ZLN - SPA 1:4 - Sparta využila krize Hamé

8., neděle 24. 9. 2006
Zlín - Sparta ZLN - SPA
Zlín: Murín - Hamrlík, Galvas, Marušák, Sekeráš, Nosek, Zubíček, Horáček, Lučka - Melenovský, Leška, Záhorovský - Rachůnek, M. Čech, Tomík - Kovář, Kašpařík, Kristek - Kubiš, Balán, R. Pšurný.
Sparta: Salfický - Ptáček, Černošek, Vykoukal, Jan Hanzlík, Benýšek, Tabaček - Sivek, J. Hlinka, Hlaváč - P. Ton, Štrba, Kratěna - Netík, Langhammer, Hromas - od 21. navíc Dragoun, od 41. Podlešák.
Branky a nahrávky: 28. Melenovský (Galvas) - 14. Štrba (P. Ton), 16. Kratěna (Vykoukal), 39. Ptáček (J. Hlinka), 57. J. Hlinka (Podlešák). Rozhodčí: Polák - Čech, Chytil . Vyloučení: 8:11 . Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 4924.
HC Sparta Praha zavítala na led HC Hamé, který prohrál dvě poslední utkání a z prvního místa průběžné tabulky kleslá níž. Sparta jeho neúspěchů využila, když se hned v první třetině zásluhou Štrby a Kratěny dostala do dvoubrankového vedení. V polovině utkání se ZLín ještě pokusil zdramatizovat zápas, když Melenovský vstřelil kontaktní branku. Ovšem ještě v průběhu druhé třetiny zvýšil Ptáček a čtyři minuty před koncem potvrdil zaslouženou výhru Jaroslav Hlinka.

Sparta se ve Zlíně představila skoro v kompletní sestavě, chyběl jen zraněný Stehlík, v brance dostal po dvou zápasech příležitost Dušan Salfický. Hosté se hned v první minutě dostali do velké šance, když na Murína uháněl Sivek, nahrál Hlaváčovi, ale ten slovenského brankáře neprostřelil. Hamé se osmělilo ve třetí minutě, po Horáčkově střele od modré se však dorážky několika hráčů Zlína neujaly. V první přesilovce utkání se do šance dostal Kratěna, který se prokličkoval až před Murína, v cestě mu ale překážel jeho beton. Hamé si v šesté minutě zahrálo dvojnásobnou přesilovku, do velké šance se dostal Tomík, ale zblízka minul. O dvě minuty později pálil tvrdě od modré čáry Marušák, brankář hostí byl připraven. Poté se pokoušeli z těžkého úhlu Murína překonat Hromas a Netík, avšak bezúspěšně. Ve dvanácté minutě hrála přesilovku Sparta, ale do šance se dostal po chybě sparťanské obrany Pšurný, Salfický byl pozorný. V čase 13:31, krátce po skončení sparťanské přesilovky, vystřelil od modré Vykoukal, Ton dorážel, jeho střelu Murín opět vyrazil, avšak na další ránu Štrby už byl krátký. O chvíli později hrála Sparta další přesilovku, ale do úniku se dostal zlínský Melenovský, Salfický si však s jeho zakončením poradil. Hned na to se na Murína řítil Hlinka, ale nepřehodil beton gólmana Hamé. V polovině šestnácté minuty se do pásma probíjel Kratěna, nahrál si o Zubíčkovy brusle a zakončil střelou o tyčku, za kterou se mohl Murín jen ohlédnout. O pár minut později mělo sérii přesilovek Hamé, avšak obrana Pražanů pracovala bezchybně.

Sparta sice hrála na začátku druhé dvacetiminutovku přesilovku, ale do šance se nedostala. Ve čtyřiadvacáté minutě se mezi kruhy objevil exsparťan Kašpařík, ale jeho střela mířila vysoko nad. O minutu později rozjelo Hamé při Vykoukalově vyloučení velký kolotoč. Salfický musel čelit dorážce Čecha, těžké střele Sekeráše a dvou dalším snajperským pokusům Martina Hamrlíka. Sparta sice odolala, ale Zlín jí dostal pod tlak, který umocnilo další vyloučení v sedmadvacáté minutě. V přesilovce vypálil od modré Marušák a odražený kotouč do sítě vrátil Marek Melenovský. V devětadvacáté minutě se musel před Salfickým bát osamocený Čech, ale jeho střela mířila nakonec nad branku gólmana hostů. O chvíli později, při další přesilovce Zlína, se puk do branky pokoušel protlačit Rachůnek, ale Salfický spolu se svými obránci byl proti. Ve čtyřiatřicáté minutě v přesilovce 4 na 3 sparťané kombinovali, ale kromě Hlinkovy pěkné střely se do šance nedostali. Na počátku devětatřicáté minuty se po pravé straně Salfického branky sklonil na buly Hlinka, avšak neuspěl. Zlín tak mohl začít tlak v přesilovce 5 na 3, která měla trvat 45 sekund. Puk na modré však těžce zpracovával Marušák, jeho záměry vystihl Hlinka, unikl do středního pásma a tam nahrál Františku Ptáčkovi, který v dvojnásobném oslabení unikl a nedal Murínovi střelou mezi betony šanci - 1:3. Nalomení domácí hráči se pak ve dvojnásobné přesilovce ani nedostali ke střele.

Zlín začal třetí dějství aktivně, usadil v obranném pásmu Sparty, ale do šancí se nedostával, na Salfického vysílal jen propagační střely. V šestačtyřicáté minutě se objetím sparťanského brankáře snažil překvapit Leška, Salfický byl však připraven. O chvíli později si šel na trestnou lavici odpočinout Podlešák, trestat se snažil ostrou ranou zprava Tomík, nebyl však úspěšný. O pár minut později byl vyloučen Galvas, Netíkovu střelu v přesilovce Murín vykopl. Ke Galvasovi si v padesáté minutě přisedl Sekeráš a hosté si zahráli 37 sekund dvojnásobnou přesilovku. V ní se dostal k dobré střele Vykoukal, sparťané se pokoušeli tečovat, ale Murín si vše pohlídal. V třiapadesáté minutě před brankou hostů zle dotíral Záhorovský, Salfický vše řešil s klidem Angličana. Hamé se ještě pokoušelo vrhnout síly do útoku, ale v sedmapadesáté minutě vyslal Podlešák do brejku Hlinku, který Murína prostřelil nad vyrážečkou a poslal Spartu do třígólového náskoku. V devětapadesáté minutě se s výsledkem pokusil ještě něco udělat agilní Kristek, ale Salfický byl proti. Hráči Sparty ještě stačili poděkovat třicítce svých fanoušků a poté se už vydali do Prahy po výhře 4:1.

Jaroslav Stuchlík (Zlín): Sparta si odváží tři body naprosto zaslouženě. Byla hokejovější a chytře si počkala na naše chyby. Opět nás zklamaly přesilovky. Nedokázali jsme se prosadit ani v době, kdy jsme měli na ledě o dva hráče více. Na naší straně panuje velká nespokojenost. Musíme si poslední tři porážky vyhodnotit a popřípadě pouvažovat o přesunech v sestavě. Ale nejdůležitější bude, aby se hráči dali psychicky dohromady.

František Výborný (Sparta): Jeli jsme do Zlína po páteční prohře ve Vítkovicích, ale už v kabině jsem cítil, že by to dneska mohlo vyjít. Jsem moc rád, že jsme ve velice těžkém utkání dokázali získat tři body, protože jich moc nemáme. Hráči bojovali a dodržovali taktické pokyny, zezadu je výborným výkonem podpořil gólman Salfický.