VIT - SPA 6:1 - Vítkovice na svém ledě dominovaly

3., úterý 12. 9. 2017
Vítkovice - Sparta VIT - SPA
Vítkovice: Bartošák – Hrbas, Baranka, Sloboda (A), Klok, Trška, Výtisk (A) – Tybor, Roman, Květoň – Zdráhal, Lev, Olesz (C) – Dej, Kolouch, Kucsera – Szturc, Stránský, Kurovský. Trenér: Jakub Petr.
Sparta: Honzík – Zámorský, Tomáš Dvořák, Kalina, Pavelka, Mikuš, Nedomlel – Reichenberg, Vrána (A), Hlinka (C) – Kudrna, Pech, Kumstát (A) – Forman, Klimek, Říčka – Saponari, Černoch, Uher. Trenéři: Jiří Kalous a Jaroslav Nedvěd.
Branky a nahrávky: 17. Květoň, 19. Květoň (Dej, Lev), 25. Hrbas (Olesz, Zdráhal), 40. Roman, 47. Stránský (Kurovský), 47. Květoň (Roman) - 49. Pavelka (Kalina, Říčka). Rozhodčí: Hradil, Horák – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 6 427. Střely na branku: 40:23. Průběh utkání: 6:0, 6:1. Nejlepší hráči utkání: David Květoň - Andrej Kudrna.
Po úvodních dvou výhrách přišla prohra na ledě Vítkovic, na které sparťané nestačili už popáté v řadě. Ostravané svých šest branek rozprostřeli rovnoměrně do všech tří třetin utkání, Sparta se prosadila pouze jednou. Čestný zásah si v přesilové hře připsal střelou od modré čáry obránce Tomáš Pavelka.

Ve třetím kole dostal mezi tyčemi sparťanské branky poprvé příležitost Honzík a od prvních minut měl spoustu práce. Hned v úvodu utkání si totiž domácí vynutili dvě přesilové hry, které sparťané zvládli ubránit. Následně měli možnost hrát dvakrát v těsném sledu v početní výhodě také sparťané. V první přesilovce po faulu Výtiska na Pavelku měl dobrou příležitost Říčka, ale sám v kruhu nedokázal zpracovat střílenou nahrávku.

Ve druhé se Sparta nedostala vůbec k ničemu, Vítkovice snadno odebíraly kotouč a dokonce si i zaútočily díky šanci Deje. První branka přišla ale ve hře pět na pět, kdy David Květoň odebral kotouč Nedomlelovi a pak ho procedil přes Honzíkovy betony do sítě. Po faulu Pavelky hráli Ostravané třetí přesilovku a tentokrát už se prosadili, z levého kruhu přidal svou druhou branku v těsném sledu David Květoň.

Vítkovická kraosjízda pokračovala i ve druhé třetině, kterou otevřel gólem na 3:0 exsparťanský obránce Marek Hrbas, kterému nabídl puk zpoza branky Olesz. Ten měl šanci i při další početní výhodě domácích, jeho pokus i střelu Slobody ale Honzík ukryl v lapačce. To Pražanům se přesilovky tentokrát vůbec nedařily. Domácí byli naopak na koni. Po Oleszově další šanci se strhla potyčka před brankou Sparty, záhy měli možnost skórovat také Kucsera s Kolouchem.

Poté už se do velké šance dostali konečně i sparťané, konkrétně Kumstát s Pechem. Snížit skóre se jim sice nepodařilo, ale alespoň vybojovali faul soupeře a přesilovku. V té přišla další velká příležitost, když Bartošákovi propadla střela Kudrny a puk klouzal do branky. Tesně před čárou ho ale stihl v poslední vteřině odpálit Hrbas. Z dalšího gólu zápasu se tak opět radovali domácí, tentokrát díky Ondřeji Romanovi pouze 18 sekund před druhou přestávkou.

V úvodu třetí části sparťané na chvíli vyrovnali hru, ale ve 47. minutě znovu inkasovali. Po rychlém protiútoku a přihrávce Kurovského se prosadil Šimon Stránský. A za pouzých 27 vteřin přišel šestý gól Vítkovic. Přečíslení dvou na jednoho zakončoval střelou David Květoň, který tak zkompletoval hattrick.

Čestného zásahu se sparťané dočkali ve své v pořadí páté přesilové hře, kdy se dělovka Tomáše Pavelky od modré čáry zastavila až v síti. Světlý moment ale vystřídaly další krušné chvíle, když byli současně vykázáni na trestnou lavici Uher i Pavelka. Pražané ale dokázali plné dvě minuty oslabení tří proti pěti ubránit bez inkasování. A navíc byli blízko druhému gólu při své vlastní přesilové hře, ale Bartošák už další kotouč za svá záda napustil.

Pavel Trnka (HC Vítkovice Ridera): "Byli jsme si vědomi toho, jak kvalitní soupeř k nám přijíždí. Podle toho jsme stanovili taktiku, kterou kluci do puntíku plnili. Měli výborný pohyb, což je věc, kterou se chceme letos prezentovat. Jsme rádi, že jsme to utkání zvládli. Mrzí mě jediná věc. Jsem zklamaný z toho, že k nám přijede takový soupeř jako Sparta a v začátku utkání je v hale komorní prostředí. To je zarážející."

Jaroslav Nedvěd (HC Sparta Praha): "Přijeli jsme do Ostravy s cílem hrát ze zajištěné obrany, což se nám deset minut dařilo. Pak jsme ale dostali gól, začali zbytečně panikařit a v oslabení inkasovali podruhé. Situaci jsme neunášeli, hodně jsme faulovali, všude jsme byli pozdě a to nás frustrovalo. Pak už se hráči začali po ledě potulovat a valilo se to na nás. Přitom nevím proč, vždyť jsme sem jeli po dvou výhrách."