VIT - SPA 3:1 - Ružičkův gól na body nestačil

14., pátek 21. 10. 2016
Vítkovice - Sparta VIT - SPA
Vítkovice: Bartošák – Urbanec, Výtisk, Hrbas, Klok, Sedlák, D. Krenželok, L. Kovář (C) – Olesz, Stastny, Szturc – D. Květoň, O. Roman, P. Zdráhal – Vandas, Balán, Kolouch – Tomi, Hudeček, Illéš. Trenér: Jakub Petr.
Sparta: Pöpperle – Čajkovský, Nedomlel, Kalina, Mikuš, Eminger, Gernát, Barinka – Ihnačák, P. Vrána, Ružička – Forman, J. Hlinka (C), Klimek – Martin Procházka, Pech, Kumstát – Kudrna, Cingel, Uher. Trenér: Jiří Kalous.
Branky a nahrávky: 14. Klok (Olesz, Szturc), 22. Kolouch (Vandas), 60. Urbanec (Stastny) – 19. Ružička (Pech, Vrána). Rozhodčí: Hejduk, Mrkva – Lederer, Kotlík. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 467. Střely na branku: 37:39. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1. Nejlepší hráči utkání: Patrik Bartošák - Tomáš Pöpperle.
Druhou čtvrtinu základní části načali sparťané stejně jako tu první, tedy na ledě Vítkovic. Na úvodní gól Kloka dokázal těsně před první přestávkou zareagovat Štefan Ružička, ale na druhý zásah Ostravanů už sparťané nedokázali najít odpověď. A to přesto, že ve třetí třetině dobývali branku Patrika Bartošáka opravdu důkladně. Při závěrečné hře bez gólmana Vítkovice trefily prázdnou branku a pojistily si tři body.

Sparťané vstoupili do utkání nebojácně a hlavně aktivně. Počínaje prvním vhazováním, které uzmul Vrána, přes první přesilovku po faulu na Ihnačáka až po sérii úvodních střel mířících na branku. Ovšem žádná se neujala, početní výhoda skončila a začali hrát domácí. Pöpperle ve sparťanské brance se rychle dostal do provozní teploty a první stoprocentní příležitosti ostravského celku musel čelit v desáté minutě. Obránce Gernát za sebou nechal na útočné modré puk a do samostatného úniku pláchl Stastny. Tváří v tvář Pöpperlemu ale neuspěl. Další chybu vyprodukovali hostě jen několik desítek vteřin nato a na sparťanskou branku se valilo přečíslení tří na jednoho.

Ve 14. minutě už se ale tlak vítkovických borců ujal. Do branky propadlo svižné nahození, jenž poslal na branku Lukáš Klok. Dvě minuty poté mohlo být pro Pražany ještě hůře. Vyraženou střelu Stastneho si našel na brankovišti Olesz, ale Pöpperle vytáhl zákrok večera. Před koncem prvního dějství nabídli domácí svému soupeři druhou početní výhodu v utkání a tentokrát už elitní přesilovková letka sparťan udeřila. Klopýtající přihrávku Pecha poslal za Bartošákova záda Štefan Ružička.

Druhé dějství otevřela dohrávaná přesilovka domácích po Nedomlelově vyloučení. Jen dvě vteřiny po jeho návratu na led se Vítkovičtí prosadili podruhé v utkání. Vandas posunul kotouč v útočném pásmu na levou stranu a kolem Pöpperleho betonu poslal puk do sítě Petr Kolouch . I další minuty pak trávili sparťané převážně ve čtyřech, což dávalo šance domácím. Pöpperle však odolával.

Při signalizovaném trestu Barinky v polovině utkání se udála zajímavá věc. Domácí pálili od modré, puk se však odrazil ven z pásma a doklouzal do odkryté Bartošákovy branky. Sudí však gól neuznali. Přežitá početní nevýhoda v půlce utkání byla zároveň zlomovým momentem směrem ke zlepšené hře sparťanů. Závěr druhého dějství patřil hostům, ale největší příležitosti teprve měly přijít. Po čtyřiceti minutách Vítkovice vedly o gól.

Do třetí třetiny vstoupili sparťané aktivně a s jasným cílem – dotáhnout hubený jednogólový náskok domácích. A Bartošák se musel ve svém brankovišti pořádně činit! Při ráně Cingela při něm stálo i štěstí, slovenský forvard Sparty totiž trefil tyčku. V další šanci se ocitl Vrána, ale ani on neuspěl. Pražané svého soupeře prakticky celou třetí dvacetiminutovku tlačili, ale čas ubíhal a vyrovnávací gól ne a ne příjít. Dvě minuty před koncem závěrečné třetiny si trenérský štáb Sparty vzal oddechový čas a na led poslal šest hráčů do pole. I v power play si sparťané vypracovali slibné šance, ale Bartošák zůstal nepřekonán. Na druhé straně naopak skóre na konečných 3:1 upravil do prázdné branky Patrik Urbanec. Ani napodruhé tak Sparta na ledě Vítkovic v této sezoně neuspěla.

Jakub Petr (HC VÍTKOVICE RIDERA): "Byli jsme si vědomi ofenzivní síly Sparty. Věděli jsme, že tak silnému soupeři se můžeme vyrovnat jen opravdu dobrým pohybem a rychlým rozhodováním. Klíčový byl závěr druhé třetiny, kdy jsme pár kotoučů nevyhodili, dostali se pod tlak, ale soupeř nás nepotrestal a nesrovnal na 2:2. Ve třetí třetině jsme místy propadali, ale dobrou organizací v obranném pásmu to už ustáli. Kluky musím pochválit, pokyny plnili do puntíku."

Jiří Veber (HC Sparta Praha): "Do zápasu jsme vstoupili celkem dobře, po pěti minutách ale iniciativu až do konce třetiny převzaly Vítkovice, přestřílely nás. Navíc většinou to bylo z předbrankového prostoru, což je špatně. Ve druhé třetině jsme měli čtyři vyloučení, a tak jsme se nemohli dostat do tempa. To se nám povedlo až těsně před přestávkou. V závěrečné třetině jsme byli aktivnější, řekl bych i lepší, ale neproměnili jsme žádnou šanci."