ocitla pod tlakem. Ve 34. minutě se na jediného obránce Slavie řítili hned tři sparťané. Celá akce ale skončila nepřesnou přihrávkou. Slávisté pak byli do druhé přestávky dvakrát velmi blízko vyrovnání. Nejprve na konci 34. minuty nedotáhl v samostatném nájezdu na Břízu blafák Bednář, v 38. minutě zachránila Spartu při vyloučení Štrby po Vlasákově střele pro změnu tyč. Neujala se ani Beránkova individuální akce zakončená bekhendovou střelou, a tak po dvou třetinách vedl tým koučovaný Františkem Výborným.

Na začátku závěrečného dějství mohli sparťané své vedení ještě navýšit, když se k dorážce Tonova střeleckého pokusu dostal Kašpařík. Důrazný forvard v dobré pozici přestřelil. Ve 48. minutě zbrzdilo domácí vyloučení Supa, avšak Slavia se ubránila. V 52. minutě projel po pravém křídle Jaroslav Bednář a střelou mezi betony překonal Petra Břízu. V 53. minutě předvedli souhru Lukáš Havel s Radkem Dlouhým a druhý jmenovaný zasunul puk pod padajícím Břízou za brankovou čáru. V 55. minutě sice ještě přišly pro Slavii nepříjemné chvilky, když se za faul Hrušky bránili domácí hráči ve čtyřech, Sparta však již na obrat soupeře nedokázala odpovědět. V závěru ještě měla Slavia početní převahu , při které přidal přidal definitivu Marek Tomica. V čase 57:26 k němu doputoval puk po ose Beránek, Novák a Petr Bříza na Tomicovu střelu z bezprostřední blízkosti nestihl zareagovat. Vzápětí byl vyloučen ještě Jan Marek, ale na skóre se již nic neměnilo.

Ohlasy trenérů

Ondřej Weissmann (Slavia): Jsem rád, že jsme utkání zvládli, protože jsme takový zápas už potřebovali. V poslední době se nám moc nedařilo. V dnešním zápase jsme hodně drželi puk, ale dlouho se nám nedařilo šance proměnit. Bojovnost a vůle nám vydržela do konce a štěstí se přiklonilo na naší stranu.

František Výborný (Sparta): Chtěli jsme si nějaký bod odvézt, což se nám, bohužel, nepodařilo. Za jednapadesát minut hry bych chtěl naše hráče pochválit, ale pak jsme se dopustili taktických chyb, které zkušená Slavia potrestala. Před takovou diváckou kulisou mělo derby správný náboj.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Domácí jízda pokračuje, přijedou Vítkovice!

Sobotka: Chyběl nám pohyb a myšlenka

JUN: SPA - LIT 5:4 - Vítězná série pokračuje

Den otevřených dveří pro budoucí hokejisty