VSE - SPA 3:7 - Junioři ve Vsetíně řádili!

II/3, pátek 7. 12. 2018
Vsetín - Sparta VSE - SPA
Vsetín: Sachr – Lašák, Ondračka, Zeman, Jenáček, Pernický, Kožený – Klímek, Pospíšil, Lukačka, Krupa, Půček, Vašenka, Petriska, Frimel, Zemánek. Trenér: Petr Fojtů.
Sparta: Cichoň – Bláha, Pika, Havlín, Prchal, Tomek, Gajdoš – Klimo, Schwamberger, Slavíček, Obadal, Rubeš, O. Pšenička, Dani, Gluzman, D. Vitouch. Trenér: Jan Tlačil.
Branky a nahrávky: 40. Petriska, 51. Lukačka (Jenáček, Ondračka), 55. Jenáček (Klímek, Ondračka) - 24. Gluzman (O. Pšenička, Prchal), 34. O. Pšenička (Schwamberger, Gluzman), 36. D. Vitouch (Dani, Rubeš), 37. Schwamberger (Klimo, Gajdoš), 52. Slavíček (O. Pšenička, Tomek), 54. Klimo (Havlín, Obadal), 60. Obadal (Slavíček, Gajdoš), roz. gól v nadstavbě Bláha (O. Pšenička, D. Vitouch). Rozhodčí: Cabák - Pospíšil, Blažek. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 495. Střely na branku: 33:54. Průběh utkání: 0:4, 2:4, 2:6, 3:6, 3:7.
Třetí kolo druhé části bylo velmi pikantní. Na dobře známém stadionu Na Lapači fanoušci viděli bitvu dvou velkých rivalů z dávných časů. Sparťané povzbuzeni dvěma výhrami z posledních dvou zápasů odjeli do Vsetína s cílem přivézt další body a udržet si první místo v tabulce. A to se také povedlo. Po bezbrankové první třetině si zejména hosté spravili chuť na přelomu utkání, kdy během třinácti minut nasázeli soupeři čtyři branky. Ve třetí třetině sparťané hru kontrolovali a po urputném a vydařeném výkonu se mohli nejen radovat z vítězství 7:3, ale i také v nadstavbě, kterou rozhodl svým gólem Marek Bláha. Pod vítězství se výrazně svým rukopisem podepsal sparťan Ondřej Pšenička, jenž v utkání zaznamenal čtyři body za gól a tři asistence.

Hned na začátku utkání ve třetí minutě se Jenáček rozjel do útočného pásma, hráči Sparty se mu však postavili do cesty, a tak skončil za bránou. Když se hra opět přesunula do vsetínského pásma, Pražané se rozhodli nahrávat mezi sebou a zmást tím Sachra, ten ale zůstal v pozoru a puk narazil pouze do betonů. Od čtvrté minuty hráli hosté v přesilovku, neměli ale možnost toho využít. Vsetín ze svého nátlaku nijak neustupoval a držel si Spartu daleko od těla. Hosté však zabrali a přece se dostali blíž k bráně domácích. Nepříjemně vystřelil na vsetínského gólmana Schwamberger, který mířil do volného místa mezi betony, pohotový Sachr je však stihl srazit k sobě včas, a zamezil tak případnému gólu.

V šestnácté minutě měl domácí útočník Klímek skvělou příležitost otevřít skóre zápasu, neboť jel sám na branku, sparťanští obránci ho ale přece jen dohnali. Další šanci domácích měl na svědomí Krupa, jenž využil práce svých spoluhráčů a okamžitě vypálil na branku, tento pokus však skončil nezdarem. Poslední sekundy úvodní třetiny hráli ještě hosté v oslabení, žádný gól do klece sparťanského brankáře však nepadl.

První minutu ve druhé třetině hráli domácí v oslabení, ale když už byli opět v plném počtu, k puku se dostal Zemánek, který vyslal dobrou střelu, avšak Cichoňův beton byl o něco rychlejší. Ve 24. minutě se už poprvé na zimním stadionu Na Lapači hosté radovali z gólu. Po nahrávce Pšeničky dostal puk na hokejku Simeon Gluzman, který střelou k bližší tyči rozjásal hostující lavičku. Vsetín inkasovaný gól povzbudil a hnal se dopředu. Na bránu hostů se rozjel Lukačka a Klímek, v přečíslení dva na jednoho Lukačka nahrál Klímkovi, ten se dostal k brance blízko Cichoně, ale dobře vystřelené ráně stál opět v cestě gólmanův beton.

