VIT-SPA 4:1 - Vítkovice nad síly sparťanů

12., pondělí 6. 10. 2008
Vítkovice - Sparta VIT - SPA
Vítkovice: Pinc - Trnka, Barinka, Jurečka, Kuboš, Ovčačík, Krstev, Stehlík - Svačina, Ujčík, Hruška, Roman, Treille, Štefanka, Krenželok, Šimíček, Korhoň, Petrovický, Klimek, Burger, Kvapil.
Sparta: Duba - Černošek, Gulaši, Vykoukal, Hanzlík, Ptáček, Procházka L., Cunik - Látal, Výborný, Ručinský, Dragoun, Broš, Kratěna, Ton, Langhammer, Podlešák, Mrňa, Hrdel, Hromas, Krätzer.
Branky a nahrávky: 8. Ujčík, 20. Svačina, 33. Jurečka (Burger), 54. Ujčík (Roman) - 26. Langhammer (Procházka L.). Rozhodčí: Hribík - Čížek, Prchal. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:0. Diváci: 7 135.
Chřipkou a zraněními oslabená Sparta nedokázala vzdorovat rozjetým Vítkovicím. První dvacetiminutovku vyhráli domácí 2:0, avšak Langhammer vrátil Pražany znovu do zápasu. Naděje Holešovických však pohřbili Severomoravané o sedm minut později a pojišťovacím gólem několik minut před koncem svou výhru zpečetili.

Úvod zápasu se nesl ve vlažném tempu. Obě mužstva se oťukávala a vyčkávala na chybu soupeře. První slušnější šanci si připravili domácí, když Kvapil zpoza branky našel dobře postaveného Klimku přesně mezi kruhy, ten v dobré pozici minul Dubovu branku. Na druhé straně se probíjel do slibné šance mladý sparťan Látal, ale jeho pokus překazil domácí Jurečka. Prvním vyloučeným se stal vítkovický Klimek a chvíli na to ho následoval Burger, Sparta měla možnost sehrát přesilovku dvou mužů v poli. Jenže Vítkovice se skvěle bránily, Spartě se podařilo rozestavit přesilovkový zámek na posledních několik sekund. Po zachycené přihrávce poslal vítkovický obránce do samostatného úniku navrátivšího Klimka, který byl těsně před zakončením podražen Kratěnou. Rozhodčí nařídil trestné střílení. Exekuce se ujal bývalý sparťan Viktor Ujčík a výborně provedeným bekhendovým blafákem nedal Dubovi šanci. Vítkovice se ujaly vedení 1:0. Sparta byla po obdržené brance viditelně otřesená, Vítkovice ubránily zbytek přesilovky a začali se tlačit do dalších šancí.

Na Dubovu branku se valil jeden útok za druhým, nejdříve střílel Kvapil, poté v tandemu Ujčík, ale ani jedna ze střel nemířila správným směrem. Spartě se v těchto chvílích nedařilo pořádně dostat do útočného pásma, ojedinělou střelu si od modré připsal Hanzlík. Vítkovičtí byli na koni a hostům nedarovali ani kousek ledové plochy zadarmo. Šok pro domácí málem přišel v 16. minutě, Libor Procházka vystřelil od červené čáry na Pincovu branku a puk k překvapení všech rozezvučel tyčku. V 19. minutě se v dobré příležitosti objevil kanonýr Ton, ale jeho střela skončila nad brankou domácích. Sparta se chvíli dokázala držet v obranném pásmu Vítkovic, ale žádný nebezpečný moment nepřišel. Ten nastal na druhé straně ve chvíli, kdy už se přítomní fanoušci chystali na pivo a párek, volného kotouče se zmocnil vítkovický Vladimír Svačina a svoji individuální akci, vedenou podél levého hrazení, zakončil chytrým objetím Duby, což mu umožnilo zasunout puk do odkryté klece.

