14. 3. 2006 | Lucie Vítková

Sparta vstoupila do série těsnou porážkou

ČF1, úterý 14. 3. 2006
Zlín - Sparta ZLN - SPA
Zlín: Murín - Hamrlík, Blaťák, Vosátko, Galvas, Nosek, Zubíček - Barinka, Leška, Mokrejš - Okál, Král, I.Rachůnek - Kristek, Benda, Trávníček - Melenovský, Gardoň, Záhorovský
Sparta: Bříza - Ptáček, Toman, Vykoukal, Jan Hanzlík, Tabaček, Černošek, Pilař, Stehlík - Ton, Marek, Sivek - Kratěna, J.Hlinka, Chabada - Špaňhel, Straka, Netík - Langhammer, Kašpařík, Dragoun
Branky a nahrávky: 11. Gardoň (Benda, Blaťák), 20. I.Rachůnek (Okál, Zubíček) - 19. Kratěna (Chabada, J.Hlinka). Rozhodčí: Mikula, Smeták - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:6, navíc Trávníček 5+TDKU, Leška 10 minut (oba Zlín). Využití: 1:0. Diváci: 4884. Průběh utkání: 1:0 - 1:1 - 2:1
Sparta v úvodním čtvrtfinále ve Zlíně nakonec po boji prohrála těsně 1:2. Všechny góly padly už v první třetině, na první branku Gardoně z dvojnásobné přesilovky odpověděl Ondřej Kratěna, vítěznou branku vstřelil osmnáct vteřin před první pauzou šťastnou dorážkou Rachůnek. V závěru měla Sparta možnost hrát přesilovku po nevybíravém zákroku Trávníčka na Straku, za který byl zlínský útočník vyloučen na pět minut plus do konce utkání, ale vyrovnat se už jí nepodařilo.

Komentář

Bez Martina Štrby načala Sparta čtvrtfinálovou sérii se Zlínem. Slavnostní zahájení na stadiónu Luďka Čajky vystřídala bojácná hra a urputný boj především o střední pásmo. Sparta se mohla do tempa dostat dříve zásluhou přesilových her, ale ty se jí nevedly. Naopak v 5. minutě v oslabení unikl obraně hostí Rachůnek, ale první střelou Hamé na Břízu nevyzrál. Nevýrazný výkon bez šancí pokračoval nadále až do 11. minuty, kdy po nedovolených zákrocích Sivka a Vykoukala Zlínští v dvojnásobné přesilovce skórovali. Zprava zamířil přesně k tyči Gardoň. Pražané dostali možnost odpovědět rovněž v přesilových hrách, ale nebezpečnějším mužstvem zůstali domácí. Vedoucí branka jejich hru oživila a zase o nějaký pomyslný kousek upevnila zlínskou obranu ve středním pásmu. Sparta se jen těžko dostávala k plynulému přechodu do útoku. Jedinou vážnější šanci si připsal Kratěna, když po ráně Pilaře nadvakrát zkoušel dorážet. První rána mířila do chráničů Murína, druhou zastavila šťastně tyč. Dlouho ale Kratěna nesmutnil. V 19. minutě se parádně otočil na kruhu a švihem nečekaně uklidil puk pod víko branky. Když už se zdálo, že první třetina skončí smírně, vyvedl hosty z omylu Rachůnek. Ten využil chvilkového zaváhání Břízy a nekontrolovaný kotouč po střele Okála doťukl do branky.

Kdo by očekával velký nápor Sparty v úvodu druhého dějství, ten se mýlil. Domácí pokračovali v mírné převaze, přestože příležitostí nadále bylo poskvornu. Po příhře Rachůnka byl blízko radosti Okál, zastavil jej ale levý beton Břízy. Hra postrádala spád či moment překvapení, třeba také vinou častého kouskování hry. Přeci jen se jedinkrát Pražané dokázali utrhnout, po rychlé kombinaci si však Sivek neporadil v situaci sám před Murínem. Více se hosté zvedli až v přesilové hře, kdy prvně o sobě dali rázněji vědět. Vykoukalovy dělovky i pokus Marka z pravého kruhu Murín zvládl vytěsnit rozklekem a následně ramenem. Z tlaku Sparty vytěžil brejk štírek Melenovský, v samostatném nájezdu neupěl kličkou do forhendu. Nic vážnějšího se do konce třetiny již nestalo, za zmínku stojí možná jen pokus Kratěny, jenž bez přípravy mířil k tyči.

