ZLN - SPA 2:6 - Vítězný vstup do roku 2015

34., neděle 4. 1. 2015
Zlín - Sparta ZLN - SPA
Zlín: Štůrala – Řezníček, Marušák, Žižka, Matějíček, Urbanec, Kotvan, Valenta, Horák – Veselý, Čajánek (C), Svoboda – Říčka, Vlach, Holík – Köhler, Leška, Okál – Čech, Ondráček, Šťastný. Trenér: Rostislav Vlach.
Sparta: Novotný – Polášek, Eminger, Mikuš, Ďaloga, Švrček, Barinka, Piskáček – Klimek, Hlinka (A), Buchtele – Kumstát, Pech, Rolinek (C) – Forman, Cingel, Sabolič – Procházka, Bahenský, Dvořáček. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 29. Vlach (Čajánek, Matějíček), 39. Kotvan (Holík, Svoboda) - 20. Klimek (Eminger, Polášek), 22. Rolinek (Pech, Mikuš), 34. Kumstát (Ďaloga), 52. Klimek (Hlinka, Eminger), 54. Hlinka (Švrček, Sabolič), 57. Polášek (Buchtele, Hlinka). Rozhodčí: Hodek, Úlehla - Lučan, Kis. Vyloučení: 6:5, navíc Čajánek a Veselý (oba ZLN) 10 minut. Využití: 2:4. V oslabení: 0:0. Diváci: 6244. Střely na branku: 22:38. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 2:3, 2:6. Nejlepší hráč utkání: Vlach - Klimek.
Vstup do roku 2015 se sparťanům vydařil na jedničku! Na ledě obhájce titulu ze Zlína, na kterého v předchozích dvou vzájemných střetnutích v této sezoně nedokázali najít recept, si tentokrát spravili chuť a vezou vysoké vítězství. V první třetině soupeře zcela rozebrali, ale vstřelili jen jeden gól, zbytek utkání už byl vyrovnanější. Nakonec se Pražané prosadili šestkrát, hned dvě branky si připsal Lukáš Klimek.

Hned po půlminutě hry se do šance prodral domácí Svoboda, který jel sám na Novotného a zkusil střelu mezi betony. Sparťanský brankář dokázal jeho pokus pokrýt, moc další práce v první třetině neměl. Vypadalo to totiž, jako by byl na ledě pouze jeden tým a Zlín byl ještě v šatně. Několikrát jej od inkasování zachránilo jen štěstí či brankář Štůrala, který vyrazil například Klimkovu teč z mezikruží. Poté, co Okál skočil pod nohy Hlinkovi, hráli sparťané první přesilovku. Hlinka v ní našel Buchteleho před brankou, jeho teč ale mířila nad. V další šanci zlomil Rolinek při střele z kruhu hůl.

21:2!
takovým rozdílem přestříleli sparťané Zlín v první třetině

Sparťanská převaha pokračovala i ve hře v pěti. Cingel zkoušel Štůralu prostřelit mezi betony, o chvíli později Hlinka znovu hledal Buchteleho dobře postaveného před brankou. Zlín se prakticky nedostával ze svého obranného pásma a na jeho branku mířila jedna střela za brankou, při nebezpečných závarech se kotouč několikrát motal těsně před brankovou čarou. Když už nebyl na svém místě Štůrala, zachránil situaci bek, který Rolinkovi znemožnil po objetí branky zasunout puk okolo tyčky do branky.

Přes drtivý tlak přišel první gól až v poslední minutě úvodního dějství. Kumstát byl před brankou faulován během přesilovky a sparťané měli před sebou téměř minutu a půl v pěti proti třem. Výhodu využili po 16 sekundách, když Emingerovu střelu z kruhu tečoval za Štůralu Lukáš Klimek. Sparta v první třetině svého soupeře přestřílela neuvěřitelným poměrem 21:2!

