15. 11. 2006 | Vojtěch Honzík, Vojtěch Honzík, Jan Beneš

PLZ - SPA 4:2 - Navrátilec Kracík úřadoval

22., středa 15. 11. 2006
Plzeň - Sparta PLZ - SPA
Plzeň: Málek (8.– 10. Jež) – Cartelli, Derner, Benák, Mazanec, Dobrovolný, Trnka, Nedoma, Pulpán – Zelenka, Divíšek, Matějovský – Důras, Šindel, Adamský – Padělek, Kracík, Ludvík – Fabuš, Kubalík, Šaffer.
Sparta: Salfický – Ptáček, Tabaček, Vykoukal, Jan Hanzlík, Černošek, Benýšek, Stehlík – Netík, Sivek, Hlaváč – P. Ton, Štrba, O. Kratěna – Hromas, Langhammer, Podlešák - Dragoun.
Branky a nahrávky: 2. Kracík, 6. Šindel (Důras), 25. Ludvík (Kracík), 48. Ludvík (Kracík) - 30. Vykoukal (Netík), 48. Jan Hanzlík (Vykoukal). Rozhodčí: Jebavý - Čížek, Padevět. Vyloučení: 9:7. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5.411.
Sparta se po reprezentační pauze nevrátila do extraligového kolotoče v oslnivé formě, když v rámci 22. kola podlehla Plzni na jejím ledě 2:4. V dresu domácích vyčníval útočník Jaroslav Kracík, jenž ve své letošní ligové premiéře zaznamenal branku a dvě gólové přihrávky střelci Davidu Ludvíkovi. Naopak Pražané se v ofenzivě trápili. Citelná byla zejména absence nejproduktivnějšího hráče soutěže Jaroslava Hlinky.

Komentář

Galavečer Jardy Kracíka. Asi takto by se dal charakteristikovat zápas 22. kola O2 extraligy mezi Lasselsbergrem a Spartou. Ale nebudeme předbíhat. Utkání začalo za hromadného skandování "Dušan, Dušan" a po chvilce i "Roman, Roman". Domácí fanoušci tak dokázali, že nezapomínají na hráče, kteří v minulosti bojovali právě za Plzeň. Hráči už na Salfického tak vlídní nebyli. Již ve druhé minutě zaskočil hostující obranu Kracík, který si vyjel od levého mantinelu a v nepřehledné situaci před brankou propasíroval kotouč pod brankářem - 1:0 ! O pár minut později zkoušel své štěstí hostující Hlaváč, ale domácího gólmana vážněji neohrozil. Prakticky z protiútoku, v šesté minutě, předvedl Důras nádhernou akci. Prokličkoval se od Málka až před Salfického, prudce vystřelil a odražený touš napálil pod břevno Šindel - 2:0 ! Takový direkt Sparta nečekala. Navíc po chvíli z mezikruží tvrdě pálil Fabuš a jen Salfický udržel hostující tým ve hře. Těsně před polovinou první třetiny všem Plzeňákům zatrnulo. Byl vyloučen domácí Derner a navíc se s krvavým obličejem vydal na plzeňskou střídačku Roman Málek. Do branky se postavil Petr Jež. Hráči Lasselsbergru bránili přesilovku Sparty jako by jim šlo o život a na domácího gólmana šla pouhá jedna střela. Brankářská jednička Plzně se brzy vrátila na led a hned v jedenácté minutě kontrolovala Kratěnovu střelu z mezikruží, která letěla těsně nad. Po chvilce se ještě Málek blýskl parádním zákrokem proti dorážce Štrby. Před koncem první části se domácím naskytla přesilovka pět na tři, která mohla trvat téměř celé dvě minuty. Mohla. Po pár sekundách byl totiž vyloučen Důras. Plzeň toho v přesilovce mnoho nepředvedla, ale i přesto odcházela do kabin spokojenější.

Druhá třetina začala vyloučením Trnky, ale hostující tým se k vážnější šanci nepropracoval. To domácí, při vyloučení Dragouna, úřadovali. Lépe řečeno Kracík úřadoval. Po pár sekundách přesilovky zaujal své oblíbené místo za brankou, s přihrávkou se neukvapil a doslova naservíroval puk volnému Ludvíkovi a ten z mezikruží vymetl pavučinky v Salfického svatyni - 3:0! Další vyloučení hostů už Plzeň nevyužila a přišel trest. V desáté minutě přihrávku před Málka dobře tečoval Vykoukal. Ten ,ač tísněn, trefil přesně do šibenice - 3:1! Emoce na ledě začaly úřadovat po polovině utkání, kdy se před Málkem poprali čtyři hráči. Derner a Matějovský na jedné a Langhamer s Podlešákem na druhé straně. Před druhou sirénou už diváky zaujaly pouze dvě nádherné akce Kracíka a špatné rozehrání Salfického, který sám nabídl čtvrtý gól hráčům Lasselsbergru. Skóre se již ve druhé třetině dále neměnilo.

Třetí dějství začalo snahou Sparty o zdramatizování utkání, avšak vážnější akce k vidění nebyla. Těžké chvilky ovšem zažívala plzeňská střídačka. Nejprve v páté minutě zůstal na ledě ležet Šaffer po jednom ze soubojů a odešel do kabin, zanedlouho ho následoval Fabuš, kterého trefil do obličeje odražený kotouč. To však nebylo vše. Při vyloučení Cartelliho se parádní trefou od modré prosadil Hanzlík a dal Spartě naději - 3:2 ! Naději, která trvala pár sekund. Kotouč převzal na polovině kluziště Kracík, navázal na sebe tři hráče hostů a poslal milimetrovou přihrávku na hůl Ludvíka. Ten si vyjel před branku, vystřelil a kotouč prošel Salfickému mezi betony - 4:2 ! Pražané zbraně nesložili a při vyloučení Matějovského se třikrát sám před Málkem zjevil Hanzlík, ale domácí brankář drama nepřipustil. Pár minut před koncem ještě trefil kotouč do hlavy hlavního sudího, ale nic vážnějšího mu nezpůsobil. A protože se už před oběma brankami nic nestalo, skončil zápas výhrou domácích.

Ohlasy trenérů

František Černý (Plzeň): Utkání rozhodl náš povedený vstup. Chtěli jsme rozhodnout už v první třetině, což nám téměř vyšlo. V poslední třetině jsme trochu ustoupili od aktivní hry a Sparta se dostala zpět do zápasu. Gól na 4:2, který jsme vstřelili ihned po obdržené brance nás ale definitivně uklidnil a utkání jsme poté v poklidu dovedli k výhře. Návrat Kracíka do sestavy je příslibem do dalších utkání. Jeho hra dnes výrazně oživila projev celého třetího útoku. Bohužel se dnes zranili Šaffer s Fabušem. Adam Šaffer má lehký otřes mozku, Roman Málek musel v první třetině na chvíli střídat, protože mu tekla krev z nosu.

Marián Jelínek (Sparta): Z naší strany to nebyl výkon dobrý po všech stránkách. Už v šesté minutě jsme prohrávali 0:2. Hráči si zřejmě neuvědomili, že reprezentační přestávka už skončila. Klíčová byla situace za stavu 2:3, kdy nám po individuální chybě domácí po několika vteřinách vstřelili čtvrtý gól. Musím říci, že utkání nebylo od nás vůbec povedené a Plzeň nás přehrála.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Útok posílí Švéd Erik Thorell

Thorell: Chci s týmem dojít co nejvýše

Trenérský štáb A-týmu doplní Tomáš Hamara

Program CHL: start na severu a domácí série