ZLN - SPA 0:2 - Sparta jako první tým vyloupila stadion Zlína

9., pátek 7. 10. 2011
Zlín - Sparta ZLN - SPA
Zlín: Horčička - Hamrlík, Linhart, Matějíček, Galvas, Míka, Lučka, Tesařík, Řezníček - Finsterle, Leška, Köhler - Důras, Čajánek, O. Veselý - Ondráček, Roman Vlach, Kubiš - Holík, T. Sýkora, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach a Turek.
Sparta: Pöpperle - Milam, Sersen, Jan Hanzlík, Kučný, Kasík, Husák, Philipp, J. Veselý - Tenkrát, Broš, I. Rachůnek - Ton, Bližňák, Pacovský - Y. Treille, Foster, T. Rachůnek - Forman, Žálčík, Lapšanský. Trenéři: Jandač, Žemlička a Martinec.
Branky a nahrávky: 23. T. Rachůnek (Foster), 60. Broš (Sersen). Rozhodčí: Polák , Fraňo - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:5. Bez využití. Diváci: 6129. Střely na branku: 38:28. Průběh utkání: 0:2.
P r a h a - Sparta je prvním týmem, který si ze Zlína poveze všechny tři body. Po bezbrankové první třetině otevřel skóre utkání v úvodu té druhé Tomáš Rachůnek. Sparta pak až do konce zápasu vzdorovala tlaku domácích. V poslední minutě pak pojistil výhru Sparty Michal Broš střelou do prázdné branky.

Zatímco Zlín před pátečním zápasem vedl extraligovou tabulku, Sparta se krčila až na 12. pozici. A Zlínští se jali potvrdit roli papírového favorita hned od začátku zápasu. V prvních minutách si totiž vytvořili drtivý tlak. Sám před Pöpperlem se několikrát ocitl Michal Důras. Na gólmana Sparty ale nevyzrál.

Výsledkem zlínského tlaku byl ale alespoň faul, který si vykoledoval Filip Čech. Za nedovolené bránění právě jeho osoby zamířil na dvě minuty na trestnou lavici kapitán Broš. A ač měl zlínský Ondráček na hokejce jasnou branku, Sparta nakonec oslabení ustála a začala se herně zvedat.

Brankář Horčička v brance Zlína se potom musel několikrát natahovat po střelách, které na něj vyslali bratři Rachůnkové - mimochodem odchovanci právě zlínského klubu. V závěru třetiny pak měla k brance blízko i dvojička Broš-Tenkrát a Sparta odcházela do kabin jako aktivnější tým.

Obrat v aktivitě se ostatně projevil hned v úvodu druhé části. Alex Foster vyslal zpoza branky přesnou přihrávku na Tomáše Rachůnka a ten puk poslal za Horčičku – 1:0 pro Spartu. Hned v zápětí dostal Zlín šanci vyrovnat. Sparta hrála dvakrát v oslabení, ani jedna ze zlínských střel si ale nenašla cestu za Pöpperleho záda. Zuby si na něm vylámal i Petr Leška.

Šanci na další reparát dostal Zlín ve 34. minutě, kdy rozhodčí nařídil po Pöpperleho rybičce pod nohy Lučka trestné střílení. Proti Pöpperlemu se rozjel Bedřich Köhler, sparťanský gólman nicméně jeho pokus bez problémů pokryl.

A poradil si i s několika dalšími sporadickými střelami, které na něj Zlínští vyslali, po 40. minutách se tak do kabin šlo s jednobrankovým vedením Sparty.

Snahu o úvodní tlak na začátku třetí dvacetiminutovky Zlínu zmařil Hamrlík, který putoval na dvě minuty na trestnou lavici. Ve vlastním oslabení nicméně zahrozil Radim Tesařík a hned po návratu z trestné lavice se v gólové pozici objevil Ondráček, přihrávka se k němu ale nedostala.

Zlín nezužitkoval ani další přesilovou hru a Sparta pečlivě hlídala prostor ve vlastním obranném pásmu. Zlínu k brance nepomohla ani závěrečná hra bez brankáře. V ní naopak podruhé skórovala Sparta. Michal Broš pečetil výhru 2:0 a zároveň fakt, že Sparta je první tým, který si ze stadionu Luďka Čajky odváží všechny tři body.

Rostislav Vlach (Zlín): Sparta přijela s dobrou defenzivou a navíc jí výborně zachytal gólman Pöpperle. Kromě druhé třetiny, která byla tradičně špatná, jsme hráli celkem dobře. Utkání bylo vyrovnané a zápas rozhodl jeden gól. Trestné střílení měl jet Lučka nebo někdo, kdo byl z hráčů na ledě. Vybrali jsme Bedřicha Köhlera a rozhodčí to schválili. Ke gólu Tomáše Rachůnka řeknu jen to, že je to tradice. Že kdo odejde, tak svému bývalému klubu střílí góly.

Josef Jandač (Sparta): Bylo důležité, že jsme ustáli první třetinu. Přijeli jsme později, protože jsme hodinu stáli v zácpě a hráči neměli čas se rozcvičit. Když jsme dali gól, tak jsme se uklidnili. Potom jsme věděli, že moc gólů nepadne. Zlín začal tlačit a měl šance, ale brankář Pöpperle všechno pochytal. Oba sourozenci Rachůnkovi hrají dobře. Tomáš podal stabilní výkon stejně jako v předchozích zápasech. Podali jsme bojovný a zodpovědný výkon.