Pokračující trest pro obránce Žižku sparťané využili v úvodu druhé třetiny pouhou sekundu před jeho vypršením, a to zásluhou kapitána Tomáše Rolinka, který pálil po nahrávce Pecha z levého kruhu pod břevno Štůralovy branky. Poté se ovšem domácí probrali a po 22 minutách začali konečně hrát. A Novotný měl najednou plné ruce práce! Obrovskou tutovku měl Leška, který jel sám na branku, ale sparťanský gólman jeho střelu schoval v lapačce.

Ve své první přesilové hře už ale na kombinaci domácích nestačil. Čajánek po křižné nahrávce Svobody ještě neuspěl, Roman Vlach už ano. Zlínský forvard Novotného překonal krásnou kličkou do backhandu. Ve druhé třetině to byli naopak domácí, kteří měli jasně navrch. Další velké šance však nevyužili a sparťané naopak přidali třetí trefu, když Petr Kumstát po nabídce Ďalogy střílel z poměrně velké vzdálenosti a kotouč doplachtil až za Štůralu.

Domácí ale třetí gól nezlomil a dál se tlačili k Novotného brance. Sparťané navíc přišli o obránce Ďalogu, kterého u mantinelu zfauloval Čajánek. Domácí kapitán dostal za zásah do oblasti hlavy a krku ke dvouminutovému trestu ještě osobní desetiminutový, ale sparťané jeho prohřešek nedokázali potrestat čtvrtou trefou a sami naopak při soupeřové početní výhodě inkasovali. Minutu a 14 vteřin před druhou přestávkou nahrával Holík zpoza branky a nepokrytý Oldřich Kotvan střelou švihem snížil na 2:3.

I v úvodu třetí části byli domácí aktivnějším týmem a Říčka dokonce rozvlnil síť sparťanské branky, ale pouze zvenku. Po nedovolených zákrocích Švrčka a Barinky přišla krizová situace, Zlín měl totiž minutu a 17 vteřin dvojnásobné početní výhody. Bránící trojice a posléze čtveřice se ale naštěstí pro hostující tým dokázala ubránit a hubené vedení udržet. A o několik minut později ho dokonce zvýraznit, a to opět v přesilové hře. Na trestné lavici seděl Čajánek, který se jen chvíli předtím vrátil do hry po vypršení osobního trestu. Hlinka si dobře všiml u druhé tyčky nepokrytého Lukáše Klimka, kterému nedělalo problém doklepnout kotouč do odkryté části branky. Čtvrtá branka Zlín utlumila a převaha byla pro změnu na sparťanských hokejkách.

Forman z mezikruží ještě pálil jen do náruče Štůraly, Jaroslav Hlinka v 54. minutě už přidal pátý zásah. Kotouč se k němu odrazil po střele Švrčka a zkušený centr ho backhandem poslal za Štůralu. Zlín už v závěru zápasu působil značně rezignovaně, protože na zdramatizování už neměl čas, a Sparta si naopak v klidu hlídala náskok. Nakonec se jí podařilo přidat ještě šestý gól, a to zásluhou Adama Poláška. Ten zůstal úplně sám na pravém kruhu a prudkou střelou nedal Štůralovi šanci. Přidal tak už čtvrtý přesilovkový zásah.

Rostislav Vlach (PSG Zlín): Dnešní zápas rozhodly přesilovky, zvlášť nevyužitá přesilovka pět na tři za stavu 2:3 ve třetí třetině. Kdybychom srovnali, bylo by to jiné, ale samozřejmě platí pravidlo "pokud nedáte góla proti třem, nemůžete vyhrát". Takže si myslím, že dneska jsme i kvůli přesilovkám zápas prohráli.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): Konečný výsledek je pro domácí až hodně krutý, nicméně my jsme v první třetině byli o moc lepší. Nevím, jestli to bylo způsobené tím, že jsme byli až tak dobří, nebo jestli domácí nebyli v té pravé pohodě. Ve druhé části jsme se dostali trochu pod tlak kvůli dvěma inkasovaným gólům v oslabení, ale hlavní důvod toho, proč jsme dnes uspěli, bylo to, že jsme přečkali dvojnásobnou přesilovku soupeře. Pak se nám podařilo vstřelit ještě nějaké góly a za to jsme rádi.