7. 12. 2004 | Lucie Vítková

Ze Sazka Areny opět bez bodů

30., úterý 7. 12. 2004
Slavia - Sparta SLA - SPA
Slavia: Franěk - J. Novák, Kolařík, P. Kadlec, Žižka, Žabka, Graňák - Pálffy, Stümpel, Sup - Vlasák, J. Beránek, Antoš - Duda, Vašíček, Tomica - Vondrka, P. Martinec, M. Kopecký - R. Dlouhý. Trenéři: Růžička, Weissmann a Kalous.
Sparta: Pöpperle - Dobroň, J. Řezníček, Pilař, Jan Hanzlík, L. Procházka, Majeský, Schnábel - Ton, D. Výborný, Chabada - J. Marek, P. Nedvěd, Hlaváč - Kratěna, J. Straka, Kašpařík - Netík, Broš, Kotrla - Olesz. Trenéři: Lener, Gudas a Jelínek.
Branky a nahrávky: 3. Vondrka (P. Martinec), 19. Vlasák (Vašíček, J. Beránek), 24. Žabka (Vašíček), 54. Tomica (Pálffy) - 10. P. Nedvěd (Pilař, Hlaváč). Rozhodčí: Rejthar - Hejduk, Křivský. Vyloučení: 5:6, navíc J. Beránek (Slavia) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 15.413. Třetiny: 2:1, 1:0, 1:0.
Nikterak oslnivý výkon Sparty a zasloužené vítězství Slavie, i tak se dá zhodnotit třetí pražské derby v němž domácí z Vysočan zvítězili 4:1. Jediný úspěch hostů zaznamenal v první třetině Petr Nedvěd.

Komentář

Úvod zápasu před zaplněnou Sazka Arenou vypadal pro Spartu slibně. Po akci Výborného s Hlaváčem musel zasahovat Franěk, následnou střelu zpoza hráče zlikvidoval taktéž. V prvních minutách vytížený slávistický gólman vyrazil Tonovu střelu pouze před sebe, ale Kratěna v obrovské přílěžitosti nezamířil přesně. První výraznější akci proměnila Slavia v gól. Ve 3. minutě Martinec z brankoviště přiťukl kotouč Vondrkovi, ten jej golfákem napálil do růžku. Franěk si počínal dobře také při pokusech Výborného a obránce Pilaře. Za dvojitý faul usedl za katr rebel Duda a oslabil tak svůj tým na dlouhé čtyři minuty. Po Markově příhře minul prázdnou klec Nedvěd a biliard celého útoku nezakončil ideálně ani Ton. Dvakrát v krátkém sledu Ton nahazoval touš do postoru brankoviště znovu , ale žádný z jeho spoluhráčů nedokázal přehodit ležícího Fraňka v bráně domácích. Sotva skončila první prodloužená početní výhoda, počínal si nedovoleně Antoš a odjel si na dvě minuty odpočinout. Tentokrát Holešovičtí rozehráli přesilovku parádně. V 10. minutě doputoval kotouč po ose Hlaváč - Pilař na hokejku Nedvěda, který se švihem nemýlil a srovnal. První přesilovou hru nabídl Slavii Schnábel. Domácí zamkli Spartu v obranném pásmu, ale z tlaku vytěžili pouze břevno z hole Žižky, které musel prozkoumat také videorozhodčí. Před pohromou zachránil hosty ještě Hlaváč, který pohotově zaskočil v brance za Pöpperleho. Při hrě čtyř proti čtyřem přečíslilo slovenské duo Stümpel - Pálffy hostující obranu, ovšem druhý jmenovaný vysoko přestřelil. Po chybě Hanzlíka měl jedinečnou možnost skórovat Vlasák, ovšem Pöpperle mu výborným zákrokem vypíchl kotouč. Stümpelovi překazil šanci Hlaváč, ale za hranicemi dovolených pravidel, což znamenalo dvouminutové oslabení. V 19. minutě v přesilové hře roztočili Slávisté v obranném pásmu Sparty nevídaný kolotoč. Po střele Beránka se za pomoci Vašíčka vrátil kotouč od zadního mantinelu do brankoviště a osamocený Vlasák již neměl problém uklidit puk do odkryté klece.

