10. 1. 2006 | Michael Mareš, Radek Vokál

Sparta v derby podlehla vedoucímu celku tabulky

39., úterý 10. 1. 2006
Slavia - Sparta SLA - SPA
Slavia: Franěk - Kadlec, Pojkar, J. Novák, Žižka, Kolařík, Graňák - Bednář, Beránek, Tomica - Duda, Vlasák, Sup - D. Hruška, Divíšek, Vondrka - Kopecký, Sobotka, Dlouhý. Trenéři: V. Růžička st., Weissmann a Kalous.
Sparta: Bříza - Ptáček, Nikolov, Vykoukal, Jan Hanzlík, Černošek, Tabaček, Stehlík, O. Malinský - Netík, Sivek, Chabada - Ton, J. Straka, Štrba - Špaňhel, Langhammer, Dragoun, od 41. navíc M. Růžička. Trenéři: Výborný a Jelínek.
Branky a nahrávky: 1. Vlasák (Duda), 32. Tomica (Beránek), 36. Sup (Duda, Vlasák), 55. Dlouhý (Sobotka, Graňák) - 12. Štrba (Tabaček), 53. Jan Hanzlík (Ton, Štrba). Rozhodčí: Minář - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 8:6. Bez využití. Diváci: 11.960.
Sparta nasadila v posledních zápasech ke stíhací jízdě za elitní osmičkou, čtyřikrát v řadě neprohrála, její rozlet ale zastavila v Sazka Areně Slavia. Sparťanům se na svého rivala z pravého břehu Vltavy nedaří, prohrála s ním popáté v řadě. O výhře rozhodli červenobílí dvěma góly ve druhé třetině.

Komentář

Nečekaný úvod mělo v pořadí již 61. pražské derby mezi Slávií a Spartou. Po zahřívacích zásazích obou brankářů přišel hned vzápětí ostrý test v podobě šance druhého útoku Slavie. A Tomáš Vlasák ji s přehledem sobě vlastním proměnil. Celou akci začal ve vlastním obranném pásmu Michal Sup, který dlouhým pasem našel Radka Dudu a ten si v útočném pásmu počínal zkušeně. Podržel puk, přihrál Tomáši Vlasákovi a ten takřka z nulového úhlu prostřelil Petra Břízu – 1:0. Od začátku zápasu uběhlo přesně 60 vteřin. Ale Sparta nesložila zbraně, v Sazka Areně se i nadále hrál vynikající hokej se šancemi na obou stranách. Sparta nebyla zcela bez šancí, zejména se činil Josef Straka, který byl neustálým nebezpečím pro Fraňkovu branku.

Druhá pětiminutovka úvodní třetiny patřila domácím, a to zejména v podání aktivního Jana Nováka, který několikrát po sobě ohrozil brankáře Břízu. Stačil ale jeden protiútok Sparty na začátku 12. minuty a bylo to rázem 1:1 (11.21) - Ján Tabaček vystřelil, Petr Franěk jeho střelu pouze vyrazil před sebe a Martin Štrba vrátil puk za jeho záda. Gól však domácí nesrazil do kolen. Další šance měli především David Hruška (12.36 – jeho střele ale chyběl moment překvapení), Michal Sup s Tomášem Vlasákem, kteří ujeli ve vlastním oslabení (14.26) při vyloučení Milana Kopeckého, či Jaroslav Bednář, který se nadvakrát v 18. minutě pokoušel překonat Petra Břízu. Jediné, co se tak ještě v prvním dějství měnilo, byl počet hráčů na ledě. Čtrnáct vteřin před koncem třetiny byl vyloučen Petr Kadlec za krosček.

Jak první třetina skončila, tak druhá začala. Sparta nastoupila do druhé třetiny posílená o jednoho muže v poli, neboť dohrávala přesilovku za vyloučeného Petra Kadlece, ale gólmana Slavie příliš neohrozila. Přesilovku hrála vlažně, opatrně a Slavii pod tlak v podstatě nedostala. Další možnost přesilové hry měla naopak Slavia, to když Michal Sivek přifilmoval pád a rozhodčí Milan Minář jej poslal na dvě minuty za katr. Slavia z tlaku nakonec vytěžila pouze závar před Petrem Břízou.

V úvodu 25. minuty neuspěli Sup s Dudou, ani následně Tomáš Vlasák, a tak po faulu Josefa Straky dostává Slavia šanci na reparát. Sérii nepřesností na obou stranách zakončuje až obránce Jan Novák střelou do Petra Břízy. Slavie je sice v této části zápasu aktivnější, ale bez finálního zakončení. Do toho se paradoxně dostává až z trestné lavice se vracející Josef Straka, ale ten na Fraňka nevyzrál.

