Sparta prohrála ve Vítkovících a nemá jasno o play-off

51., neděle 5. 3. 2006
Vítkovice - Sparta VIT - SPA
Vítkovice: Pinc - Kuboš, Philipp, Jasečko, S. Hudec, Jurečka, Dresler, R. Polák - Uram, Káňa, Šebesta - Irgl, Šimíček, Hubáček - Kropáč, R. Procházka, Köhler - Gulaši, Hulva, Krenželok.
Sparta: Bříza - Ptáček, Toman, Vykoukal, Jan Hanzlík, Tabaček, Černošek, Pilař - Štrba, J. Straka, Chabada - Špaňhel, J. Hlinka, Marek - Dragoun, Langhammer.
Branky a nahrávky: 12. Köhler (Jurečka), 48. Irgl (Šimíček, Pinc), 51. Kropáč (R. Procházka, Jurečka), 59. Kropáč (R. Procházka) - 39. J. Hlinka (Tabaček, Špaňhel), 54. J. Straka (Tabaček). Rozhodčí: Polák, Skoupý - Čech, Chytil. Vyloučení: 10:12, navíc Hubáček (Vítkovice) 10 minut. Využití: 2:1. Diváci: 6721.
Sparta stále nemá jistý postup do vyřazovacích bojů, neboť ve Vítkovicích prohrála 2:4. V první třetině se prosadil vítkovický Köhler, ve druhém dějství v přesilovce vyrovnal Jaroslav Hlinka. Třetí třetinu však načali lépe domácí, kteří dvakrát překonali Petra Břízu. Ve čtyřiapadesáté minutě snížil Josef Straka, ale poslední slovo měly opět Vítkovice, které Kropáčem uzavřely skóre zápasu.

Sparta ve Vítkovicích musela bodovat, aby si s určitostí pojistila postup do play off. Napomoci jí v důležitém začátku mohla hned přesilová hra, ale předvedená hra hostí v početní výhodě neodpovídala herní přesile mezi mantinely, jedinou střelou se v úplném závěru prezentoval z úhlu Chabada. Ospalý zápas bez vyložených příležitostí dokumentovaly rovněž Vítkovice, když poprvé v zápase donutili Břízu zasahovat až v osmé minutě. Rozhodujícím faktorem ale byly přesilové hry. Zatímco Sparta se v nich tradičně trápila, Vítkovice chladnokrevně proměnily již tu první z 12. minuty. Jurečkovu ránu ze vzduch sklepl nad Břízovu lapačku do sítě Köhler. Urputný boj pokračoval také nadále, převahu měli domácí. Pražané se ozvali vážněji jen jedinkrát, to když Markovo nahození tečoval do připravené lapačky Pince Špaňhel. Aktivitu Ostravanů zastavovali hosté jen za cenu faulů, a tak se domácím naskytla i krátká přesilovka pět na tři. Nebezpečnou střelou ale Kuboš z mezikruží skóre neměnil. Břízu ještě stačil vystrašit spoluhráč Toman, když chtěl puk odkopnout, ale minul jej a překvapený Bříza se jen bezmocně rozhodil rukama.

Zlepšený obraz hry ukázala Sparta v druhé třetině, kdy chvíli měla navrch. Jenže když si opakovaně vylámala zuby na Pincovi, její aktivita rázem opadla. Nepřesnou přihrávkou skončilo přečíslení Špaňhela s Hlinkou, Pilařovu ránu v ponechané výhodě vítkovický gólman rovněž ztlumil. Před osamoceným Chabadou v poslední chvíli máchl hokejkou Jurečka a kapitánovi hostí touš srazil. Vítkovice se zvedly až v přesilové hře, směrem dopředu však byly přímočařejší a pálily ze všech možných pozic. Bříza stačil pochytat tři dorážky dravého Káni, poradil si také se střeleckou smrští aktivního tria Šebesty, Urama a Philippa. Když už na pokus Urama hostující gólman nedosáhl, zachránil jej na brankové čáře připravený Hanzlík. Spartu nakoplo až precizně sehrané oslabení, od té chvíle si počínala čím dál tím nebezpečněji. Prosadit se ale dokázala až ve 39. minutě v přesilové hře, když ve chvíli, kdy Pinc nic neviděl uklidil puk k tyči Hlinka. Do kabin se odcházelo za nerozhodného stavu.

Ve třetí části šlo o hodně, proto se začalo opatrně a oba soupeři se soustředili především na svá zadní vrátka. Avšak když za katr usedl Pilař, Vítkovice ucítily šanci a vytvořily si místy až drtivý tlak. Přesilovou hru režíroval Šimíček, který sám nakonec ve třech případech Břízu nepřelstil. Převahu domácí přetavili ve vedení ve 48. minutě. Stehlík při svém druhém střídání v zápase nepochopitelně před Irglem couval, čehož útočník využil parádní střelou skrytou za obrovitého beka, kterou umístil přesně do růžku Břízovy svatyně. Za necelé tři minuty vyskočil Jurečka z trestné lavice, dlouhou přihrávkou našel Kropáče, který přesnou tečí jen usměrnil puk za brankovou čáru. Tentokrát chyboval Vykoukal, když se slovenským útočníkem přestal bruslit již ve středním pásmu a poté jej už nedostihl. Jiskřičku naděje následně v přesilovce vykřesal ještě Straka, když Tabačkovu mířenou střelu neudržel Pinc mezi chrániči a Straka kotouči dopomohl za brankovou čáru. Na ledě ve vyrovnaném počtu hráčů však nadále dominovaly Vítkovice, které svého soka jasně přehrávaly. Ale v krátkém sledu sudí domácím neuznali dvě branky. Nejprve Phillip došťoural puk do sítě po odpískání, následně Jasečko napálil masku gólmana a Šimíčkova trefa nebyla na účet Vítkovic znovu připsána. Led ovládly emoce a nešetrné zákroky, několikrát si hokejisté vyměnili názory pěstmi. V potyčkách se nejvíce rozzuřil Hubáček, za což si vysloužil trest do konce utkání. Definitivně snahu Sparty uťal znovu Kropáč, který Břízu překonal z mezikruží v přečíslení tři na dva. Hostům nepomohl oddechový čas ani power play, z Ostravy odjeli bez bodu. Pražané si tak přibouchli vrátka do play off, kam mohou postoupit v případě, že uhrají minimálně bod se Slávií. Napínavou bitvu o poslední dvě místečka v postupové osmičce rozuzlí definitivně až poslední kolo základní části.

Miloš Holaň (Vítkovice): Odehráli jsme velmi dobrý zápas směrem dozadu. Před play off jsme něco takového potřebovali a chtěli jsme se divákům omluvit i za předchozí špatné utkání se Vsetínem. Museli jsme v průběhu zredukovat sestavu, ale přineslo to výsledek. Všem hráčům musím poděkovat, jak se rvali o výsledek.

Marian Jelínek (Sparta): Byla to spíše bitva než pohledný hokej. My jsme byli lepší ve druhé třetině, ale dali jsme v ní jen jeden gól. Soupeř nás naopak přehrál v první a třetí části, kdy také rozhodl o své výhře.