44., pátek 27. 1. 2006
České Budějovice - Sparta CEB - SPA
České Budějovice: R. Turek - Gřegořek, Posmyk, Kutlák, Harant, Vydarený, Kotaška - Veselý, Brabenec, Michal Hudec - Sailer, Hübl, Hřebejk - Kotrla, Vak, Šimánek - Bělohlav, Krátoška, Mertl.
Sparta: Bříza - František Ptáček, Toman, Vykoukal, Jan Hanzlík, Tabaček, Černošek, Stehlík - Chabada, Marek, Štrba - O. Kratěna, Jaroslav Hlinka, Josef Straka - Špaňhel, Langhammer, Netík - Dragoun, Martin Růžička.
Branky a nahrávky: 4. Hübl (Sailer, Kutlák), 50. Gřegořek (Hudec, Veselý), 53. Kutlák (Hübl) - 26. Straka (Hlinka, Kratěna), 27. Marek (Štrba, Chabada), 34. Chabada (Štrba, Ptáček), 61. Straka. Rozhodčí: Milan Minář - Jiří Gebauer, Vít Lederer. Vyloučení: 8:7. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 6421 (vyprodáno).
P r a h a - Sparta veze z Budějovic dva veledůležité body pro boj o play-off. Jihočeši sice po úvodní třetině vedli, ale Sparta během necelých dvou minut otočila skóre a po 40 minutách vedla již 3:1. Budějovice dokázaly srovnat, ale v prodloužení o výhře Pražanů rozhodl Josef Straka.

Budvar Aréna přivítala další zápas o místo v elitní osmičce a na jih Čech zavítal celek pražské Sparty. Jihočeši nabuzení dvoubodovým ziskem z ledu mistrovských Pardubic vlétli do zápasu skutečně z ostra a hned uvodní minuty naznačily, jak se bude celá první dvacetiminutovka vyvíjet. Po 28. vteřinách hry putoval za katr hostující Toman a nabídl tak svému soupeři dlouhou čtyř minutovou přesilovku. V té před Břízou doslova hořel led, a když časomíra odkrojila polovinu z délky trestu, tak po strop zaplněná hala poprvé zabouřila. Kutlák napřáhl od modré a ve zmatku před brankou přistrčil Sailer vyražený puk Viktoru Hüblovi a ten ho pohotově uklidil za záda gólmana. - 1:0 Sparta působila v úvodní třetině velmi ospalým dojmem a byli to Českobudějovičtí, kdo byl dříve u každého kotouče a střel v kolonce zápisu domácích utěšeně přibývalo a počet se zastavil až na konečných čtrnácti pokusech. Hosté proti tomu ohrozili Turka pouze třikrát a v té největší šanci byla nová akvizice v "rudém" dresu Jaroslav Hlinka, jenž nedokázal prostřelit ležícího brankáře. Dvanáctá minuta přinesla ještě jedno výrazné vzrušení v ochozech, když opět Marek Posmyk napřahoval od modré čáry a halou zazněl zvuk brankové konstrukce. I přes výraznou převahu mužstva z Jihočeské metropole skončila první část pouze jednobrankoým rozdílem.

