16. 9. 2005 | Václav Trávníček, Vojtěch Gibiš, Václav Trávníček

Sparta obrátila zápas i ve Vsetíně

4., pátek 16. 9. 2005
Vsetín - Sparta VSE - SPA
Vsetín: Hovi - Luža, Bauer, Spitzer, Horák, F. Štefanka, Nedbálek, Hrabal - Tomík, Stantien, Demel - Bacul, Beck, Gorev - Květoň, Steiner, Dubec - Sakrajda, R. Hruška, O. Hruška. Trenéři: Jeřábek a Kopřiva.
Sparta: Schwarz - Hlavačka, Stehlík, Jan Hanzlík, Vykoukal, Dobroň, Toman - Ton, Marek, Štrba - O. Kratěna, Jakub Šindel, Kašpařík - Netík, Špaňhel, Zelenka. Trenéři: Jaromír Šindel, Doležal a Volek.
Branky a nahrávky: 3. Dubec (Steiner), 8. Tomík (Stantien), 28. Stantien (Tomík) - 32. Marek (Ton), 48. O. Kratěna (Marek, Ton), 60. Hlavačka (O. Kratěna), 64. Hlavačka (Ton). Rozhodčí: Polák - Klein, Dřínovský. Vyloučení: 6:8. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 3525.
Sparta ve Vsetíně nezačala vůbec dobře. Již v osmé minutě totiž na Lapači prohrávala 0:2, když se trefil Dubec a Tomík. Ve 28. minutě pak zvyšoval Stantien na 3:0 a s Pražany to nevypadalo dobře. Za Spartu poté snižovali Marek a Kratěna, v 60. minutě pak při vlastním oslabení vyrovnal Hlavačka. V prodloužení pak o výhře Sparty 4:3 rozhodl opět agilní obránce Hlavačka.

Komentář

Vsetín vstoupil do utkání svižně. Už po patnácti vteřinách hry vyslal na mladíka Schwarze, strážícího sparťanskou svatyni ránou z ostrého úhlu domácí Tomáš Demel. Vsetínského kapitána následoval ve stejném střídání Tomík, ale i ten pozorného Schwarze nepřekonal. Domácí měli v první části jasně navrch, už v prvních minutách třetiny zamkli hosty v jejich obranné třetině. Vyvrcholením vsetínského tlaku byla branka na 1:0. Obránce Hrabal dělovkou orazítkoval tyč, od které se kotouč odrazil před odkrytou sparťanskou branku. Odtud ji zpět mezi tyče dorazil Dubec. Slovenského forvarda, který v létě krátký čas hostoval právě v holešovickém klubu, mohli v sedmé minutě následovat Radim a Ondřej Hruškovi. Radimovu střelu z levého kruhu tečoval loňský kapitán vsetínské juniorky mimo branku. Agilní Vsetín se druhého gólu dočkal až po slovenské spolupráci dvou rodáků z Dubnice. Stantien uvolnil na modré čáře Róberta Tomíka, který blafákem mezi betony nedal Schwarzovi v brance šanci – 2:0.

Hosté měli v první třetině šancí jako šafránu. V jedné z mála gólových příležitostí se ocitl Špaňhel, ovšem vsetínský brankář Hovi byl včas na místě. Naopak Vsetín mohl své vedení zvýšit, když ve vlastním oslabení ujel sparťanským bekům Tomáš Demel. V poslední chvíli mu v zakončení zabránil hostující Kratěna. Hosté tak vážněji zahrozili až v závěru třetiny. Těsně před koncem početní výhody mohl v závaru před Hovim snížit Stehlík, ale neproměnil. Sparťanský obr pak v devatenácté minutě projel celým kluzištěm a o puk jej připravilo až trio bránících hráčů Vsetína.

Druhá třetina přinesla ještě útočnější podívanou. Při dohrávání přesilovky ve dvaadvacáté minutě už Vsetínští zvedali ruce nad hlavu, když Demel dorážel Lužovu střelu. Sparťanský gólman však udržel kotouč ještě před brankovou čarou. Následně se na Hoviho řítil osamocený Petr Ton, ale finská opora domácích puk vykopla pravým betonem. Kotouč ještě zkoušel dorazit Netík, ale jeho teč mířila vysoko do ochranné sítě. Na druhé straně ani spolupráce Steinera s mladičkým Květoněm nepřinesla ovoce. Skóre se tak měnilo až v polovině utkání. Vsetínský Tomík ujel hostujícím obráncům na modré čáře, rozpohyboval gólmana Schwarze a pro nejstaršího extraligového hokejistu Stantiena nebyl problém dopravit puk do odkryté branky. Vstřelený gól donutil hostující tým více útočit. Nejprve musel vsetínský Hovi likvidovat tutovku Špaňhela, poté ramenem vytěsnil dělovku Hlavačky. Poprvé finský gólman kapituloval až v třiatřicáté minutě, kdy kotouč do vsetínské branky napočtvrté dorazil Jan Marek.

Navzdory dobře rozehranému utkání se Vsetínští ve třetí částí stáhli a nechali hostům z Prahy příliš mnoho prostoru. Navíc domácí brzdily zbytečná oslabení. Zápas tak zdramatizovala Sparta, když v přesilovce pěti proti třem dopravil puk za Hoviho záda Kratěna. Hosté pak mohli ještě v početní výhodě pěti proti čtyřem srovnat stav úplně, ale finský brankář domácí tým podržel. Na druhé straně mohli Schwarze překonat Bacul s Beckem, ale první jmenovaný volil místo přihrávky střelu zápěstím. S tou si hostující brankář hravě poradil. Ve velké šanci se ocitl také Jan Marek, jeho ránu od modré ale Sasu Hovi s přehledem pokryl.

Poslední minuty byly pro hokejového fanouška velikou podívanou. Hosté zvyšovali tlak a domácí urputně bránili vítězný stav 3:2. Klíčovým okamžikem se stala výhoda početní výhody Vsetína. Necelou minutu před koncem vyrovnal stav na 3:3 Hlavačka, čímž se potvrdilo ostudné nezvládání přesilovek Valachy. Vyvrcholením sparťanské převahy byla druhá branka Hlavačky ve čtvrté minutě prodloužení. Nejlepšími hráči utkání byli vyhlášeni domácí brankář Sasu Hovi a někdejší vsetínský útočník Ondřej Kratěna.

Ohlasy trenérů

Vladimír Jeřábek, Vsetín: „Měli jsme dnes utkání vyhrát už kvůli tomu, že jsme v posledních dvou minutách hráli přesilovku. Místo toho jsme však po neomluvitelné chybě inkasovali, a to nás stálo body. V prodloužení jsme už hráli vabank se třemi útočníky, jenže po ztrátě puku jsme Spartě darovali vítězství. Prohra mě po takovém průběhu strašně mrzí.“

Jaromír Šindel, Sparta: „V úvodech zápasů se letos trápíme. Byli jsme sice připraveni na obvyklou vsetínskou bojovnost, přesto se nám nástup domácích nepodařilo zachytit. Mám radost jen z toho, že jsme utkání dokázali v závěru otočit.“

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Aaron Irving je novou posilou Sparty!

​David Tomášek odchází do zahraničí

Přijďte na sparťanský den dětí!

Herní přípravu odstartujeme v srpnu