TRI - SPA 2:0 - Vojtek vychytal sparťanské střelce

12., neděle 14. 10. 2007
Třinec - Sparta TRI - SPA
Třinec: Vojtek - Sekeráš, Pácal, Seman, Malec, Kroupa, Andersons - Tomík, Štefanka, Skořepa - D. Květoň, Peterek, Zálešák - Korhoň, Polanský, Tomas - od 9. min. navíc Martynek, od 12. min. Kolusz, od 30. min. Steber.
Sparta: Duba - Ptáček, Jerofejevs, Vykoukal, Jan Hanzlík, J. Nedvěd, Černošek - Dragoun, P. Nedvěd, Langhammer - P. Ton, Vaic, Štrba - Netík, Sivek, Melichárek - Hromas, Podlešák, M. Havel.
Branky a nahrávky: 10. Martynek (Seman), 58. Sekeráš (Štefanka). Rozhodčí: Polák - Čech, Dřínovský. Vyloučení: 7:9. Využití: 1:0. Diváci: 3931.
Sparta odjíždí z Třince bez bodu i bez vstřeleného gólu. Skóre zápasu načal v desáté minutě Martynek, který tečoval Semanovu střelu od modré. Pak dlouho dominovali oba brankáři, Duba inkasoval podruhé až osmapadesáté minutě, kdy Sekeráš vystřelil prudkou ránu, která našla skulinku mezi betony sparťanského brankáře. Největší šanci hostů spálil v jednapadesáté minutě Netík, který netrefil odkrytou část branky.

Domácí hned od začátku dávali Spartě jasně najevo, že svou kůži nedají zadarmo a první minuty utkání měli značnou územní převahu. Duba byl v plné permanenci, jako první ho otestoval Zálešák, vzápětí si proti unikajícímu Tomíkovi pomohl Jerofejevs háčkem a putoval k časoměřičům. V přesilovce se Třinci příliš nedařilo, avšak hned po jejím skončení se na branku Sparty řítila dvojice Štefanka – Tomík, první jmenovaný volil tvrdou ránu, ale maskovaný muž v brance hostů lapačkou precizně zasáhl. Další závar musel řešit, když na útočné modré čáře ztratil hokejku Černošek a proti Jaroslavovi Nedvědovi najížděli Tomas s Korhoňem, který si ovšem nepočínal příliš dobře a kotouč ztratil. Na konci deváté minuty už museli sparťané lovit puk ze své sítě. Od modré čáry nahazoval touš směrem k brance Seman a Martynek ho umně tečoval mimo dosah gólmana. Obdržená branka jakoby Spartu nastartovala k lepšímu výkonu, Vojtka prověřil Jaroslav Nedvěd, v přesilovce pálil těsně nad břevno Vykoukal. Na druhé straně dlouho okupovala obranné pásmo hostů první třinecká formace, nicméně skóre se neměnilo. V dobré pozici se ocitl Sivek, ale v poslední chvíli ho zradila hokejka a puk se sotva doklouzal k betonům Vojtka. Třetina končila sérií vyloučení. Rozhodčí Polák nejprve vykázal Havla s Tomasem, po faulu za brankou je následoval Vykoukal. Z přesilovky Třince uběhlo jen pár vteřin, když se puk dostal na domácí střídačku. Třinečtí se dožadovali vyloučení Langhammera tak vehementně, až je rozhodčí ocenil dvěmi minutami za nesportovní chování. V samotném závěru se Sparta tlačila do útoku, ale skóre zůstalo nezměněno.

Druhou část hry začali hosté v přesilové hře, nesehráli jí příliš dobře a Vojtek se o čisté konto strachovat nemusel. Tlak před třineckým gólmanem si vynutila až první formace, jejíž vůdce Petr Nedvěd sice nejprve uklouzl a následně zlomil hokejku, ale jeho dva parťáci sami zaměstnali celou obranu Třince. V sedmadvacáté minutě svou mazanost předvedl domácí Peterek, který se pokusil zpoza branky překonat Dubu odrazem o jeho nohu, což se mu skoro podařilo. Tímto kouskem vybojoval alespoň přesilovou hru, v níž po kolotoči nahrávek nebezpečně pálil Pácal. Spartě se v koncovce nedařilo, na brankáři si vylámal zuby Vaic, Netík pro změnu trefil Sivkovo lýtko. Hrdinou Sparty byl jednoznačně Duba, vychytal z dobré pozice střílejícího Tomase, rozklekem zabránil ve skórování Zálešákovi, který již jistě viděl puk za jeho zády. V kleci domácích se nenechal zahanbit Vojtek, když bravurně zlikvidoval Dragounovu dorážku z bezprostřední blízkosti. I po druhé třetině tedy držel Třinec těsné vedení 1:0.

Třinec se tlačil do útoku i v poslední části. Skořepa pálil z vrcholu kruhů, Dubu nepřekonal a hosté stále živili naději na vyrovnání. To mohl zařídit Dragoun, jenže pálil jen do náruče brankáře. Šteber pronikajícího po mantinelu, výborně zastavil Jerofejevs. O pár vteřin později Polanský nejprve nedokázal přihrát volnému Tomasovi a následně nesmyslně srazil Vykoukala, což nemohl přehlédnout sudí Polák. Jedinečnou příležitost ke skórování překazil Spartě faulující Štrba. Ve hře čtyři na čtyři si aktivně počínal především Vykoukal, který podnikl odvážný ofenzivní výpad, ale domácí obrana mu před Vojtkem zablokovala hokejku. V oslabení Netík dokonce zvedal ruce nad hlavu, jenže třepotala se jen boční síťka… Skvělý výkon předváděl v dresu Sparty Duba, Polanskému sebral gól z hokejky před odkrytou brankou a Tomík ho neprostřelil ani nadvakrát. Sparta hrála vysloveně v křeči, soupeři nechávala hodně prostoru a její brankář často zůstával v boji proti třineckým kanonýrům osamocen. Svěřence trenéra Výborného definitivně zlomilo vyloučení Jerofevse. V něm sice ještě přestáli dvě šance Květoně, ale na bombu Sekeráše byl i Duba krátký. Přesto se ještě hosté pokusili zápas zvrátit při hře bez brankáře, kdy od modré čáry nahazoval Vykoukal a před ležícím Vojtkem se snažili dorážet Langhammer s Dragounem. Jenže gól Spartě přán nebyl a po nepříliš přesvědčivém výkonu si do Prahy odvezla porážku 0:2.

Jiří Juřík (Třinec): Čtyřicet minut jsme to měli doopravdy lehčí. Sparta nás dostala pod velký tlak až v závěrečné třetině, kdy stáhla hru na tři pětky. S proměňováním šancí dnes byly na štíru oba celky. I díky tomu, že výborně zachytali brankáři. My jsem rádi za tři body, doma porazit Spartu je vždycky výborný výsledek.

Marian Jelínek (Sparta): Dneska jsme do Třince přivezli, obrazně řečeno, dvě mužstva. Jedno, které hrálo prvních čtyřicet minut a druhé, které hrálo závěrečných dvacet minut. Bohužel jenom dvacet minut je málo a nestačí to. Z tohoto pohledu si domácí zasloužili vyhrát.