V čase 20:01 vjely na ledovou plochu úpně jiné celky, než tam působily před přestávkou. Situace se úplně otočila a to bylo vidět i na počtu střel 3:14 po prostřední části. Třetinu otevřel svým nebezpečným pokusem Jaroslav Hlinka, jenž se ocitl sám v prostoru mezi kruhy a jeho tvrdé střele chyběly milimetry u levé tyčky. Sparta byla jak v úvodu, tak po celou třetinu jasně lepší a svou aktivitou si vynutila v páté minutě početní výhodu. Domácí tým se statečně bránil, soupeře do ničeho nepouštěl, ale devatenáct vteřin před koncem stejně nezabránil vyrovnání. Z rohu kluziště si před Turka vybruslil Hlinka, jeho střelu "The Large" vyrazil pouze před volného Josefa Straku jenž se štěstím a na dvakrát dostal puk do odkryté branky. - 1:1 Zklamání Jihočechů ze ztráty vedení ještě narostlo v následující minutě, kdy si vybral slabou chvilku domácí gólman. Jan Marek vyjel zpoza branky a Roman Turek mu nešťastně uvolnil prostor u tyčky a pro sparťanského ostrostřelce nebyl problém vsítit. - 1:2 Po tomto gólu hráči z města pod Černou Věží úplně odešli a jejich soupeř měl další šance k navýšení skóre a po sedmi minutách jednu z nich využil. Exbudějovický Martin Štrba našel přesnou přihrávkou od mantinelu Martina Chabadu a ten si doslova vychutnal brankáře a bekhendovou kličkou vsítil na tři jedna. Ačkoliv byla Budvar Aréna zaplněná po okraj a k vyčerpání kapacity chybělo jen málo, po celý zbytek druhé třetiny bylo slyšet pouze hostující hrstku fanoušků nebo pískání těch domácích, a když zrovna fanoučci nepískali, tak nebylo slyšet ani hlásek. Českobudějovičtí hokejisté frustrovaní jak z průběhu zápasu, tak i z nepřízně publika kupili další chyby a vrcholem jejich zmaru byla přesilovka pěti proti třem, ve které mohl jejich středočeský protivník třikrát skórovat. Roman Turek však podržel své spoluhráče a položil základ vyrovnání.

To přišlo v poslední části hry, ale předcházela mu další pasáž, která byla ne nepodobna té předchozí třetině. Borci od soutoku Vltavy a Malše vklouzli na led viditelně odhodláni se ještě poprat o výsledek, ovšem nemohli se přes dobře bránící obranu dostat. V 7. minutě mohl definitivně pojistit vítězství svého týmu Netík, jemuž v obranném pásmu přenechal puk Harant, avšak příslušník třetího sparťanského útoku nezvládl nástrahy jihočeského ledu a v nájezdu na Turka sám upadl a tudíž přišel o jedinečnou šanci zapsat se do listiny střelců. Nedáš, dostaneš se naplnilo v čase 49:55 a z nenápadné akce propálil Břízu od levého mantinelu Gřegořek - 2:3 a dal tak sobě i svým souputníkům impuls k ještě větší aktivitě, která nezůstala po dalších třech minutách bez odezvy. Hübl zachytil ve hře čtyř proti čtyřem touš v útočném pásmu a předložil ho najíždějícímu Zdeňku Kutlákovi a jeho pokus zapadl k tyčce dříve, než se tam dostal gólmanův beton. - 3:3 Ve zbylé době době pak zatlačili Jihočeši Spartu do obranného pásma a hostující tým mohl děkovat přízni štěstěny, že ani jedna ze střel mířících na branku se neocitla v síti. Buď tomu zabránil výborně chytající Bříza nebo chyběly potřebné centimetry. Utkání spělo do prodloužení a nic na tom nezměnila ani přesilovka Českobudějovických v posledních dvou minutách.

Ačkoliv řádná hrací doba prodloužení je pětiminutová, dnes se končilo brzy. ještě neuplinula ani minuta, když Harant upadl s pukem ve středním pásmu, kde si ho vzal Jaroslav Hlinka a předložil před branku Josefu Strakovi, pro něhož nebyl problém poslat ho do sítě marně se natahujícího brankáře a svým druhým gólem v zápase přisoudit Jihočechům první porážku v této herní situaci v sezóně.

Milan Kupka, asistent trenéra HC České Budějovice: Viděli jsme utkání dvou mužstev, ktera hrají bezprostředně o play- off a bohužel pro nás ho zvládl lépe soupeř a odváží si cenné dva body.

Marian Jelínek, asistent trenéra HC Sparta Praha: Viděli jsme nadprůměrné extraligové utkání, kdy oba dva týmy ukázali obě dvě tváře, tu doboru i tu špatnou. Nám první třetina připadal, jako bychom přiletěli z New Yorku a měli časový posun, protože to jak jsme se hýbali a jak jsme k utkání přistoupili nebylo dobré, ale kluci se vzpamatovali a druhá třetina byla v naší režii. Bohužel jsme nevydrželi hrát celých 60 minut, ovšem i přesto jsme s dvou bodovým ziskem spokojeni.