VIT - SPA 4:5 - Nový bodový rekord Sparty!

49., pátek 28. 2. 2014
Vítkovice - Sparta VIT - SPA
Vítkovice: Šindelář (2. Dolejš) - Pastor, Barinka, Sloboda, Kudělka, Stehlík, Kovář, Štencel - Strapáč, Burger, Húževka - Huna, Roman, Svačina - Vandas, Němec, Szturc - Káňa, Kolouch, Kucsera. Trenér: Peter Oremus.
Sparta: Novotný - Pilař, Polášek, Švrček, Krejčík, Philipp, Piskáček, Kubát - Ton, Hlinka, T. Rachůnek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Divíšek, I. Rachůnek - Simon, Přibyl, Forman. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 36. Strapáč (Barinka), 46. Huna (Roman, Svačina), 59. Huna (Roman, Svačina), 60. Strapáč (Stehlík, Húževka) – 2. Buchtele (Krejčík), 2. Klimek (Divíšek), 11. Forman (Přibyl, Polášek), 15. Kumstát (Buchtele), 44. Kumstát (Buchtele). Rozhodčí: Hodek, Lacina – Bláha, Kostka. Vyloučení: 5:8. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 6885. Střely na branku: 39:23. Průběh utkání: 0:4, 1:4, 1:5, 4:5. Nejlepší hráči utkání: Roman - Buchtele.
Nástup Sparty na ledě Vítkovic byl bleskový, v čase 1:40 už vedla 2:0 a vyhnala gólmana Šindeláře na střídačku. Holešovičtí většinu zápasu dominovali, v závěru ale polevili a Ostravané ještě sahali po vyrovnání. Ale marně, Sparta díky výhře 5:4 překonala svůj dosavadní rekord v počtu bodů v základní části! V sezoně 2011/2012 jich během 52 kol nasbírala 107, nyní už je na 109 bodech a čekají ji ještě tři zápasy.

Vítkovice byly dosud jediným týmem, který měl v aktuální sezoně se Spartou kladnou bilanci. A sparťané vykročili v Ostravě za srovnáním vzájemných zápasů na 2:2 od prvních sekund. Šance Pecha ještě gól nepřinesla, další akce už ano. V čase 1:22 si Jan Buchtele najel od modré čáry na vrchol kruhu, dostal přihrávku od Krejčíka a prostřelil Šindeláře. Ten lovil puk za svými zády po pouhých 18 sekundách znovu! Při pokusu Lukáše Klimka téměř z brankové čáry si vybral slabší chvilku a už v čase 1:40 přenechal své místo Dolejšovi.

18
tolik sekund dělilo první a druhý gól Sparty

Po tragickém vstupu do utkání se Ostravané trochu zmátořili a dokonce ujeli ve dvou na jednoho, ale Novotný Kolouchovu dorážku pokryl. Sparťané v pohodě ubránili i první přesilovku soupeře, Dolejš si v ní naopak musel poradit s nepříjemnou střelou Simona. Krátce nato ale inkasoval i on, nahození z hole Miroslava Formana si za vlastního gólmana smolně srazil Barinka. Největší šanci v první třetině si Vítkovičtí připsali ve vlastním oslabení, kdy ujel Húževka, ale nesnížil. A gól přišel na druhé straně, v pokračující početní výhodě prostřelil Petr Kumstát Dolejše z pravého kruhu.

Vstup do druhé dvacetiminutovky se domácímu týmu vyvedl výrazně lépe, než do té úvodní. Ostravané dokonce poprvé v zápase Spartu mírně přehrávali, Novotný musel hasit například velkou šanci Romana. Aktivita Vítkovických vyústila ve faul Tona a přesilovou hru, kterou ale Pražané odehráli v naprosté pohodě. A brzy si i oni vyzkoušeli hru s výhodou jednoho muže, protože domácí hráli v šesti. Ani jeden z týmů se prosadit nedokázal, až po skončení sparťanské přesilovky nastřelily Vítkovice tyčku.

Nejaktivnějším hráčem Ostravanů byl bezpochyby Húževka, který v polovině zápasu ujížděl sám na sparťanskou branku. Zezadu ho ale seknul Polášek, který se odebral na trestnou lavici. Tam vydržel celé dvě minuty, ani tuto početní výhodu Vítkovičtí nevyužili. Nakonec se ale přece jen prosadili. Barinkovo nahození tečoval za Novotného Petr Strapáč, hokejku měl ale poměrně vysoko, takže regulérnost jeho trefy ještě zkontroloval a potvrdil videorozhodčí. Závěr druhé třetiny odehráli sparťané v pěti proti čtyřem, pátou trefu ale nepřidali.

Nový sparťanský rekord v počtu bodů v ZČ:

• 1. 2013/2014 109 bodů
  • 2. 2011/2012 107 bodů
  • 3. 2001/2002 103 bodů

Do závěrečného dějství vstupovali sparťané rovněž s jedním mužem navíc, Ostravané i toto oslabení zvládli. Na další akci Pražanů už byli už krátcí. Petr Kumstát započal gólovou akci přihrávkou na Buchteleho, jeho střela z bezprostřední blízkosti se odrazila od Dolejše přímo před nejvyššího hráče Sparty, který kotouč jen doklepl do odkryté části klece, a připsal si tak druhý zásah v zápase. Ani za stavu 2:5 se Vítkovice nevzdaly. Novotný si poradil s pokusy Szturce i Svačiny, šance Rudolfa Huny už vyústila ve snížení.

Sparťané si až do 58. minuty v klidu hlídali třígólový náskok, v samém závěru ale Vítkovicím nabídli šanci na zdramatizování. Zbytečný faul dvě minuty před koncem potrestal po nabídce Romana střelou z mezikruží opět Rudolf Huna a už to bylo jen o dvě branky. A festival sparťanských faulů pokračoval, na trestné se společně ocitli Švrček s Divíškem. Takovou nabídkou Vítkovičtí nepohrdli a 18 vteřin před koncem se zásluhou Petra Strapáče přiblížili na rozdíl jediného gólu. Víc už toho ale nestihli, Sparta si díky těsné výhře srovnala vzájemnou bilanci v této sezoně.

Peter Oremus (HC Vítkovice Steel): Vysoká nespokojenost s přístupem hráčů k první třetině. Odhodlání porazit Spartu bylo zmařeno dvaceti minutami na začátku utkání. Za stavu 0:4 se už potom hraje těžko proti komukoliv. Dneska rozhodl přístup hráčů a v tom jsme zápas nezvládli.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): Měli jsme výborný vstup do první třetiny. Hráli jsme s chutí, napadalo nám to tam, přesto jsme do dvoubrankového vedení šli trochu lacino. Když vedete 4:0, povadne koncentrace. Ve druhé třetině už to nebylo ono a ve třetí jsme si to hodně zkomplikovali. Byli jsme hodně vylučovaní, ten závěr je taková kaňka na našem vítězství.