21. 12. 2018 | Jan Hausmann, -tve-

VIT - SPA 4:2 - Ostravané si výhru pohlídali

28., pátek 21. 12. 2018
Vítkovice - Sparta VIT - SPA
Vítkovice: Bartošák – Výtisk (A), Krenželok, Šidlík, Gregorc, Mrázek, Baranka, Černý – Olesz (C), Lev, Dej – Květoň, Roman, Tybor – Kucsera, Pytlík, Szturc (A) – Schleiss, Stránský, Zdráhal.
Sparta: Machovský – de la Rose, Pavelka, Piskáček, Blain, Dvořák, Košťálek, Delisle – Smejkal, Klimek, Beran – Buchtele, Vrána (C), Kudrna – Kumstát, Pech (A), Pšenička – Jarůšek, Sill, Forman (A).
Branky a nahrávky: 24. Dej (Černý, Olesz), 29. Mrázek, 43. Schleiss, 56. Stránský (Schleiss) – 39. Blain (Pech, Piskáček), 53. Vrána (Pavelka). Rozhodčí: Hejduk, Mrkva – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 4:5, navíc Výtisk (VIT) 5 minut a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 8 939. Střely na branku: 32:38. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2, 4:2. Nejlepší hráči utkání: Rastislav Dej - Jeremie Blain.
Po reprezentační pauze čekal sparťany předvánoční duel na ledě Vítkovic, které slavily 90 let od založení klubu. A jako první si také vypracovaly dvoubrankový náskok. Pražané sice dvakrát snížili na rozdíl jediného gólu díky brankám Jeremieho Blaina a Petra Vrány, ale na vyrovnání se jim dosáhnout nepodařilo. Ostravané potvrdili zisk tří bodů čtvrtým gólem v závěru utkání.

Komentář

Před samotným kláním se konal slavnostní ceremoniál k 90. výročí založení hokejového klubu Vítkovic a pod strop haly zamířil dres Františka Černíka. Následné utkání začalo velmi zostra. Ve 26. sekundě skončil poměrně záhy celý duel pro domácího Výtiska, jenž ve středu kluziště sestřelil sparťana Berana a dostal trest pět minut plus do konce utkání. Beran se zraněnou pravou nohou odkulhal do kabiny a do hry se už nevrátil. Pražané ale dlouhou početní výhodu nevyužili. A to i proto, že po třech minutách putoval za katr hostující Košťálek. Celá úvodní třetina se nesla v poměrně opatrném duchu a diváci moc šancí neviděli. A jelikož Machovský ani Bartošák se nedopustili žádné chyby, skončilo prvních dvacet minut 0:0.


Druhá perioda už branky přinesla. Skóre otevřel ve 24. minutě vítkovický Rastislav Dej, když tečoval Černého střelu od modré čáry. A o pět minut později přišla druhá trefa domácích. Vítkovice ujely do přečíslení, a když už se zdálo, že Sparta nebezpečí odvrátila, zjevil na vrcholku kruhů Jaroslav Mrázek a tvrdou bombou zatloukl puk do sítě. Vítkovice dobře bránily a nepouštěly Spartu prakticky do žádných šancí. Ve 37. minutě mohl na 3:0 zvýšit Tybor, ale Machovský souboj tváří v tvář zvládl a podržel své bratry ve zbrani.

Do druhé přestávky se Pražané přece jen dočkali snížení na 1:2. Jeremie Blain vyslal ránu z pravého kruhu, jež po odrazu od jednoho z hráčů změnila svou trajektorii a nakonec doputovala až do branky. Sparťany vstřelený gól řádně nabudil a byli rozhodnuti do druhé sirény skóre vyrovnat. To se jim ale i kvůli několika dobrým zákrokům Bartošáka nepodařilo.


Domácím patřil i vstup do závěrečné třetiny. Jan Schleiss vyhrál ve středním pásmu souboj o kotouč, nabral směr brána a dobře mířenou střelou překonal Machovského. Ve 48. minutě byl vyloučen vítkovický Baranka, a Sparta tak dostala k dispozici čtvrtou přesilovou hru. Jenomže sparťanům se směrem dopředu nedařilo a změna nepřišla ani teď. Ridera ustála oslabení bez problémů. V čase 52:53 přišel sparťanský blesk z čistého nebe. Kapitán Petr Vrána nahodil od modré čáry puk na Bartošáka, kterému ale výborně clonil Buchtele, a kotouč tak zaplul až do sítě. Sníženo na 2:3.

Jenomže hosté se následně nedokázali dostat do žádné šance. Naopak počtvrté inkasovali. Schleiss nabil na střed Šimonu Stránskému a ten propálil Machovského. Vítkovice tak 90. výročí svého založení oslavily výhrou a třemi body. Naopak Sparta se vrací do Prahy s prázdnou.


Ohlasy trenérů

Jakub Petr (HC Vítkovice Ridera): "Byl to vyrovnaný zápas, pro nás s tou třešničkou na dortu v podobě vítězství. Ani dnes nechci moc hodnotit hokej. Příprava té dnešní akce zabrala spoustu času a obrovsky smekám před celým týmem. Jak se k tomu postavili starší hráči i ta střední generace, pro mladé to byla velká zkušenost. Moc jsme si dnes přáli uspět hlavně pro Frantu Černíka a všechny legendy, které na zápas přišly a pak seděly za našimi zády na tribuně. Takhle jsme si to všichni přáli a jsme rádi, že se nám to povedlo."

Jaroslav Nedvěd (HC Sparta Praha): "Viděli jsme výborný hokej, určitě nadstandardní extraligový zápas. Soupeř byl důraznější v zakončování v předbrankovém prostoru při prvním a druhém gólu. Na střely i šance to bylo plus minus stejně, bylo to vyrovnané, ale soupeř byl zkrátka důraznější a se svými šancemi naložil lépe."

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Mladá krev v áčku: debuty i nové smlouvy

Hyka: Přípravu jsem měl intenzivnější než loni

Termíny extraligy: začneme proti Ocelářům

Pšenička: V Cornellu se na Spartu i Prahu těší