ZLN - SPA 5:2 - Sparta sérii zatím neukončila

ČF4, čtvrtek 8. 3. 2007
Zlín - Sparta ZLN - SPA
Zlín: Murín - Hamrlík, Galvas, Nosek, Zubíček, Vosátko, A. Novotný - Tomík, Leška, Záhorovský - Mokrejš, M. Čech, Rachůnek - Okál, Kašpařík, Kubiš - Kovář, Balán, Melenovský.
Sparta: Duba (41. Salfický) - Ptáček, Stehlík, Vykoukal, Jan Hanzlík, Černošek, Tabaček, Benýšek - Sivek, Hlinka, Hlaváč - P. Ton, Netík, Kratěna (21. Protivný) - Hromas, Langhammer, Dragoun - Zelenka, Rob, Podlešák.
Branky a nahrávky: 12. a 23. Nosek, 18. Galvas, 36. Hamrlík, 43. Záhorovský - 39. Dragoun, 56. Rob. Rozhodčí: Bolina, Jebavý - Pešek, Šátava. Vyloučení: 11:11 Využití: 4:1 V oslabení: 1:0 Diváci: 6.161
Sparta ve čtvrtém utkání série doplatila na nedůraz před vlastní branku a neefektivitu v zakončení. Zlínu se naopak dařilo téměř vše, na co sáhl, a čtvrtfinálová série se tak minimálně o jeden zápas protáhne.

Druhý duel na zlínském ledě nenabídl tak atraktivní podívanou jako včerejší strhující bitva. Utkání kouskovala častá vyloučení, celkem si posedělo na trestné lavici 22 hráčů. Aktivněji nastoupili stejně jako včera domácí, kterým k rychlému rozjezdu pomohly hned 3 přesilovky v prvních deseti minutách. První vážný zákrok si Tomáš Duba připsal v 7. minutě, kdy zneškodnil ránu obránce Galvase a dorážející Kovář branku netrefil. Méně štěstí už měli sparťané ve 12. minutě, kdy Galvas dlouhou přihrávkou zpoza brány našel až na útočné modré najetého kolegu z obrany Noska, kterého nechali Pražané trestuhodně vyjet z trestné lavice přímo do sóla. Zlínský bek si efektním blafákem položil Tomáše Dubu a zavěsil pod horní tyčku – 1:0. Stejně jako včera mohla Sparta rychle vyrovnat, v přesilovce 4 na 3 ve 14. minutě ale postrádala nadějně vypadající kombinace častější střelbu. Na druhé straně musel Duba vytáhnout skvělý zákrok proti tutovce Mokrejše po přečíslení domácích 3 na 2. V následném oslabení ale sparťanský gólman neviděl přes projíždějícího Záhorovského střelu Lukáše Galvase od modré a Zlín šel poprvé v sérii do dvoubrankového vedení. Sparťané měli ještě před přestávkou velkou šanci na snížení, 45 sekund přesilovky 5 na 3 ale nevyužili.

Druhou třetinu otevřela šance Jana Hlaváče a dobře sehraná přesilovka Sparty, která ale bohužel zůstala bez gólového vyjádření. Ve 23. minutě naopak udeřilo na druhé straně a David Nosek svým druhým gólem večera nedal tváří v tvář Tomáši Dubovi šanci – 3:0. Luxusní tříbrankové vedení ale zlínské Medvědy na dlouhé minuty uspalo a iniciativu přebrala Sparta. Najednou byli hosté u všech puků dříve a Igor Murín si připisoval jeden zákrok za druhým. Postupně si ale na slovenském gólmanovi vylámali zuby Hlaváč, Hlinka a po hezké individuální akci také Sivek. Při přesilové hře si do další šance sjel od modré čáry Marek Černošek, ani tentokrát se ale Sparta korekce skóre nedočkala. Hosté přesto nadále pokračovali v náporu a v další šanci se objevil Langhammer, Dragounovu vyraženou střelu ale do sítě neprotlačil. Vrcholem tlaku Sparty byla horní tyčka, která zazvonila po pokusu Františka Ptáčka od modré. V těchto momentech byla Sparta pánem na ledě a gól visel ve vzduchu. Stav ale zůstal stále 3:0 pro domácí, tlak Sparty navíc ve 34. minutě přibrzdilo vyloučení Hlaváče. Odpor Pražanů definitivně zlomila akce Lešky s Martinem Hamrlíkem, který si forhendovou kličkou vychutnal bezmocného Dubu a v oslabení zvýšil už na 4:0. Sparta sice ještě před odchodem do kabin snížila, to když Jakub Langhammer usměrnil do sítě Dragounovu střelu z pravého křídla, která se odrazila od zadního mantinelu. Přesto bylo už po dvou třetinách zřejmé, že se série minimálně o jeden zápas protáhne.

Ve třetí třetině nechal trenér Výborný odpočívat Tomáše Dubu, a první šanci ukázat se v playoff tak dostal Dušan Salfický. A začátek to byl skutečně ostrý. Hned v první minutě totiž sparťanský gólman zlikvidoval 2 tutovky Róberta Tomíka. V následné zlínské přesilovce mohli Spartu vrátit do zápasu mladíci Langhammer s Hromasem, své šance ale nevyužili, a tak přišel opět trest na druhé straně. Leška s Tomíkem pěknou kombinací rozebrali sparťanskou čtveřici a Martin Záhorovský bekhendovým blafákem do protipohybu Dušana Salfického vrátil domácím čtyřbrankový náskok. Od této chvíle se utkání víceméně dohrávalo. Zkorigovat hrozivé skóre mohli při přesilové hře Hlinka s Hanzlíkem, ale Murín se ze včerejšího utkání dokázal oklepat a spolehlivým výkonem své mužstvo podržel. Rozdíl oproti včerejšímu duelu demonstrovala i kombinace Vykoukala s Petrem Tonem, který, stejně jako včera, pálil z první do odkryté branky. Tentokrát ale puk netrefil čistě a Murín se stihl přemístit. Dnes to zkrátka byli Zlínští, kteří efektivně využívali své šance, zatímco sparťanské pokusy končily na Igoru Murínovi. Přesto se Sparta ještě dočkala snížení, to když po Vykoukalově akci nachytal Murína v nedbalkách švihem od modré čáry Luboš Rob, jeho branka necelých 5 minut před koncem ale neznamenala víc než kosmetickou úpravu na ukazateli skóre.

První pokus ukončit sérii se tedy Spartě nepovedl, druhou možnost budou mít Holešovičtí v neděli v T-Mobile Aréně.

Jaroslav Stuchlík (Zlín): "Klíčovým momentem zápasu bylo, že se nám poprvé v sezoně podařilo odskočit na dva góly. Začali jsme věřit tomu, že jsme schopni porazit Spartu. Na rozdíl od minulých utkání byla dnes Sparta střelecky aktivnější, ale padalo to tam nám. Myslím si, že si diváci a za výkony v minulých zápasech i mužstvo toto vítězství zasloužili. Poprvé se nám dařily i přesilové hry. Doufám, že ještě Spartu v této sérii potrápíme."

František Výborný (Sparta Praha): "Chtěli jsme se pokusit vyhrát tady i dnes, ale Zlín se velice rychle dostal do vedení a utekl nám z 1:0 na 2:0, což bylo hodně důležité. Začaly se jim dařit přesilovky, a když se to trochu lámalo za stavu 3:0 a mohli jsme snížit, dal Zlín na 4:0 a opět se uklidnil. Zápas celkem kontroloval. Nám to tam dnes bohužel nepadalo ani v přesilovkách."