15. 10. 2005 | Lucie Vítková

Sparťanské naděje pohřbila první třetina

15., sobota 15. 10. 2005
Sparta - Liberec SPA - LIB
Sparta: Sparta: Bříza (15. Schwarz) - Dobroň, Toman, Černošek, Jan Hanzlík, Hlavačka, Bolf - Štrba, Marek, Ton - Kratěna, J. Straka, Chabada - Netík, Vopat, Špaňhel - Rytnauer, Hlouch, Havelka.
Liberec: Falta - Jiří Hanzlík, Jiruš, Holub, Richter, Nikolov, Krstev, J. Moravec - Vaic, Šachl, V. Novák - Vampola, Plodek, S. Procházka - Klimenta, Rataj, Víšek - Pajič, Pabiška, Jech.
Branky a nahrávky: 7. Vampola (Víšek), 14. Klimenta (Šachl), 15. Šachl. Rozhodčí: Turčan - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:7. Bez využití. Diváci: 3093.
Ani domácí T-Mobile Arena nezastavila špatnou hru Sparty. Navíc Holešovičtí nepotvrdili pozici druhého nejlépe střílejícího mužstva, když náhradníkovi Faltovi nedokázali vstřelit žádný gól. O osudu utkání rozhodla první třetina, kdy se Bílí Tygři prosadili třikrát.

Oslabeni o dalšího zadáka vstoupili Holešovičtí do televizního duelu s libereckými Tygry. Namísto zraněného Stehlíka přispěchal zdecimované Spartě pomoci v těžké situaci Jaroslav Kasík. Pražané vstoupili do utkání aktivněji, ale elán jim příliš dlouho nevydržel. Po nevydařených pokusech Marka a Černoška, které zlikvidoval náhradní gólman Falta, přišla rána z čistého nebe. V 7. minutě Víšek viděl u levé tyče dobře postaveného Vampolu, který dobře umístěnou ranou k tyči zničil úvodní snažení domácích. Sparta se snažila reagovat Netíkem, který hrozil z otočky a Špaňhelem, jenž číhal před dobře postaveným Faltou na teč. Absolutně Holešovickým nevyšla také početní výhoda, ve které nedokázali donutit libereckého brankáře zasahovat. Liberec trestal nemohoucí Spartu záhy hned nadvakrát. Nejprve ve 14. minutě dotlačil po závaru do branky puk Klimenta, o šestatřicet vteřin později těžil z minely obrany domácích Šachl. Třetí branka vyhnala z klece Břízu, kterého nahradil talentovaný Schwarz. Ten musel svůj um prokázat vzápětí v oslabení, kdy jej obtěžovali Rataj s Víškem. Opařená Sparta nedokázala na vývoj utkání v první třetině nikterak reagovat, naopak Tygři byli v laufu a vysoký náskok si s přehledem pohlídali.

Druhá část vypadala ze strany domácích lépe, ale znovu pouze jen chvíli. Marek po křídle svou možnost nevyužil, ve výborné střelecké pozici si zuby vylámal také Štrba. Jejich snažení se zdvojnásobilo také v přesilové hře, ale slibné pokusy Tona a Chabady zlikvidoval jistě chytající Falta. Vzápětí oslabil zbytečně mužstvo Toman a iniciativu na své hokejky přebrali liberečtí. V početní výhodě ztroskotal na Schwarzovi Procházka, Šachlovi sebral kotouč z hole samotný domácí gólman. Stejný hráč se vzápětí probil přes tři hráče, ovšem v závěru upadl. Pražané se před Faltu dostávali jen zřídkakdy, tempo zápasu plně určovali hokejisté z pod Ještědu. Holešovičtí se chytli trochu až v závěru, kdy si vybojovali možnost dvou přesilových her krátce po sobě jdoucích. Havelka v krátkém nájezdu Faltu nepřekonal, Kratěnovi zablokovali v nejméně vhodný okamžik hůl. Ležícího libereckého strážce nedokázal v posledních vteřinách přehodit znovu agilní Kratěna.

V úvodu posledního dějství se Pražanům naskytla jedinečná šance se v zápase chytnout, když jim byla nabídnuta dvojnásobná přesilová hra. Jenže Chabada se nezachoval jako správný kapitán a faulem o výhodnou přesilovku mužstvo připravil po pár vteřinách. Naopak po ubráněném oslabení začal Liberec opět vystrkovat růžky. Šachl z mezikruží zamířil vedle, Jirušovu jedovka zastavila Schwarzova lapačka. Oslabení bylo jediným pozitivem Sparty v utkání, kdy Tygry nepouštěla vůbec ke slovu. Vzápětí se ještě ozvala Netíkem, který mazácky zkoušel obelstít Faltu střelou o nohy obránce. Při dalším vyloučení Vampoly vycítil Šindel poslední možnost zápas zkorigovat a vyžádal si oddechový čas, ovšem jeho úmysl vyšel nazmar. Tygři dlouhé vteřiny Spartu nepustili vůbec ke kotouči a dali jasně vědět, kdo v televizním utkání zvítězí. V závěru hosté pomohli svému brankáři udržet čisté konto, zápas se dohrál v poklidném tempu bez většího odporu Sparty zápas zvrátit.

Ohlasy trenérů

Jaromír Šindel (Sparta): Zápas nám vycházel až do toho okamžiku, kdy se Vopat z nepochopitelných důvodů rozhodl zatáhnout puk před branku. Je asi zbytečné se vymlouvat na to, že druhý gól jsme inkasovali po faulu na Břízu. Třetí gól nás uzemnil na dlouhou dobu. Ve druhé polovině utkání hráči chtěli, dřeli, ale soupeř hrál velmi dobře organizovaně. Musím vyzdvihnout výkon brankáře Schwarze, protože podal fantastický výkon.

Karel Dvořák (Liberec): Věděli jsme, že Sparta bude chtít rozhodnout zápas hned na začátku. Bezvadně jsme si pokryli střední pásmo a soupeř nám výhru daroval třemi hrubkami. Obávali jsme se toho, aby nám po páteční cestě z Třince nedošly síly, ale odehráli jsme to v pohodě až do konce. Už dopředu jsme se dohodli, že Milan Hnilička bude dnes odpočívat a vyšlo to skvěle.