TRI - SPA 5:4p - Drama nakonec pro Oceláře

SF2, neděle 29. 3. 2015
Třinec - Sparta TRI - SPA
Třinec: Hrubec – Roth, Klesla (C), Galvas (A), Linhart, Trončinský, M. Doudera – Hrňa, Klepiš, Ružička – Žejdl, Kreps, Orsava – Dravecký, Polanský (A), Adamský – Cienciala, Pechanec, Matuš – Růžička. Trenér: Jiří Kalous.
Sparta: Novotný - Ďaloga, Mikuš, Pilař (A), Polášek, Piskáček, Barinka, Eminger - Kumstát, Pech, Vondrka - Réway, Hlinka (A), Rolinek - Forman, Přibyl, Buchtele - Sabolič, Cingel, Dvořáček. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 34. Klepiš (Hrňa, Linhart), 36. Polanský (Ružička), 36. Hrňa, 58. M. Doudera (Ružička, Hrňa), 76. Roth (Ružička, Trončinský) - 5. Buchtele (Přibyl), 20. Forman (Přibyl), 43. Vondrka (Pilař, Polášek), 45. Pilař (Hlinka, Réway). Rozhodčí: Hodek, Šír - Blümel, Kis. Vyloučení: 8:10. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5200. Střely na branku: 43:29. Průběh utkání: 0:2, 3:2, 3:4, 4:4, 5:4. Nejlepší hráči utkání: Klepiš - Vondrka. Stav série: 2:0.
Druhý semifinálový duel na půdě třineckých Ocelářů nabídl pořádné drama. Sparta po první třetině vedla díky Janu Buchtelemu a Miroslavu Formanovi 2:0, Třinečtí dokázali během pouhé minuty a 26 vteřin otočit skóre třemi brankami. Potom přišel pro změnu obrat Sparty, o který se zasloužili Michal Vondrka s Karlem Pilařem. Oceláři ale dvě minuty před koncem třetí třetiny srovnali a v 75. minutě v prodloužení jim vystřelil vedení 2:0 na zápasy obránce Roth.

Po pěti zápasech ve stejné sestavě doznaly všechny čtyři útoky před druhým semifinálovým zápasem změn. A vyplatilo se, jak v první třetině ukázala nově složená třetí lajna. V té se znovu sešli draví mladíci Forman, Přibyl a Buchtele a po necelých pěti minutách hry poslali poprvé v sérii Spartu do vedení. Po velkém závaru před Hrubcem a následném tlaku lapil Jan Buchtele odražený kotouč a střelou z první z mezikruží trefil vingl domácí branky. Následně hráli prim pro změnu domácí, ale Kleslovu dělovku Novotný vyrazil a poradil si i se závarem první třinecké lajny, kdy chvíli neměl hokejku.

v další šanci Ocelářů spadl vysoko odražený puk do brankoviště, ale situaci zachránil Forman. Při střele Draveckého z kruhu už byl Novotný ve střehu a stihl se proti slovenskému forvardovi přesunout. Následně zase převzali otěže Holešovičtí. Dvořáček, který dostal ve skvělé pozici přihrávku od Cingela mezi brusle, ještě neuspěl, nevedlo se ani Poláškovi. Pro toho byla branka před kotlem domácích zkrátka zakletá, i ve druhém duelu totiž orazítkoval její břevno. 56 sekund před přestávkou už se sparťané dočkali a opět u toho byl třetí útok. Přibyl našel skvělou přihrávkou na pravém kruhu Miroslava Formana, který se trefil k tyči.

V přesilové hře v úvodu druhého dějství zvonila tyčka pro změnu za Novotným, když Kleslova střela lízla spojnici tyče a břevna. Velké emoce následně rozdmýchal Linhart, který se vrhl na Přibyla. Ten vypíchl puk, ale poslal si ho moc dopředu a Hrubec ho stihl přikrýt. Sparťanský útočník k němu dojel a ani se ho nedotkl, přesto se na něj obránce Ocelářů vrhl. Na trestnou se nakonec po potyčce pakovali právě Linhart a Forman. Velkou příležitost přidat třetí zásah měli sparťané ve dlouhé čtyřminutové přesilovce po Orsavově krvavém zásahu vysokou holí v obličeji Poláška. Šance si i tlak Pražané vytvořili, gól z toho však nebyl.

