Sparta v závěru vyrovnala, v prodloužení ale prohrála

38., úterý 3. 1. 2006
Sparta - Vítkovice SPA - VIT
Sparta: Bříza - Ptáček, Nikolov, Vykoukal, Jan Hanzlík, Toman, Černošek, Stehlík - Chabada, Sivek, O. Kratěna - Ton, Marek, Štrba - Špaňhel, J. Straka, Netík - Dragoun, Langhammer, M. Růžička.
Vítkovice: Pinc - Kuboš, Jasečko, S. Hudec, Jurečka, Philipp, Dresler, Gulaši - J. Štefanka, Burger, Krenželok - Irgl, Šimíček, Hubáček - Kropáč, R. Procházka, Köhler - Tomášek, Hulva, Buček.
Branky a nahrávky: 3. Toman (O. Kratěna), 49. Jan Hanzlík (Sivek, Ton), 51. O. Kratěna (Ptáček) - 10. Dresler (Hubáček, Irgl), 11. Kropáč (R. Procházka), 38. Köhler (S. Hudec, R. Procházka), 65. Kuboš (Jurečka, R. Procházka). Rozhodčí: Homola - Guth, Rittich. Vyloučení: 9:10, navíc Štrba 10 min a Jan Hanzlík (oba Sparta) 10 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 3570.
V polovině třetí třetiny se již nad T-Mobile Arenou stahovala mračna, sparťané v tu chvíli prohrávali o dvě branky, ale nevzdávali se. V krátkém sledu skóre vyrovnali Hanzlík s Kratěnou a v prvním zápase v novém roce se v Holešovicích prodlužovalo. Bod navíc Vítkovícím v nastaveném čase vystřelil Kuboš. Sparta ve zbrusu nových rudých dresech prohrála po strhujícím finiši 3:4.

K prvnímu střetnutí v novém roce nastoupili domácí hokejisté slavnostně. Netradičně v tradičních rudých dresech s bílým „S“ na hrudi vyzvali k souboji před vlastními příznivci čtvrté Vítkovice. Urputný hokej s minimem příležitostí otevřel gólovou radostí Toman, který se štěstím dopravil nahozením kotouč o brusli Dreslera do sítě. Následně při vyloučení Irgla mohla Sparta v početní výhodě ještě navýšit, ale nabídnutá přesilovka Pražanům nevyšla. Slušnou příležitost si vypracovali také Köhler s Krenželokem, ale Bříza byl na místě včas. Vyrovnaná partie pokračovala i nadále, z mezikruží nepálil přesně Šimíček. V polovině třetiny stačila Ostravanům necelá minuta k obratu ve skóre. Nejprve prudkou střelou napravil vlastní gól obránce Dresler, který srovnal. O pár vteřin později Kropáč z mezikruží strhl vedení na stranu Vítkovic. Sparta mohla odpovědět Špaňhelem, který se Strakou přečíslil hostující obranu, jenže nezamířil přesně. Třetinu bez hokejové krásy a větších brankových příležitostí ukončila kličkovaná Hulvy zakončená střelou do Břízovy hrudi.

K vyloučení Tona z konce první části se záhy v úvodu druhého dějství přidal také Chabada a Sparta se musela bránit ve třech. Jenže nedisciplinovanost hostujícího Šimíčka Vítkovicím parádní příležitost uťala. Při hře v plném počtu na ledě vystrašil Pince jedovkou volný Kratěna. Hostující hokejisté byli v prostředním dějství často trestáni pro svou nečistou hru, ale Sparta nedokázala nabídnuté příležitosti v početní výhodě zužitkovat. Nejnebezpečněji pálil od modré Ton, jehož jedovka se otřela o pravou tyč Pincovy svatyně. Díky přesilovým hrám získali sparťané na ledě převahu, ale kombinace předčily střely, kterých bylo po málu. Proto brzy přišel trest, ve 38. minutě, kdy na trestné lavici seděl hříšník Špaňhel. Hudcovu střelu tečoval mezi Břízovy chrániče Köhler. Do konce prostřední části putovali za katr ještě tři hokejisté, ale skóre se již neměnilo.

Aktivně vstoupila Sparta do třetí třetiny, dvougólové manko bylo dostatečnou motivací pro zvýšení tempa. Tvrdě střílel od modré Ptáček, vzdálenější tyč napálil uzdravený Kratěna. Krátce poté se do pěstního souboje pustili kapitán Chabada s Irglem, domácímu kohoutovi ke skolení svého soka stačila za velkého aplausu publika jediná rána. Ve 49. minutě trefil Sivek tyč a odražený kotouč dopravil do odkryté klece Hanzlík. Sparta ožila a na ledě jí najednou bylo plno. O dvě minuty později po skrumáži před brankou se prosadil po přihrávce Ptáčka útočník Kratěna, jehož vyrovnávací trefu musel uznat videorozhodčí. Hra dostala patřičné grády, Tomanova rána vzbudila v hledišti nadšení, jenže otřela jen boční síťku hostující branky. Infarktové okamžiky připravil pro T-Mobile Arenu Irgl, jenž vybídl ke skórování volného Šimíčka, který před odkrytou klecí netrefil puk. Vzápětí třetinu ukončila tutovka Marka, který po příhře Hanzlíka trefil jen Pince. Utkání tak dospělo do prodloužení.

Nastavený čas přinesl zprvu několik nepřesností, po kterých byl vyloučen obránce Hanzlík. V oslabení pak unikli Štrba s Tonem, přečíslení dva na jednoho ale bravurně zlikvidoval gólman Pinc. Naopak Bříza se činil při pokusech Köhlera a Burgera, jenže na akci ze 65. minuty byl již krátký. Zadák Kuboš zblízka uklidil puk přesně do rohu domácí branky a rozhodl tak, že premiérový bod navíc putuje do Ostravy.

Marian Jelínek (Sparta): Pozitivní bylo, že jsme se dokázali dostat do zápasu ze stavu 1:3. Negativní bylo to, že jsme dopustili, aby to tolik vůbec bylo. Nebylo to totiž díky dobrému výkonu soupeře, ale našemu špatnému. Začátek nám vyšel pouze z hlediska vstřeleného gólu, jinak to nebylo jako v Davosu, kde jsme i přes prohry hráli mnohem lépe. Svazoval nás tlak, se kterým se ale musíme naučit hrát, bude to pořád stejné.

Miloš Holaň (Vítkovice): Před zápasem jsme se soustředili na dvě věci - start do utkání a ubránění nejproduktivnější dvojice domácích. Druhá varianta nám vyšla. Ton ani Marek se neprosadili. Vstup do utkání ale ne. Dostali jsme nešťastný vlastní gól, po němž jsme se obávali, co to s týmem udělá. Podařilo se nám ale rychle vyrovnat, otočit zápas a dokonce jsme mohli zvýšit vedení i v přesilovce pět na tři.