TRI – SPA 2:1 – Tlak v závěru body nepřinesl

24., středa 16. 11. 2022
Třinec - Sparta TRI - SPA
Třinec: Mazanec – M. Doudera, Marinčin, Čukste, J. Jeřábek, Jaroměřský, Mar. Adámek – Voženílek, Marcinko (A), M. Růžička (C) – Nestrašil, Hudáček, Daňo – Chmielewski, Roman, Hrehorčák – Buček, Dravecký (A), Kurovský – Hrňa.
Sparta: J. Kovář – Kempný, Polášek (A), Krejčík, Mikliš, Němeček, Jandus, Krutil – Forman, Sobotka (A), Řepík (C) – E. Thorell, Horák, Tomášek – Buchtele, D. Vitouch, D. Simon – Konečný, G. Thorell, Safin.
Branky a nahrávky: 15. Buček (Dravecký), 18. M. Růžička (Daňo, Nestrašil) - 54. Forman (Jandus, D. Simon). Rozhodčí: Šír, Hejduk – Lhotský, Ondráček. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 305. Střely na branku: 24:30. Průběh utkání: 2:0, 2:1. Nejlepší hráči utkání: Marek Mazanec - Miroslav Forman.
Série porážek bohužel nekončí, i přes bojovné nasazení jsme v předehrávce 37. kola podlehli Třinci 1:2. V utkání jsme si vypracovali několik šancí, ale jen jediná z hole Miroslava Formana byla úspěšná. I přes závěrečnou hru bez brankáře jsme už nevyrovnali a zapsali šestou porážku v řadě.

Atraktivní první třetina na šance nabídla několik zajímavých momentů na obou stranách kluziště. Třinečtí hokejisté dostali v prvních minutách hry k dispozici luxusní čtyřminutovou přesilovou hru, kdy putoval na trestnou lavici útočník Sobotka za vysokou hůl. V domácí přesilovce se Oceláři neprosadili, ale díky vysokému nasazení udrželi krok se svým soupeřem. První velkou šanci hostí obstaral obránce Jandus, který se prosmýkl do útočného pásma a svou střelou z osy kluziště rozezvučel tyčku.

Hra nabírala velký spád a oba týmy předváděly rychlé bruslení na obě strany kluziště. Skóre utkání otevřeli domácí Oceláři, kteří šli v průběhu patnácté minuty do vedení. Samuel Buček stál na správném místě a po čistě vyhraném vhazování prostřelil Kováře. Ten si na kotouč sáhl, ale naneštěstí pro něj posléze zaplul až za brankovou čáru. A pro Třinec bylo ještě lépe, když v klasické přesilové hře Daňo nabil připravenému Martinu Růžičkovi a třinecký kanonýr zaokrouhlil svůj počet branek na rovnou desítku. Hráči v bílých dresech si odnesli do kabin cenné dvoubrankové vedení.

Třinečtí hokejisté vstoupili do druhé třetiny lépe než do té první a brankář Kovář se musel v brance pořádně ohánět. Na začátku prostřední části se Nestrašil uvolnil za sparťanskou brankou a poté našel připraveného Daňa, který osamocen na levé straně trefil jen Kovářovu hruď. Tlak Ocelářů eskaloval a Hudáček nabil na modrou čáru Adámkovi. Třinecký bek však nebyl se svou střelou úspěšný, podobně jako při pokračující akci útočník Nestrašil. Jedinou šanci v první polovině druhé třetiny obstaral útočník Konečný, který se probíjel dopředu, ale v rozhodující chvíli zakončil pouze do Mazance.

Oceláři byli minimálně do poloviny druhé třetiny aktivnějším týmem, ale sparťané mohli poděkovat svému brankáři Kovářovi, který zneškodnil všechny nebezpečné akce soupeře. V dalších minutách hry se dostal po Marinčinově chybě na útočné modré čáře do samostatného úniku Erik Thorell, který tváří v tvář Mazancovi neuspěl. V závěru druhé třetiny ještě Nestrašil hákoval Kempného a Sparta si zahrála přesilovou hru. Její první půlku nevyužila a do kabin se šlo za stejného stavu jako po úvodní části.

Sparťané vstoupili do třetí třetiny s dvoubrankovým mankem a Kempného nebezpečnou ránu od modré čáry zastavil svou lapačkou připravený Mazanec. Sparta byla ve třetí třetině velmi aktivní, když se dostala do další akce. Tomáškovu jemnou střelu z mezikruží vyrazil pohotový Mazanec, který udržel domácí Oceláře ve dvoubrankovém vedení. Třinečtí hráči se dostávali do útočného pásma minimálně a když se probojovali před Kováře, byla z toho pouze propagační střela, podobně jako u nahození Jaroměřského, jehož pokus lapil sparťanský brankář. V závěru vykřesal naději Miroslav Forman, který skóroval střelou o tyčku, ale vyrovnání už náš tým nestihl a prohrál 1:2.

Zdeněk Moták (HC Oceláři Třinec): "Vážíme si vítězství proti tak silnému a kvalitnímu soupeři, jako je Sparta. Na začátku jsme po naší nevyužité přesilovce hráli špatně a Sparta rázem měla několik příležitostí i kvůli naší nedůslednosti. Poté jsme zlepšili přístup a hráli jsme dobrý hokej. I když na můj vkus bylo na obou stranách hodně vyložených šancí, ale první zápas po pauze je vždycky složitější. Děkuju všem hráčům, že jsme zápas dovedli do vítězného konce. To je pro nás skvělá zpráva a odpíchnutí se do další fáze soutěže, kterou máme nabitou. Hrajeme v osmi dnech hned čtyři utkání, což bude velmi náročné."

Jaroslav Hlinka (HC Sparta Praha): "V prvních pěti minutách jsme měli dvě nebo tři šance, které jsme neproměnili, a ve zbytku první třetiny dvakrát inkasovali. To dalo ráz zápasu. Ve druhé třetině jsme byli prvních deset minut horším týmem, pak jsme hru vyrovnali. Ve třetí jsme vrhli všechno do útoku a snažili se s utkáním něco udělat. To se nám relativně povedlo, ale nedotáhli jsme to. Prohráli jsme zaslouženě. Všichni ví, v jaké jsme situaci. Kluci nechali ve druhé půlce na ledě všechno, což jsme říkali i v kabině. Snaha se jim nedá upřít. Musíme být ale důraznější před brankou, musíme se do šancí více tlačit a dávat více branek. S jedním gólem budeme těžko úspěšní."