Poté přišel nápor pro změnu na druhé straně a Třinečtí ho na rozdíl od Sparty dokázali vyjádřit i gólově. Krepse, který se natlačil před Novotného a zakončoval mezi betony, Novotný ještě vychytal, proti Jakubu Klepišovi už neměl šanci. Ten si ho totiž v samostatném úniku položil bleskurychlou kličkou do backhandu a pak už jen zasouval puk do prázdné. Černá dvouminutovka pokračovala. Emingerovo vyloučení totiž potrestal Jiří Polanský díky dobrému clonění parťáka Adamského. A o 25 sekund později Oceláři dokonali obrat. Erik Hrňa se obtočil okolo beka a pohotovou střelou do vinglu překvapil Novotného.

Do třetí třetiny vstoupili sparťané s jasným cílem – vyrovnat. To se jim podařilo poměrně brzy, konkrétně ve 43. minutě. Michal Vondrka si najel do pásma a těsně za modrou čárou střílel přes obránce. Jeho střela proplachtila Hrubcovi pod lapačkou, a byl z toho Vondrkův první gól ve Spartě. Povzbuzení Pražané následně hráli v početní výhodě a povedlo se jim znovu otočit skóre na svoji stranu! Vůbec první přesilovkový gól Sparty v sérii si připsal Karel Pilař, který doklepával puk u tyčky. Nahrávkou ho vybídl Jaroslav Hlinka, pro kterého to byl jubilejní 600. kanadský bod ve sparťanském dresu.

Další velké šance si připsali Buchtele, který trefil tyčku, a poté Vondrka hledající před brankou Kumstáta. Následně sparťané ubránili přesilovku soupeře, jednogólový náskok však přesto neudrželi. Dvě minuty před koncem třetí třetiny totiž Milan Doudera z úhlu zamířil přesně a poslal kotouč ke vzdálenější tyči. V poslední minutě ještě ujížděl na Novotného Ružička, ale Hlinka ho dostihl a čistě ho tělem odstavil od puku.

Poprvé v tomto play off tak přišlo v zápase Sparty na řadu prodloužení, které se ve vyřazovací části hraje plných 20 minut. V jeho úvodu byli aktivnější domácí, Orsavovu jedovatou střelu ale Novotný pokryl povedeným zákrokem lapačkou, která byla cílem kotoučů vyslaných z holí Třineckých i nadále. Více ze hry měli v nastaveném čase jednoznačně Oceláři, Sparta se dostávala do útoku jen sporadicky. Závar aktivní třetí lajny v polovině prodloužení ovšem nadělal Hrubcovi problémy.

Domácí publikum jen zahučelo po akci unikajícího Polanského, který při střele zlomil hokejku a kotouč zamířil vedle branky. A bylo ještě hůře, když Réway přijel jako třetí do souboje u mantinelu a byl vyloučen za napadení. V přesilovce měl největší šanci Orsava, jenž se řítil sám na Novotného, ale situaci zachránil Ďaloga. Rychlý sparťanský obránce dokázal soupeře dobruslit a vyseknout mu puk. V 76. minutě už ale sparťané kapitulovali. Do vedení 2:0 na zápasy poslal Třinec Vladimír Roth střelou nad beton.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): Začátek se nám vůbec nevydařil. Tahali jsme za kratší konec a prohrávali o dva góly. V průběhu druhé třetiny jsme to třemi brankami obrátili, byli jsme v euforii. Ale velmi lacině jsme si v třetí třetině nechali dát vyrovnávací branku a pak v přesilové hře dorážkou Sparta znovu šla do vedení. Ale ukázali jsme nesmírnou touhu po vítězství a dneska jsme si to za výkon zasloužili.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): Myslím, že se hrál vynikající hokej. My jsme až na pětiminutovku ve druhé třetině hráli výborně, bohužel ke kýženému bodu to nevedlo. Před rozhodujícím gólem tam byla nepřehledná situace, došlo k rychlému protiútoku a byl z toho gól.