30. 3. 2006 | Petr Frömmel, Michal Berg

Sparta v rozvodněném Znojmě vyhrála

SF1, čtvrtek 30. 3. 2006
Znojmo - Sparta ZNO - SPA
Znojmo: Trvaj - Bičánek, Němeček, Čakajík, Jareš, Mojžíš, Nikolov - J. Štefanka, Pucher, Mikulík - Ludvík, Dopita, Erat - Plášek, Haman, Ondřej - Beroun
Sparta: Bříza - Ptáček, Jan Hanzlík, Pilař, Vykoukal, Tabaček, Černošek, Toman, Stehlík - Ton, Marek, Štrba - Kratěna, Hlinka, Chabada - Sivek, Straka, Netík - Špaňhel, Kašpařík, Langhammer
Branky: 3. Mikulík (Pucher, Štefanka), 32. Ondřej (Plášek, Mojžíš) - 2. Netík, 34. Hlinka (Kratěna, Chabada), rozhodující nájezd Marek. Rozhodčí: Homola, Bolina - Blümel, Barvíř. Vyloučení: 2:5. Využití: 1:0. Diváci: 4370. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2. Střely na branku: 38:40. Stav série: 0:1.
Ani třetí stupeň povodňové aktivity nezabránil Spartě získat první vítězství v semifinálové sérii. Po rychlé brance Netíka Znojmo stejně rychle odpovědělo, v polovině zápasu se situace opakovala v opačném gardu. Infarktové rozuzlení přišlo v závěru — Znojmo nevyužilo v prodloužení přesilovku, následně Trvaj vychytal v jasné šanci Hlinku. Rozhodnout musely nájezdy, ve kterých se třikrát po sobě blafákem do bekhendu trefili Straka, Ton a Marek, naopak Petr Bříza pochytal všechny pokusy Orlů.

Komentář

V utkání byl k vidění bleskový začátek na obou stranách, kdy nejprve už po 71 sekundách hry skóroval Sparťan Netík, který využil chyby domácí obrany a překonal domácího gólmana. Za chvíli však bylo vše jinak. Při přesilovce Orlů se k odraženému puku dostal Mikulík a pod padajícím Břízou poslal puk do branky. Hra se potom přesouvala z jedné strany na druhou, šance ke skórování měli oba týmy. Největší měl Sparťan Straka, jenž se přes půl hřiště proháčkoval až před Trvaje, avšak ten na poslední chvíli zasáhl. První třetina tak skončila remízou.

V druhém dějství se pokračovalo v rychlé hře. Vidět byla jedna šance za druhou. Nejdříve střílel Chabada, ale puk skončil jen na boční síti. Na druhé straně o pár minut později tečoval těsně mimo Pucherovu střelu Štefanka. Skóre se měnilo v polovině utkání a zasloužil se o to domácí Ondřej, který přesnou střelou propálil Břízovy betony. Odpověď Sparty však na sebe nenechala dlouho čekat. O dvě minuty později využil chyby „Orla“ Pláška Hlinka a srovnal stav na 2:2. Jihomoravané však dále útočili a Ludvík se zčistajasna zjevil před Břízou, který famózním zákrokem jeho blafák zneškodnil. Vzápětí nedokázal ležícího Břízu přehodit Štefanka. Tak do poslední přestávky odcházely oba týmy se stejným gólovým přídělem.

Do třetí třetiny nastupovaly oba týmy s cílem zbytečně neinkasovat a hrát opatrnou hru. Počátek třetiny tomu nasvědčoval. První velkou šanci měl až ve 47. minutě domácí Ludvík, ale z blízka trefil jen Břízu. O několik minut později jeli tři Sparťané na dva Znojemské hráče. Kratěna vybídl ke střele Chabadu, ale Trvaj srazil u tyče betony včas. Poslední velkou šanci měl necelé čtyři minuty před koncem Kratěna. Mezi kruhy se dostal k puku a střílel z voleje, ale jeho střela šla nad. Zbytek utkání se dohrával v opatrnosti, kdy žádný tým nechtěl udělat chybu a utkání tak dospělo do prodloužení.

V nastaveném čase vtrhli Orli na soupeře s chutí. Snažili se co nejdřív rozhodnout, a tím získat klid jak pro sebe, tak i pro necelou čtyřtisícovku fanoušků, kteří si našli i přes velké záplavy cestu na stadión. Blízko ke splnění tohoto přání byl Plášek, který byl sám před Břízou, ale střílel jen do něj. Na opačné straně Kratěna zachytil ve středním pásmu puk nahozený Dopitou a s Chabadou se řítili sami na jediného beka. Chabada ale v jasné pozici netrefil branku. Jedinečnou šanci ukončit prodloužení měli Orli ve chvíli, kdy na trestné lavici odpočíval Hlinka, ale ani Bičánek, ani Pucher, ani Dopita svými tvrdými ranami skvělého Břízu nepřekonali. Naopak pohroma pro domácí mohla nastat, když se z trestné lavice do vyložené šance vyřítil Hlinka a jel sám na Trvaje. Ten však zachránil své spoluhráče od pohromy. Utkání tak museli rozhodnout samostatné nájezdy. V nich postupně neuspěli domácí Dopita, Pucher, Erat. Za Spartu první nájezd neproměnil Chabada, po něm ale už byli úspěšní Straka, Ton a Marek. Orli tak prohrávají v sérii 0:1 na zápasy, možnost reparátu budou mít již zítra.

Ohlasy trenérů

Miroslav Hořava (Znojmo): "Bylo to pro nás dobré utkání se špatným koncem. Měli jsme ten zápas rozhodnout v přesilovce v prodloužení. I jinak jsme měli dost šancí, nájezdy pak byly o štěstí. Dopita už měl gólmana na lopatkách, ale nedal."

Marian Jelínek (Sparta): "Nebyl to špičkový zápas, alespoň z naší strany jsme určitě už sehráli lepší. Pro diváka byl ale určitě zajímavý, gradoval v prodloužení a v samostatných nájezdech. V závěru jsme měli lepší pohyb, z čehož pramenilypřečíslení nebo i šance Hlinky v prodloužení. Na slabé místo Trvaje při nájezdech upozornil Marek Černošek, který s ním několik let hrál."

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Hrabík: Musíme více chodit do branky

SPA - KOM 4:5sn - Nájezdové drama pro Kometu

Miroslav Forman prodloužil ve Spartě!

Amazing Places: Chceme být dál inspirací