19. 9. 2004 | Lukáš Hykš

V pražském derby úspěšnější Slavia

4., neděle 19. 9. 2004
Slavia - Sparta SLA - SPA
Slavia: Franěk - P. Kadlec, Klouček, J. Novák, Kolařík, Žabka, Graňák, F. Kučera - Pálffy, Stümpel, Sup - D. Hruška, Vašíček, Antoš - Jaroš, M. Kopecký, R. Dlouhý - Duda, Krátoška, Tomica - Sobotka. Trenéři: Růžička, Weissmann a Kalous.
Sparta: Bříza (59. Pöpperle) - Dobroň, Melichar, Pilař, Schnábel, Richter, Jan Hanzlík - Ton, Marek, Chabada - Výborný, P. Nedvěd, Hlaváč - Kotrla, Broš, Kratěna - Olesz, Netík, Sivek. Trenéři: Lener, Gudas, Volek a Jelínek.
Branky a nahrávky: 9. Tomica (J. Novák), 16. Vašíček (Antoš, J. Novák), 39. Stümpel (Pálffy), 59. D. Hruška (Vašíček, Graňák) - 19. Výborný (Hlaváč). Rozhodčí: Rejthar - Čížek, Padevět. Vyloučení: 8:7. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 10.390
Ve 4. kole Tipsport Extraligy na sebe narazily celky Slavie a Sparty. Utkání hrané před slušně zaplněnou Sazka Arenou zvládla lépe Slavia. V jejím dresu se gólově prosadily posily z NHL, Josef Vašíček a Josef Stümpel. Za Spartu jediný gól vstřelil David Výborný, taktéž hráč z NHL. Celkově utkání skončilo 4:1 pro Slavii.

Fotogalerie

Komentář

Od úvodního vhazování se hrálo ve vysokém tempu a nic nenasvědčovalo tomu, že extraliga teprve začíná. Již po třiceti sekundách to v hledišti zahučelo, když Výborný z úhlu nahazoval a puk prosvištěl Fraňkovým brankovištěm. Ve 3. minutě se poprvé otevřela dvířka sparťanské trestné lavice, vyloučen byl Chabada za nedovolené bránění. Největší příležitost v této přesilovce měl Pálffy, ale vyprášil Břízovy pouze betony. Neprosadil se ani Antoš, a tak hosté přežili oslabení bez úhony. Po Chabadově návratu na led pak vyslal jedovatou přízemní střelu Marek, naštěstí pro Slavii Franěk byl pozorný. První velká šance přišla v 7. minutě, když Vašíček přihrál zpoza branky Antošovi, ale kapitán Slavie zastupující zraněného Josefa Beránka bekhendovou střelou trefil pouze Břízu. Na konci osmé minuty chybovala obrana Slavie, z čehož vyplynula následná šance Kotrly. Levé křídlo Brošovy formace však v koncovce úspěšné nebylo a Spartě se to vymstilo. Z následného protiútoku poslal Novák do úniku Tomicu a nenápadný útočník prostrčil puk mezi betonama Petra Břízy. Na světelné tabuli v tu chvíli svítilo 8:04. Hned po vhazování se v dobrém světle předvedla Pálffyho formace, z jejího tlaku rezultovalo další sparťanské vyloučení. Přesilovka ale Slavii příliš nevyšla. Ve 13. minutě bylo horko pro změnu na druhé straně, po přečíslení dvojice Chabada-Ton puk jen těsně minul Fraňkovu branku. Ve 14. minutě dostali možnost početní převahy tentokrát svěřenci Slavomíra Lenera. Slavia se bránila ale výborně. Dokladem toho byl únik Pálffyho, jehož v poslední chvíli fauloval Netík a rozhodčí okamžitě přikázal trestné střílení. Exekuce se ujal sám postižený, pokusil se na Břízu vyzrát podobně jako Tomica, jenže Bříza sklapl betony tentokrát včas. Přesto se Slavia dočkala v tomto oslabení gólu. Pět sekund před návratem vyloučeného Kadlece na led tečoval Antošovu střelu Vašíček a puk propadl až za Břízu. Na začátku 18. minuty se prosmýkl kolem Graňáka Ton a obránce Slavie ho musel zastavit jen za cenu faulu. Z trestné lavice však musel předčasně. V čase 18:13 se prosadil střelou pod víko David Výborný. Přesně minutu poté přišel nepříjemný moment. Kotrla trvdě narazil na mantinel Kloučka a domácí bek se ocitl na ledě v krvavé louži. Utkání pro něho skončilo a musel být převezen do nemocnice s podezřením na otřes mozku. Půl minuty před první sirénou zasáhl Hanzlíka v obličeji vysokou holí Pálffy a rozhodčí ho za to potrestal čtyřminutovým trestem. Ještě do pauzy stačil vypálit z první Broš a Franěk musel vytáhnout ze svého arsenálu těžký zákrok.