Prostřední dějství načala Sparta ve čtyřech, oslabení však ustála bez větší újmy. Když Ton nezužitkoval ideání přihrávku Marka, potvrdilo se pravidlo "nedáš - dostaneš". Ve 24. minutě napřáhl hluboko ve středním pásmu obránce Žabka a nahozený kotouč zapadl za překvapeného Pöpperleho. Vzápětí odešel předčasně do sprch vůdce domácích Beránek, který nesmyslným faulem způsobil tržnou ránu v obličeji Pilaře. Pětiminutová přesilovka se Spartě nezdařila, očividně zaskočení hráči v prvních třech minutách dokonce ani neohrozili Fraňkovu branku žádnou střelou. Hokejisté měli šance na obou stranách. Nejvíce se vyjímala Tomicova paráda v oslabení. Neuvěřitelnou příležitost neproměnil Kratěna, tváří v tvář Pöpperlemu neuspěl Vašíček. Při vyrovnaném počtu hráčů na ledě jasně dominovala Slavia. Sparta hrozila jen občasnými výpady. Samostatná akce Tona ani kombinace Výborného s Nedvěděm na jejíž konci byl Chabada gólem rovněž neskončily. Se všemi úniky zdatně bojoval vynikající brankář Franěk. V krátkém sledu v závěru druhé části vychytal také dvakrát kapitána Chabadu.

To, že Spartě v poslední době nejdou přesilové hry, potvrdili Holešovičtí v samém začátku závěrečné třetiny. Střeleckou mizérii dnešního utkání dokonal Broš, kterému při plném, počtu hráčů na ledě stačilo zvednout kotouč o kousek výš. Přesilovou hru si zahrála také Slavia poté, co Netík krosčekem srazil protihráče. Navýšit stav utkání mohl Vašíček a Vlasák, Kolaříkova dělovka štípla Pöpperleho v rukavici. V útočném pásmu zabojoval Marek a vybídl tak ke snížení Hlaváče. O chvíli později se před Fraňka proháčkoval Kratěna, závar před domácí brankou si vytvořil útok Výborného. V 54. minutě se měnilo skóre naposledy. Po nepochopitelné minele beků Sparty Pálffy svůj únik ještě nezakončil, ale dojíždějící Tomica pohotovou dorážkou stanovil konečný stav utkání na 4:1. Závěr zápasu se dohrával už jen z povinnosti. Slavia si držela výsledek plně pod kontrolou a tápající Sparta už nekladla soupeři žádný odpor. Hosté si ani na druhý pokus neodvážejí ze Sazka Areny body a zaznamenali již pátou porážku v sezóně.

Ohlasy trenérů

Vladimír Růžička (Slavia): "Zahráli jsme slušně, zejména v oslabení. Hlavně v pětiminutové početní výhodě Sparty, kdy jsme soupeře téměř k ničemu nepustili a naopak sami jsme měli dvě šance. Je vidět, že mužstvo si na Spartu věří, a přestože soupeř vede tabulku, umíme na něj zahrát."

Marian Jelínek (Sparta): "Byl to nadprůměrný zápas, v němž jsme se vlastně porazili sami, přestože jsme byli více než polovinu lepším týmem. Nedokázali jsme ale lépe využít přesilových her, Slavia nás předčila v důrazu u mantinelu a navíc jí výborně zachytal brankář Franěk. S výsledkem jsme sice nespokojeni, ale na druhou stranu hráčům nemůžeme vytknout nedostatek snahy a bojovnosti."

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

​Další posezonní posilou Sparty je Vojtěch Mozík

Forman: Chlápovi držím v autobuse místo

Filip Chlapík se vrací do Sparty!

Aaron Irving je novou posilou Sparty!