Začátek druhé třetiny přinesl první vyloučení na straně Sparty. Přesilová hra se Vítkovicím vůbec nezdařila a k pořádnému ohrožení Duby se domácí nedostali. Po návratu vyloučeného sparťana byl na trestnou lavici poslán domácí borec. Spartě se ani v její třetí přesilovce nedařilo usadit v útočné třetině. Jedinou tvrdší střelou se prezentoval Langhammer, ale vyprášil jen Pincovy betony. Chvíli na to se sparťané prosadili, Libor Procházka našel v mezikruží Jakuba Langhammera, který neváhal a prudkou ranou prostřelil Pince. Sparta se chtěla nadechnout k náporu, ale její snahu utlo vyloučení Hromase.

V polovině zápasu se ve své druhé slušné šanci zjevil Ton, ale ani tentokrát nebyl úspěšný. V čase 32:11, kdy seděli na trestné lavici dva hostující hráči, Vítkovice zvýšily na 3:1, když po přihrávce Burgra pálil příklepem Petr Jurečka. Domácím se dařilo i v dohrávané klasické početní výhodě a Sparta měla co dělat, aby se ubránila. Do dvou šancí se dostal domácí Petrovický, ale na Dubu si nepřišel. Ojedinělou akci hostů předvedla dvojice Ton, Langhammer, Pinc byl pozorný. Poslední šanci druhé třetiny měl hostující Michal Broš, jeho střela jen těsně minula domácí klec.

Zajímavou příležitost si vypracovali v úvodu třetího dějství Výborný s Ručinským, jejich akce skončila u strážce vítkovické branky. Ve 45. minutě dostali hosté další možnost na snížení, když byl vyloučen domácí Krstev. Sparta dobře sehranou přesilovku nedokázala využít. Když se neujala střela Ptáčka, tak stále platilo vedení domácích o dvě branky. Vzápětí měla Sparta další přesilovku, avšak střely hostujícího Ručinského a Kratěny skončili na Pincových chráničích.

Po ubráněných přesilovkách Sparty se do tlaku dostal domácí tým. Do šance si nabruslil, v pohodě hrající, Ujčík, který z dorážky trefil dobře postaveného Dubu. Ani Klimkova střela zblízka neskočila za Dubovými zády. Z velkého tlaku nakonec přišel čtvrtý gól ve sparťanské síti. Hostující obránci propadli na modré čáře, domácí Viktor Ujčík se zprava řítil sám na Dubu a střelou k tyči rozjásal příznivce Vítkovic. Sparťané už neměli síly na zkorigování a domácí je nutili k chybám. Po sérii vyloučení hráli přesilovku vítkovičtí a šanci na dovršení hattricku měl po přihrávce Petrovického Ujčík, ale Duba svou svatyni uhájil. Vítkovice už hosty k ničemu nepustily a prodloužili vítěznou sérii na sedm zápasů.

Alois Hadamczik (trenér HC Vítkovice Steel): "Z obou stran to byl výborný hokej. Sparta sem nepřijela pouze bránit a hrála i velmi dobře dopředu. Diváci tak viděli spoustu šancí. Zlomovým momentem byla hned úvodní dvojnásobná přesilovka Sparty, kterou hosté nevyužili, a Ujčík dal gól z penalty. Důležitá pak byla i nádherná individuální akce Svačiny. Vytvořili jsme si více šancí a byli jsme o krok lepší."

František Výborný (trenér HC Sparta Praha): "Vítkovice dnes věděly, o co jim jde. Podle toho k utkání přistoupily a hrály zodpovědně. Soupeř byl lepší v přesilových hrách a i to dnes hrálo důležitou roli. Jakmile se domácí dostali do dvoubrankového vedení, začali jsme tahat za kratší konec provazu. My jsme sice v přesilovkách taky měli šance, ale nedostali jsme se k odraženým pukům. Vítkovice naopak naše chyby trestaly a vyhrály zaslouženě."