V půlce utkání měli sparťané další velkou šanci na zvýšení svého náskoku ve vlastním oslabení, střela jednoho z hostů vystrašila domácího brankáře. Rána byla mířena dobře a nebýt vsetínského gólmana, který po kotouči okamžitě skočil, vedla by Sparta o dva góly. Poté, co hosté byli v plném počtu, útočili na vsetínskou branku. Domácí obrana ale byla vždy na svém místě. Ve 34. minutě se přeci jen hosté znovu prosadili, autorem gólu byl tentokrát nejproduktivnější sparťan Ondřej Pšenička, který využil zmatku ve vsetínské obraně a pohotovou střelou rozvlnil síť podruhé za brankářem Sachrem. Netrvalo dlouho a Sparta vstřelila branku již potřetí v tomto zápase, o níž se postaral David Vitouch a hosté z Prahy vedli už o tři góly.

Hostům tři góly během pár minut nestačili a přidali ještě čtvrtý. Tomáš Schwamberger vypálil v prostoru od pravé tyčky a trefil mezírku mezi Sachrovými betony. Vsetínští hráči ale bojovali dál. O skórování se pokusil Vašenka, ten byl však obranou o puk obrán. Vstřelit gól se domácím povedlo až čtyři sekundy před koncem třetiny, kdy se Jánu Petriskovi povedlo zmocnit puku a překvapit dosud bezchybně chytajícího Cichoně.

V 41. minutě došlo na menší hádku mezi hráči, kteří si šli následně odpočinout na trestnou lavici. Ve hře čtyři na čtyři se obě mužstva dostala na soupeřovo území, ale jednak díky dlouhému nahrávání Sparty a také pohotovosti Cichoně gól nepadl. Šanci na další gól dostali Valaši pět minut po začátku třetí třetiny, konkrétně v 46. minutě, kdy Lukačka nahrál Ondračkovi, ten vypálil, ale gólmanovy betony nepustily kotouč do brány. Vsetínští poté hráli v dalším oslabení, ale paradoxně to byli právě oni, kdo změnili trvající stav na světelné tabuli. Marco Lukačka se dostal do brejku a překonal hostujícího brankáře střelou kolem pravé tyčky. Radost domácího Vsetína ze snižování dlouho netrvala a Sparta po střele Josefa Slavíčka opět zvýšila své skóre.

Sparťanský Obadal se pak pokusil ještě navýšit náskok, Sachr ale kotouč odrazil od lapačky ven. Obadalův pokus ale zopakoval Michal Klimo, který byl v souboji s domácím brankářem úspěšnější a střelou z levého kruhu přidal již šestý gól Sparty. Domácí borci se hned osmělili a sparťané museli být připraveni na případné další nebezpečí své branky. To se také stalo, když Šimon Jenáček nikým nehlídán u sparťanské branky puk jen zasunul mezi Cichoňovy betony. Čtyři minuty před koncem si oba týmy vyzkoušely hru čtyři na čtyři, ve které se Jiřímu Obadalovi podařilo zužitkovat tlak hostí. Po šedesáti minutách sparťané zvítězili vysoko 7:3.

V povinném prodloužení měli velké šance na bonusový bod domácí, obrana Sparty však byla vždy připravena zasáhnout. Na druhé straně si vzal puk Pšenička, jenž našel dobře postaveného obránce Marka Bláhu, díky jehož střele si sparťané domů odvezli i čtvrtý bonusový bod z nadstavby.

Petr Fojtů (VHK ROBE Vsetín): "V dnešním zápase jsme nastoupili v trošku jiné sestavě než obvykle. Chyběli nám hráči ročníku 99, na které hodně spoléháme. Měli jsme tu dneska i nové hráče, Tomáš Zemánek a Honza Půček odehráli první zápas. Právě tito mladí kluci se toho zápasu zhostili velice dobře. První třetina pro nás přinesla hodně dobrý výsledek se Spartou 0:0. V té druhé zase rozhodly individuální chyby, na které jsme upozorňovali. Nevím, co se stalo. Musíme se zase zpátky vrátit k té hře, s jakou jsme hráli poslední zápasy v Třinci a proti Vítkovicím. Jinak nemůžeme s velkými soupeři, jako je Sparta, Kometa, či Plzeň uspět. Třetí třetina už byla z naší strany buď, anebo. Zase škoda toho prodloužení, kde jsme měli dvě vyložené šance. A třicet sekund do konce... měli jsme si to pohlídat, v nájezdech jsme letos hodně silní. Jenže opět jedna chyba, jedno špatné střídání a Sparta toho využila. Musíme se připravit na Pardubice a urvat nějaké body."

Tobiáš Slavíček (HC Sparta Praha): "Výsledek mluví jednoznačně, ale ve skutečnosti to tak jednoznačné nebylo. Myslím si, že pro domácí je to hodně kruté po tom, jakou hru jsme předváděli. Byla tam spousta pasáží, kdy jsme mohli dostat čtyři góly hned po sobě. Ale nedostali jsme je. Hlavní je, že jsme vyhráli a že vezeme domů čtyři body, za které jsme rádi. Pokračujeme dál."