15. 1. 2006 | Václav Rybáček

Sparťané si zvedají sebevědomí, Liberec s prázdnou

41., neděle 15. 1. 2006
Sparta - Liberec SPA - LIB
Sparta: Bříza - Ptáček, Nikolov, Vykoukal, Hanzlík, Tabaček, Černošek, Stehlík, Toman - Sivek, Straka, Kratěna - Chabada, Marek, Štrba - Špaňhel, Netík, Dragoun - Růžička
Liberec: Hnilička - Hanzlík, Jiruš, Derner, Richter, Moravec, Krstev, Holub - Vaic, Podkonický, Šachl - Čermák, Rataj, Rozsíval - Klimenta, Vampola, Procházka - Pabiška
Branky a nahrávky: 26. Špaňhel (Straka, Vykoukal), 38. Netík, 50. Straka (Stehlík) - 26. Rataj (Vampola), 55. Klimenta (Hanzlík). Rozhodčí: Smeták - Rittich, Guth.. Vyloučení: . Využití: . V oslabení: . Diváci: .
V nadprůměrném a napínavém zápase dokázali sparťané urvat tři veledůležité body proti druhému celku tabulky Bílým tygrům z Liberce. Vítěznou trefu zaznamenal útočník Josef Straka, který z nájezdu protlačil puk za Hniličku. S vysokým nasazením hrající Pražané v závěru rozdováděli solidně zaplněné tribuny, které oslavily cennou výhru 3:2!

Fotogalerie

Komentář

Nervozita na straně domácích byla od úvodního hvizdu patrná. Výrazně do úvodních minut promluvil Jan Marek, který nejprve parádně zpracoval puk plachtící vzduchem, aby vyzkoušel z levého kruhu pozornost Hniličky. Vzápětí však fauloval v obranné činnosti a hosté mohli hrát přesilovou hru. Sparťané aktivně přistupovali a Tygři poprvé vystřelili až těsně před koncem trestu sparťanského centra. Výhodu přesilové hry měli vzápětí domácí, vše znásobil zákrok Moravce a 29 sekund výhody dokonce dvou mužů v poli. Domácí výhodu prováhali, první stoprocentní šance se urodila před Břízou již při plném počtu hráčů. Vaic v útočném pásmu posunul na Šachla, ten předal Podkonickému, jehož střelu z bezprostřední blízkosti skvěle našel Bříza. Ve 14. minutě nabral ve středním pásmu rychlost Kratěna, z levého kruhu přesně pálil, ale Hnilička předvedl jeden ze svých skvělých momentů a lapačkou puk mířící do horního rohu zkrotil. Poté se ujaly aktivity hosté a zle točili domácí v jejich obranné třetině, ovšem bezúčelně, pořádně šance se nedočkali. Poté hra na několik minut postrádala napětí a přesunula se do středního pásma. Před závěrem první třetiny se přeci jen ujala aktivity Sparta a vynutila si faul Jiruše. Hnilička se měl co ohánět při střele Vykoukala od modré, a poté při dorážce domácího Hanzlíka.

Po 22 sekundách 2. třetiny se před Břízu proháčkoval Šachl, za držení se po chvíli odebral na trestnou Špaňhel. Liberec si vypracoval tlak, ale střely postrádaly přesnost. Ve 25. minutě dostal Straka puk na útočnou modrou od Vykoukala, počkal na hráče z druhé vlny, kterým byl Martin Špaňhel, kterému přesně předal puk. Špaňhel mířil sám na Hniličku a pověsil puk přesně nad jeho rameno – 1:0. Hosté se rozběhli za vyrovnáním, zahrozil aktivní útok Podkonického, který před brankou hledal přihrávkou Vaice, ten v souboji upadl, což sudí Smeták ocenil dvěma minutami pro domácího beka. V přesilovce Liberečtí dokázali srovnat. Vampola u mantinelu vyčkal na správný okamžik, poslal puk nahozením na Břízu, který toho příliš neviděl, puk se odrazil k Igoru Ratajovi, který minutu po sparťanském gólu srovnal – 1:1. Hra výrazně ožila, přibylo šancí. V polovině zápasu se kolem branky obtočil Netík a puk se chvíli válel v brankovišti, dříve však u něj byli hostující beci. Po chvíli se ven poroučel Derner, Straka v přesilovce nasadil ke slalomu, který se zastavil až na hrudi Milana Hniličky. Nervozitu na střídačkách i v hledišti zvyšoval svými výroky sudí Smeták, který nepotrestal evidentní faul na pronikajícího Straku. Ve 33. minutě závar před libereckou brankou přerušil rozhodčí velmi předčasně, ačkoli hostující gólman neměl puk zdaleka pod kontrolou. Ve 36. minutě domácím zatrnulo, chybu Jana Hanzlíka v rozehrávce málem ztrestal ostrostřelec Vaic, který mířil nad padajícího Břízu, ovšem puk do branky neprošel. Ve 38. minutě nasadil v oslabení ke své typické akci Tomáš Netík, rozjel se proti jedinému bekovi, hodil si puk na forhend a skrze bránícího Jiruše vystřelil, Hniličkovi puk proletěl pod rukou – 2:1! Vzápětí rozhodčí poslal Spartu do třech, pykal Vykoukal, ale ani Liberec nedokázal svoji výhodu využít, ačkoli nebezpečně operoval v útočném pásmu. Bříza se vyznamenal především proti střele Vaice z mezikruží.