Trochu živější obraz hry byl k vidění až v poslední třetině. Sebevědomě se k Břízovi probíjel Král, stejnou mincí na druhé straně oplácel Chabada. Tentokrát byli oba gólmani pozorní. Více práce měl především Murín, jenž čelil zvýšenému snažení Sparty. Chabada ale nezamířil přesně, Hlinka zpoza beka Vosátka napálil puk do rukavice brankáře. Vyrážečku zase provětral ostrým švihem Marek, ale kýžený gól nepřicházel. Utrhnout se na dvoubrankový rozdíl mohli chvílemi také Medvědi, zejména Leška prováhal u levé tyče dvě stoprocentní šance. Podobně se vedlo Melenovskému, jenž měl touš na bekhendu a jeho pokus tak postrádal razanci. S postupem času ale přebírala iniciativu na své hokejky opět Sparta, Zlínští se zatáhli do obrany a poctivě hlídali jednobrankový náskok. Nejvíce před Murínem hořelo po tvrdém projektilu Stehlíka, který šikovně usměrňoval zblízka Straka a po přečíslení Chabady s Hlinkou, kdy druhý jmenovaný jen těsně minul brankovou konstrukci. V závěru na ledě zbytečně vzplály emoce, to když Trávníček vrazil zezadu na hrazení Straku, který se s krvavou stopou v obličeji za pomocí lékařů odebral rovnou do šatny. Přesilovku Sparta umocnila hrou bez brankáře, ale na vyrovnávací gól nedosáhla. V šesti proti čtyřem nepříjemně pálil ještě Kratěna, růžek svatyně si Murín pohlídal i tentokrát. Hamé přetavilo domácí prostředí v první vítězství v sérii, odveta je na programu za necelých čtyřiadvacet hodin.

Ohlasy trenérů

Jaroslav Stuchlík (Zlín): Měli jsme obavy ze síly Sparty a hlavně její útočné činnosti. Proto byl také začátek zápasu hodně opatrný. Soupeře se nám podařilo udržet na uzdě hlavně zásluhou nesmírně disciplinovaného výkonu v obraně. Dostali jsme pouze jednu branku, což svědčí o ukázkové hře při bránění. Série bude velmi vyrovnaná a přinese přetlačovanou o každý kus ledu. V zítřejší odvetě budeme citelně postrádat vyloučeného Trávníčka, kterého zřejmě nahradí Čech. Oba brankáři patřili k ozdobám utkání a nebyla náhoda, že byli vyhlášeni nejlepšími hráči zápasu.

Marian Jelínek (Sparta): Zápas měl dostatek hokejové krásy, i když zatím oba týmy neodkryly všechny své možnosti. V první třetině jsme inkasovali z přesilovky soupeře pěti proti třem, byl by hokejový zázrak, kdyby se nám podařilo tak dlouhé oslabení přežít bez inkasované branky. Po vyrovnání jsme v závěru třetiny zaváhali a inkasovali druhou branku. Ve druhé třetině jsme měli iniciativu, nepodařilo se nám ale skórovat. Také proto, že Zlín má dokonale propracovanou obranu ve středním pásmu. Zraněný Straka má několik stehů na nose, snad bude zítra k dispozici.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Gross: Bylo pro mě důležité, aby Miloš zůstal

Herní přípravu odstartujeme v srpnu

Kondiční kouč Ježek: Prostředí je parádní!

Sparta si pojistila nadějné mladíky