VIT - SPA 3:2 - Vyrovnaná bitva bez bodů

24., pátek 19. 11. 2021
Vítkovice - Sparta VIT - SPA
Vítkovice: Stezka – Solovjov, Polák (C), Galvinš, Stehlík, Koch, Kovář, Plášil – Krenželok (A), Hruška (A), Lakatoš – Bondra, Dej, Kalus – Bukarts, Marosz, Fridrich – Bernovský, Chlán, Lednický.
Sparta: Salák – Matuškin, Pogorišnyj, Mikliš, Moravčík, Polášek (A), Pavelka, Jeřábek – Kaše, Sobotka, Chlapík – Thorell, Horák, Řepík (C) – Strnad, Vitouch, Dvořáček – T. Jandus, Doležal, Konečný.
Branky a nahrávky: 18. Bernovský (Chlán, Solovjov), 27. A. Solovjov (Chlán), 47. Krenželok (Hruška, Lakatoš) – 27. Dvořáček (Kaše, Pavelka), 36. Pavelka (Dvořáček, Vitouch). Rozhodčí: Jeřábek, Veselý - Gerát, Bohuněk. Vyloučení: 2:2. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 225. Střely na branku: 26:31. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2. Nejlepší hráči utkání: Dominik Lakatoš - Tomáš Pavelka.
Sparťané se po úspěšném utkání Ligy mistrů ve Švédsku vrátili zpět na tuzemská kluziště, když zavítali do Vítkovic. Náš tým v souboji s vítkovickým týmem dokázal dvakrát smazat manko, ale domácí hokejisté ve třetí třetině znovu odskočili do vedení. Svěřenci Miloslava Hořavy a Josefa Jandače na třetí gól soupeře už nezareagovali a prohráli v Ostravě po velkém boji 2:3.

Sparťanští trenéři nasadili do branky v utkání na ledě Vítkovic Alexandera Saláka a v útoku poprvé po reprezentační přestávce naskočil kapitán Michal Řepík. Sparťané měli v úvodních minutách mírnou převahu, kterou gólem nezužitkovali. Řepíkův pokus byl nepřesný a následná střela Tomáše Janduse z dobré střelecké pozice našla pouze připraveného brankáře Stezku.

A když naši hokejisté promarnili další příležitosti v útočném pásmu v podobě prudké rány z hokejky Moravčíka a Řepíkova bekhendu, zaúřadovali v útoku pro změnu domácí hráči. Vítkovičtí si připravili několik dobrých příležitostí. Velkou šanci měl mladíček Fridrich, jehož akce ještě gólem neskončila, ale v dalších minutách se domácí hokejisté už radovali. Útočník Jan Bernovský dorazil kotouč do sparťanské branky a poslal svůj tým před koncem první třetiny do vedení.

Sparťané vstoupili do druhé třetiny velmi aktivně a domácí hokejisté se převážně museli bránit. Matuškin naznačil střelu na modré čáře, potáhl si puk a následným pokusem prověřil Stezkovu lapačku. Našim hráčům vyšla až další akce, po které brankář Stezka kapituloval poprvé v utkání. Kaše přihrával před branku a od brusle Davida Dvořáčka se kotouč odrazil do branky. Radost sparťanů však netrvala dlouho, jelikož v téže minutě Alexej Solovjov využil nepřesné hostující rozehrávky a přesnou střelou do vzdálenějšího horního růžku vrátil svému týmu vedení zpět.

V dalším průběhu druhé části naši hokejisté dostali příležitost hrát dvě klasické přesilové hry v krátkém sledu za sebou. V té první měl velkou šanci na hokejce útočník Sobotka, který dorážel kotouč po Doležalově střele od modré čáry, ale první jmenovaný trefil pouze tyčku Stezkovy branky. Ve druhé sparťanské přesilovce Sobotkova nebezpečná střela zaplula do náruče brankáře Stezky a Řepíkův pokus z prostoru před brankou mířil nepřesně. Sparťané se do konce druhého dějství i přesto dočkali vyrovnání, když Dvořáček zpoza branky posunul puk Tomáši Pavelkovi, který procedil puk do branky u bližší tyčky.

Oba týmy vstoupily do třetí třetiny opatrně a první větší šanci si připravili domácí hokejisté. Lakatošova střela z úhlu však gólovým úspěchem neskončila a svižná rána Deje se zastavila na betonech sparťanského brankáře. Po necelých osmi odehraných minutách třetí části se domácí hokejisté dočkali třetího vstřeleného gólu! Lukáš Krenželok připravený na brankovišti doklepl kotouč téměř do odkryté sparťanské branky. Sparťané zkusili v závěrečných minutách hru bez brankáře, ale Vítkovičtí si výsledek už pohlídali. Náš tým podlehl svému soupeři po velké bitvě 2:3.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE Ridera): "Pro nás samozřejmě strašně důležité body. Myslím si, že jsme do zápasu dobře vstoupili, pořád jsme byli o gól vepředu, což je pro mužstvo hodně důležité. Souhlasím, že ve druhé třetině Sparta měla tlak, spoustu šancí kolem brankoviště, kde jsme měli trošku štěstí, které přeje připraveným. Utkání jsme odmakali až do konce včetně brankáře Stezky i včetně čtvrté lajny. Byl to zodpovědný výkon před výbornou kulisou. Máme pokoru, jedeme dál."

Josef Jandač (HC Sparta Praha): "Jsme teď v situaci, že abychom mohli pomýšlet na lepší výsledek, museli bychom jít do vedení. V zápase jsme bohužel dotahovali. Ve druhé třetině jsme měli dobré momenty, kdy jsme zápas bohužel neotočili a pak už jsme neměli sílu. Nemáme sílu na to, abychom si v zápasech proti urputnému soupeři vytvořili nějaké gólové situace nebo přesilovku, aby soupeř musel faulovat. Nemáme rychlost, energii. Zápas se mi těžko hodnotí."