18. 1. 2005 | Jiří Beníšek, Milan Šebesta, Milan Šebesta

Sparta v závěru přišla o všechny body

40., úterý 18. 1. 2005
Liberec - Sparta LIB - SPA
Liberec: Hnilička - L. Šmíd, Jiruš, Modrý, J. Moravec, Fischer, Duben, Jareš - Tomajko, Rataj, Čermák - Nedorost, Kotalík, R. Vrbata - Procházka, Podkonický, Vaic - Víšek, Plodek, Rozsíval
Sparta: Bříza - Richter, Jan Hanzlík, J. Řezníček, Schnábel, Dobroň, Majeský, Pilař - Marek, Chabada, Broš - Hlaváč, Kratěna, Netík - Sivek, Výborný, Kašpařík - Nedvěd P., Ton, Olesz
Branky: 39. Procházka (Duben), 59. Vrbata (Nedorost) - 11. Kratěna (Majeský) Rozhodčí: Florián - Kostka, Český Vyloučení: navíc Fischer a Vaic (oba Liberec) 10 minut os.trest - Majeský (Sparta) 10 minut os.trest Využití: 0:1 Diváci: 5180 vyprodáno
Kratěna dostal Spartu do vedení v první třetině, severočeši stihli reagovat devět vteřin před druhou sirénou. Minutu před koncem Liberec vsítil gól na konečných 1:2.

Komentář

Ve šlágru kola přivítala Sparťany vyprodaná Svijanská aréna. Domácí začali zostra a měli první šanci. Leoš Čermák jakoby si chtěl zopakovat situaci z předešlého vzájemného utkání, kdy dal branku hned v první minutě, se natlačil před Břízu, ale ten jeho šanci vychytal. Sparta se osmělila vážněji v 6. minutě, to tvrdou bombou od modré čáry prověřil Hniličkovu pozornost Řezníček. Jeho střela předznamenala trvalejší tlak hostí, ale vážnější nebezpečí pro Hniličkovu branku nehrozilo. Naopak v 9. minutě se prodral po brejku ke střele Vaic, po něm Podkonický, ale neuspěli. V polovině 9. minuty nabídl Bílým tygrům přesilovku Maurský, ovšem za půl minuty ji zbytečným faulem utnul Jiří Fischer. Ve hře 4 na 4 se nic vážného nestalo, ale v početní výhodě Sparta udeřila. Do návratu Fischera zbývaly 3 vteřiny, když se po kombinaci celé pětky prosadil Ondřej Kratěna po nahrávce Majeského. Bílí Tygři se i po inkasované brance tlačili do útoku, pomohlo jim i vyloučení Nedvěda. Přesilovka ale Tygrům moc nevyšla, tvrdou střelou se prezentoval pouze Nedorost. V dalších slibných šancích se ocitli Vaic a Vrbata, ani oni neuspěli. V závěru třetiny hráli domácí znovu přesilovku, ale znovu jim nesedla a trvalejší tlak si nevytvořili. Do šaten tak šli hosté s nejtěsnějším vedením 1:0.

Druhou třetinu začali aktivněji hosté, zejména Kratěna a Hlaváč nebezpečně ohrožovali Hniličku. V době velkého sparťanského tlaku byl navíc ve 24. minutě vyloučen Plodek. Hosté naštěstí zahrozili jen jednou, zato velmi nebezpečně. Hnilička ale šanci Hlaváče zlikvidoval. Hned po svém návratu z trestné lavice se dostal do samostatného nájezdu Plodek, ale tváří v tvář Břízovi neuspěl. Vzrušení ve Svijanské aréně přinesla 27. minuta. Po srážce dvou „obrů“, Fischera a Majeského „šly“ dolů i rukavice a oba sokové kolem sebe notnou dobu kroužili. Čárovým rozhodčím se ale k nelibosti diváků podařilo oba rozlícené hokejisty udržet od sebe v dostatečné vzdálenosti. Oba ale „vyfasovali“ 10 minut osobní trest za nesportovní chování. Ve 29. a 30. minutě přišli nejkritičtější chvíle pro domácí. Postupně byli vyloučeni Procházka a Vaic a Sparta hrála přesilovku 5 na 3. Bílí Tygři se ale ubránili, hlavně díky několika skvělým zákrokům Milana Hniličky. Když už domácí „přežili“ kritické oslabení, probrali se znovu k náporu. Šance si postupně vytvořili Modrý, Podkonický a Nedorost, Bříza je ale vychytal. Ve 38. minutě byl tvrdě atakován Vaic, zůstal ležet a rozhodčí přerušil hru. Vaic se zdvihl a po několika vteřinách dostal desetiminutový osobní trest za nesportovní chování. V závěru třetiny si domácí vytvořili velký tlak, ale Bříza a obránci Sparty úspěšně vzdorovali. Ve chvíli, kdy už všichni mysleli na přestávku, se dostal odražený puk ke Stanislavu Procházkovi a ten pohodlně překonal dezorientovaného Břízu. Na ukazateli svítil čas 19:53 druhé třetiny.

Třetí třetina začala náporem domácích, Kotalíkova formace si vytvořila tlak, ale Bříza doslova čaroval. Parádní zákrok vytáhl ve 47. minutě. Nedorost vybojoval puk, posunul na Vratu a ten předložil do ideální pozice Kotalíkovi. Jeho střela švihem směřující do pravého růžku ale skončila v Břízově lapačce. I v dalších minutách byli domácí aktivnější, ale Bříza ukazoval, že po zranění se vrátil opravdu v dobré formě. Vychytal postupně Modrého, Nedorosta i Čermáka. V 54. minutě zatrnulo všem domácím fanouškům, Moravec a Modrý „vyrobili“ chyby v obranném pásmu, Sparta je ale nevyužila. Potvrdilo se ale přísloví „Nedáš, dostaneš“. Minutu a sedm vteřin před koncem se snažil Nedorost nastřelit puk před branku, ale jeden ze sparťanských obránců jeho pokus nadzvedl. Puk ala padající list se snášel před branku Břízy, zleva si najel Radim Vrbata a doslova basebalovým úderem ve výši kolem trefil puk přesně do sítě. Svijanská aréna explodovala nadšením. Takový gól chvíli před koncem, to se jen tak nevidí. Ve zbytku času hrála Sparta power-play, ale domácí už si cenné vítězství nenechali vzít. Podruhé v sezóně porázili Spartu a udrželi si třetí místo v tabulce.

Ohlasy trenérů

Karel Dvořák (Liberec): Na Spartě bylo vidět, že hrála. Na nás se trochu podepsala přestávka, byli jsme zpočátku pomalejší, nedohrávali jsme souboje. Sparta měla šance. Rozhodující moment asi byla přesilovka Sparty 5 na 3, kterou jsme ubránili. To byl pro mužstvo morální impuls. Za podpory fantastického publika jsme to dotáhli do vítězného konce. V závěru to sice bylo trochu o štěstí, ale myslím, že zápas se musel líbit.

Leo Gudas (Sparta): Sehráli jsme velice dobré utkání, měli jsme spoustu šancí, zejména ve druhé třetině, ale neproměnili jsme je. V poslední době se trochu s koncovkou trápíme. Potom jsme dostali dva góly z řady náhodných, hlavně ten druhý. nedá se nic dělat, musíme jít dál. Ta pravá sezóna pro nás začne až v play-off.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

​Další posezonní posilou Sparty je Vojtěch Mozík

Forman: Chlápovi držím v autobuse místo

Filip Chlapík se vrací do Sparty!

Aaron Irving je novou posilou Sparty!