V polovině utkání má zase více ze hry hostující Sparta, snaží se využít nepřesností v obraně Slavie a málem se jí to daří. Jenže Franěk Slavii drží. To Josef Beránek už využil zmatků před branku hostů, přihrál Marku Tomicovi a ten se zorientoval jako první – 2:1. (31.01).

Další část patřila hostům, kteří měli k dobru přesilovkou za vyloučeného Michala Supa (33.05), ale Franěk i v této fázi zápasu čaroval. Na jedné straně neuspěl Ján Tabaček (35.26), ale hned vzápětí nadvakrát překonal Petra Břízu Michal Sup (35.37) – 3:1. Dlužno dodat, že za celou akcí stál tentokrát velmi agilní Radek Duda. Byl to on, kdo puk vybojoval, zavezl do útočného pásma a zpětnou přihrávkou naservíroval svému spoluhráči z útoku. Vzápětí měla šanci i Sparta, ale Tomáš Netík promáchnul. Za zmínku ještě stojí vyloučení Jana Nováka (39.27), který dostal teprve svůj první letošní trest.

Také třetí třetinu začali domácí v oslabení, to když si zbytek trestu šel ještě odsedět obránce Jan Novák. Ale Sparta nenechala domácí v oslabení příliš dlouho, pouhých 45 vteřin. Na trestnou lavici za držení hole zamířil také Martin Štrba a tak síly na ledě byly zase vyrovnány. Ani domácí Slavia si nepočínala nějak zvlášť aktivně. Její akce neměly potřebný klid. Například Petr Kadlec (42.03) spálil velkou šanci. A tak ani v pořadí pátá přesilovka domácích nevedla ke skórování. Snad právě proto se Josef Beránek zdravě naštval, projel přes celé hřiště, ale jeho pokus skončil v náruči Petra Břízy. Neujala se ani Kolaříkova dělovka (43.10), která sice vypadla z chumlu před Břízou, ale nebylo už nikoho, kdo by Břízu pokořil. Hrálo se nahoru dolů, hra se přelévala z jedné strany na druhou a to se pochopitelně líbilo divákům (47.14). Hra opět začala nabírat na tempu, které pouze malinko zbrzdila drobná šarvátka za brankou Petra Břízy, do níž se zapojili obě 51 (Jiří Vykoukal a David Pojkar). Popravdě řečeno, šance na vstřelení gólu měly oba týmy, možná k němu měla blíže Sparta – to když Petr Ton ve slibné šanci (49.32) netrefil puk. Kdyby býval Petr Ton šanci využil, mohlo být za chvíli vyrovnáno. V čase 52.09 totiž využila Sparta svého obrození a snížila na rozdíl jednoho jediného gólu. Petr Ton našel v druhé vlně osamoceného Jana Hanzlíka a ten se nemýlil – 3:2.

Domácí znervózněli, ale paradoxně jim pomohla sama Sparta svojí nekázní. Martin Růžička hákoval a byly z toho dvě minuty přesilovky, kterou, byť v samém závěru, Slavie využila. Šest vteřin před jejím koncem se trefil Radek Dlouhý (54.20). Jeho trefu ale ještě musel posvětit videorozhodčí, neboť padla odrazem od jeho nohy – 4:2.

V Sazka Areně vybuchl gejzír euforie, diváci tleskali, bavili se pohledem na líbající se dvojice a málem se ještě ze zápasu stalo drama – to když slávistickým zadákům ujel Petr Ton, ale jeho pokus (55.47) zlikvidoval výborný Petr Franěk. Prakticky z protiútoku mohla ještě Slavia svůj náskok zvýšit, ale Tomicova přihrávka byla pro Jaroslava Bednáře příliš na dlouhou hůl.

Ohlasy trenérů

Ondřej Weissmann (Slavia): "Diváci viděli zajímavé utkání, hrál se rychlý, důrazný hokej. Myslím si, že jsme měli o krapíček víc šancí, hlavně v první třetině. Mrzí mě, že jsme je nedokázali využít."

František Výborný (Sparta): "Myslím, že jsme podali se Slavií rovnocenný výkon. Rozhodla druhá třetina, kdy nás Slavia trochu v prvních deseti minutách přitlačila, byla drzejší a agresivnější před brankou a z toho prostoru dala dva góly. Potom jsme znovu naskočili do utkání, ale Slavia má kompaktní tým."

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Domácí jízda pokračuje, přijedou Vítkovice!

Sobotka: Chyběl nám pohyb a myšlenka

JUN: SPA - LIT 5:4 - Vítězná série pokračuje

Den otevřených dveří pro budoucí hokejisty