Třetí třetinu začal liberecký tlak. Hosté po celý zápas zásobovali sparťanského gólmana nebezpečnými nahozeními od modré, zkušený brankář si však s nimi dokázal poradit, stejně jako s brejkem Rataje ze 42. minuty. Bílí tygři domácím zle zatopili mezi 44. a 45. minutou, kdy se hra odbývala jen v obranné třetině Sparty, ale puk se od mantinelů prakticky nehnul. Na druhé straně se sám před Hniličkou objevil Michal Sivek, ale blafákem do bekhendu neuspěl. Ve 47. minutě Dragoun v jízdě napálil do Hniličkovy masky, dorážka do prázdné branky tak platit nemohla, což věděl u liberecký gólman, jenž ani nezasahoval. Klíčovou se nakonec ukázala situace z 50. minuty. Po neproměněné přesilové hře Liberce se nepřehledná situace ve středním pásmu změnila v brejk pozorného Josefa Straky, který provedl blafák do forhendu a procedil puk pod Hniličkovým betonem – 3:1! Sparťané se s aktivně hrajícím Libercem rvali o cenné body. Zpět na dostřel mohl dostat hosty Procházka, ale jeho střela z otočky dva metry před Břízou do branky neprošla. V 54. minutě si sudí Smeták vybral zákrok Krsteva a poslal hostujícího beka na trestnou lavici, Sparta hrála přesilovou 4 na 3. Kratěnova nepovedená střela od modré skončila u Jiřího Hanzlíka, který přihrál z trestné se vracejícímu Tomáši Klimentovi, který si obhodil Tomana a namířil puk přesně pod víko, 55. minuta - 3:2! Sparťané pokračovali v přesilové výhody 5 na 4, ale rozhodující gól nedali. V 57. minutě se rozjel Šachl, opět nahazoval na Břízu, který byl opět pod ostrým atakem Tygrů. Ti v čase 58:49 odvolali gólmana Hniličku, ale přehuštěným středním pásmem se jim dlouho nedařilo proniknout. Nepovedený pokus o gól přes celé hřiště osm sekund před koncem rezultoval ve vhazování po pravici Břízy. Čermák se nakonec ještě dostal k nebezpečné střele, která těsně přeletěla horní tyč Břízovy klece, nadšení domácích diváků tak mohlo naplno propuknout

Ohlasy trenérů

František Výborný (Sparta): Dnes tým podal nejlepší kolektivní výkon za dobu, co jsme u mužstva. Hráči chtěli, bojovali a dokazovali, že umí zabrat i bez Petra Tona. Když budeme v takových výkonech pokračovat, naplníme halu ještě více než dnes, kdy přišlo téměř pět tisíc fanoušků a vytvořili výbornou atmosféru.

Josef Paleček (Liberec): Dnes to bylo o tom, kdo udělá více chyb a jak je soupeř potrestá. Obě mužstva hrála stejným způsobem, ze zajištěné obrany a do poloviny zápasu to bylo vyrovnané. Ve druhé části druhé třetiny nás dostala Sparta pod tlak a dostala se i do vedení. Ve třetí části jsme to chtěli dotáhnout, ale udělali jsme hrubou chybu na modré čáře, kterou soupeř využil.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Poslední výjezd před play off, čeká nás Energie

DOR: SPA - LIT 4:2 - Hattrick skolil lídra!

Buchtele: V play off chceme diktovat tempo my

Jani Lajunen bude pokračovat ve Spartě