Přesilovku Sparty přerušila tedy první přestávka, a tak ji hosté dohrávali na začátku druhé části. Slavia však soupeře do ničeho nepustila, naopak Dlouhý si vynutil na sebe faul a síly na ledě se vyrovnaly. Ve 25. minutě přišla chyba Nováka, kterou málem potrestal Kotrla. Hra pak na chvíli upadla do průměru. Diváky dostal do varu opět Pálffyho útok. Jeho akci zakončoval Michal Sup, ovšem Bříza nejlepšímu slávistickému střelci minulé sezóny zmenšil úhel. O minutu později se sparťané opět vyfaulovali na Dlouhém, tentokrát se provinil Melichar. V přesilovce pak měl na holi třetí gól znovu Sup, který se dostal k odražené střele od mantinelu, ale Bříza se stačil včas přemístit. V polovině zápasu prokázal na druhé straně své kvality Franěk, jenž vychytal v gólové šanci Chabadu. Ve 39. minutě musel pro změnu čelit nájezdu Sivka. Spartě se neúspěšná koncovka opět nevyplatila. V čase 38:51 zafungovala slovenská spolupráce Pálffy - Stümpel a druhý jmenovaný zamířil přesně k tyči. Sekundu před koncem druhé dvacetiminutovky byl ještě vyloučen za napadení Žabka.

Závěrečné dějství tedy Sparta začínala opět s jedním mužem navíc. Vytěžila z toho však pouze Richterovu střelu, která skončila ve výstroji Petra Fraňka. Jen co naskočil Žabka na led, ocitl se sám před Břízou. Měl sice relativně dost času na zakončení, přesto puk za záda sparťanského gólmana nepropasíroval. Ve 46. minutě pálil po krásné zadovce těsně vedle Graňák, z protiútoku neuspěl ani Chabada. V 50. minutě nechala Slavia příliš prostoru Výbornému, ten však pálil vedle. O chvíli později již Franěk musel zasahovat, když na něho dotíral Ton. V 52. minutě přišla možnost pro Spartu vstřelit kontaktní gól, kterou jí nabídl Kadlec úmyslným posunutím branky. Hosté však nic světoborného nevymysleli a časomíra neúprosně ukrajovala další sekundy a minuty. V 56. minutě si Slavomír Lener pro své hráče vyžádal oddechový čas, hledištěm mezitím probíhaly mexické vlny. Sparťanští hráči po poradě Slavii zatlačili a Franěk byl v permanenci. V 57. minutě roztleskal zaplněnou halu efektním semaforem proti Kratěnově střele. V polovině 58. minuty sáhla Sparta k poslední možnosti, odvolání brankáře. V čase 58:52 bylo definitivně hotovo. Hosté počítali s tím, že rozhodčí odpískají zakázané uvolnění, ale nestalo se tak, čehož využil Vašíček, přihrál před prázdnou klec Hruškovi a osud Sparty byl zpečetěn. Sparťané pak odmítali nastoupit na led, za což byli ještě potrestováním dvěma minutami za zdržování, místo Břízy odchytal zbytek času Pőpperle.

Ohlasy trenérů

Ondřej Weissmann: Musím hráče pochválit, protože předvedli výborný výkon. Bruslili, dobře kombinovali a myslím si, že jsme si vypracovali řadu gólových šancí. Klouček odjel s podezřením na otřes mozku na vyšetření. Bylo vidět, že si nic nepamatuje.

Slavomír Lener: Slavia byla od začátku hladovější, kompaktnější, vyhrávala osobní souboje a dostala se do vedení. Myslím si, že to, že jsme hráli velmi dobře část druhé třetiny a závěr poslední, bylo málo na to, abychom vyhráli celou bitvu. Byl to zápas, který byl hodně důrazný, kde bylo minimum brankových příležitostí a jakákoliv chyba byla potrestána. Slavia byla dnes prostě lepší. K tomu, co se stalo na konci zápasu, se nechci vyjadřovat. Jen snad to, že bylo zakázané uvolnění.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

​Další posezonní posilou Sparty je Vojtěch Mozík

Forman: Chlápovi držím v autobuse místo

Filip Chlapík se vrací do Sparty!

Aaron Irving je novou posilou Sparty!