SPA – CEB 2:1 – První vítězství nad Motorem!

SF1, neděle 3. 4. 2022
Sparta - České Budějovice SPA - CEB
Sparta: Hudáček – Matuškin, Němeček, Polášek (A), Pavelka, Moravčík, Dvořák, Jurčina – Forman, Sobotka (A), Řepík (C) – Buchtele, Chlapík, Tomášek – Thorell, Horák, Šmerha – Strnad, Vitouch, Dvořáček.
České Budějovice: Hrachovina – Piskáček (A), Percy, Šenkeřík, Štich, Vráblík, Bučko, Štencel – Vondrka, Pech (A), Gulaš (C) – Holec, Koláček, Karabáček – Beránek, Novotný, Valský – Ondráček, Pouzar, Hanzl.
Branky a nahrávky: 3. Sobotka (Forman), 25. Chlapík (Buchtele) – 11. Pech (Bučko, Vondrka). Rozhodčí: Pešina, Ondráček – Hynek, Zíka. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 15 089. Střely na branku: 35:26. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1. Nejlepší hráči utkání: Vladimír Sobotka - Michal Vondrka. Stav série: 1:0.
Úvodní semifinálovou bitvu proti Českým Budějovicím jsme zvládli, když vítěznou trefu zaznamenal ve druhé třetině Filip Chlapík. Sledovali jsme velmi bojovné utkání a hodně výrazně se pod úspěch podepsal Július Hudáček, který v letošním play off nastoupil poprvé od začátku zápasu a předvedl velice jistý výkon. Připsali jsme si tak důležitý první bod v sérii, na který můžeme navázat již v pondělním utkání.

Hráči Motoru vlétli do semifinálové série ve velkém tempu a hned v úvodu se do dvou velkých šancí prodral Jakub Valský. Július Hudáček ale perfektně zasáhl. Na druhé straně ale vzápětí ujel do samostatného úniku Vladimír Sobotka, a i přes to, že byl faulován Lukášem Pechem, dokázal vymíchat hostujícího brankáře a otevřel skóre. Hosté dostali příležitost odpovědět po vyloučení Poláška, Gulaš ale po pěkné individuální akci Hudáčka nepropálil. Už po skončení přesilovky Budějovic velmi nebezpečně bekhendem zakončoval Jiří Novotný, ale i jeho dorážku sparťanský muž v masce vychytal.

Hosty přesilovka hodně povzbudila a v následujících minutách se dostali do tlaku. Ten nakonec vyvrcholil vyrovnávacím gólem, když nástřel Martina Bučka perfektně tečoval Lukáš Pech za záda bezmocného Hudáčka. Hrál se velmi svižný a ofenzivní hokej bez zbytečného přerušování a oba brankáři měli o práci postaráno. V závěru atraktivní první třetiny ještě do přečíslení ujeli Michal Řepík s Vladimírem Sobotkou, ale druhý jmenovaný skákavou pobídku netrefil. Do kabin se tak šlo za vyrovnaného stavu.

Hned po necelé minutě prostřední části se dostal do úniku Jakub Valský, kterého zastavil pouze za cenu faulu Maxim Matuškin, a tak následovalo trestné střílení. Toho se zhostil sám faulovaný, ale Hudáček perfektně zacelil mezeru mezi betony a nájezd s přehledem chytil. Sparťané se dostali do tlaku a Míra Forman i Michal Řepík si přichystali velmi dobré šance, Dominik Hrachovina byl ale připraven. Jen o chvíli později ho ale dokázal překonat nejproduktivnější hráč základní části Filip Chlapík, který udělal kličku na střed a rychlou střelou zápěstím nedal gólmanovi hostů šanci.

Rychle vyrovnat mohl Jiří Ondráček, který se z ničeho nic objevil sám mezi kruhy, sparťanský brankář však skvěle zasáhl. Z následného brejku pak málem zvýšil Michal Řepík po nahrávce Míry Formana při přečíslení, Hrachovina však šanci zneškodnil. Poté jsme dostali možnost první přesilovky v zápase i my po faulu Šenkeříka, hosté ale v početní nevýhodě ujeli do situace dva na jednoho, Ondráček naštěstí branku přestřelil. Krásnou kombinaci na druhé straně bohužel nedokázal proměnit velmi aktivní Řepík.

Velmi dramatické chvíle přišly při další početní výhodě Motoru, když nejprve samostatný únik neproměnil Adam Polášek a poté jsme se museli bránit velmi dlouhému tlaku, který ukončil až výborným zákrokem lapačkou Július Hudáček. I nadále jsme sledovali tvrdou a fyzickou hru plnou soubojů, bojovalo se tak především o střední pásmo. Žádnou branku už jsme do konce dvacetiminutovky neviděli a do šatny jsme tak odcházeli spokojenější než soupeř.

Do třetí části jsme vstoupili s velkou chutí a hned několikrát v úvodních minutách jsme se dostali do šance. Tu největší bohužel nedokázal proměnit Erik Thorell, když z pravého křídla trefil pouze vyrážečku Dominika Hrachoviny. V dalším přečíslení velmi nebezpečně pálil Tomášek a Řepíka dělily jen centimetry od toho, aby zametl kotouč do odkryté branky. Na druhé straně se do zajímavé pozice na pravém kruhu dostal Martin Bučko a dělovou ránou jen těsně minul vzdálenější tyč.

Do kýženého dvougólového vedení mohl Spartu dostat David Dvořáček, který se šikovně vytočil od mantinelu, trefil ale pouze levou tyčku Hrachovinovy branky. Po vyloučení Piskáčka byli velmi blízko i Tomášek s Horákem, brankář Českých Budějovic ale fantastickými zákroky držel svůj tým ve hře. Soupeř v závěru zvolil riskantní hru bez brankáře a Filip Chlapík mohl definitivně rozhodnout, trefil ale pouze tyč prázdné branky. Na úvodní výhře v sérii to už ale nic nezměnilo, do semifinále jsme tak vstoupili na výbornou.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): "Bylo to vyrovnané utkání, což jsme i čekali. Budějovice hrají výborně. Pro nás bylo asi dobré, že jsme byli vždy ve vedení a nemuseli dotahovat. První třetinu jsme hráli hodně špatně, tam jsme ztráceli puky a nabídli soupeři spoustu šancí po našich chybách. Od druhé třetiny jsme to zlepšili, ale do zítřka musíme být kompletně lepší. Přišlo mi, jak kdybychom ještě pořád nemohli rozjezdit to prodloužení, co jsme tady hráli s Libercem. Chyběla nám přímočarost. Budějovice hrají hodně těsnou obranu a hrají ji hodně dobře. A my jsme ji nepřekonávali jednoduchostí a pohybem, tahali jsme to hodně dozadu."

Jaroslav Modrý (Motor České Budějovice): "Bylo to kvalitní utkání s vynikající diváckou kulisou a my jsme byli o ten gól chudší. Byly tam nějaké šance, ale my jsme holt nenašli cestu, jak dostat puk do branky. Musíme se víc prát a víc bojovat o to, abychom ten další gól dali. Odpočineme si, koukneme se na to a ukážeme si pár detailů, které můžeme dělat líp a jdeme pracovat dál. Vezmeme si pracovní boty, pracovní helmu a necháme na ledě srdce."