19. 11. 2006 | Lucie Vítková

SPA - CEB 6:4 - Lídr sestřelen v přesilovkách

24., neděle 19. 11. 2006
Sparta - České Budějovice SPA - CEB
Sparta: Salfický (34. Duba) - Vykoukal, Jan Hanzlík, Ptáček, Stehlík, Tabaček, Černošek, Benýšek - P. Ton, Štrba, O. Kratěna - Sivek, J. Hlinka, Hlaváč - Dragoun, Langhammer, Netík.
České Budějovice: Turek - Gřegořek, Posmyk (28. Macháček), Vydarený, Toman, Kutlák, Mucha - M. Hudec, V. Hübl, Brabenec - Kotrla, Vak, Mertl - Šimánek, V. Nedorost, Sailer - Gulaš, L. Květoň, Hřebejk.
Branky a nahrávky: 5. P. Ton (O. Kratěna), 7. P. Ton (Štrba), 28. O. Kratěna (P. Ton), 44. Sivek (O. Kratěna), 50. O. Kratěna (J. Hlinka), 54. Ptáček (Hlaváč) - 4. V. Hübl (Brabenec), 16. V. Hübl (Vydarený), 34. Kutlák (M. Hudec), 35. Brabenec (V. Hübl). Rozhodčí: Rejthar - Blümel, Barvíř. Vyloučení: 9:7, navíc Posmyk (ČEB) 5 minut a DKU. Využití: 3:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 6.317.
Hokejisté pražské Sparty dali zapomenout na předchozí nezdary a v parádním zápase přestříleli vedoucí mužstvo z Českých Budějovic. Utkání plné zvratů a zajímavých situací otevíraly gólem Budějovice, ale záhy vedla zase Sparta. Po dvou třetinách byl na koni opět HC Moutfield, jenže třígólová smršť domácích v poslední části určila jako vítěze domácí Spartu. Ta potěšila své diváky nejen výborným výkonem, ale také pizzou zdrama a deseti sudy piva pro vylosované diváky.

Fotogalerie

Komentář

Poprvé po reprezentační přestávce se Sparta představila před domácími diváky a hned se jim ukázala ve velké parádě. Divoký náskok odstartoval Ton, jenž v nájezdu hledal skulinku mezi Turkovými chrániči. Krátce na to umně zakombinovala třetí formace, souhra na jeden dotek však skončila v lapačce Turka. V koncovce tentokrát selhal Netík.

Nápor Pražanů zastavilo až oslabení. Vyloučení Štrby potrestal po šestnácti vteřinách osamocený Hübl, který těžil z vyraženého puku od Salfického. Výborného svěřenci s odpovědí dlouho nelekovali. Za necelé dvě minuty se při hře čtyři na čtyři prosadila dvojice Ton s Kratěnou a první jmenovaný do prázdné srovnal krok. Gólová sprcha se zastavila až v 7. minutě. To šli do vedení domácí, když znovu udeřil Ton, tentokrát přebruslil reprezentanta Kutláka a procedil puk mezi betony Turka.

Na druhé straně se stejně pokoušel uspět Hübl, minul ale vzdálenější tyč brány. Horko bylo obraně Sparty také v oslabení, nespočet pokusů Jihočechů ale nakonec s vypětím všech sil ztlumila. Před Turkem se ocitl u druhé branky Kratěna, švihem trefil pouze rameno. Ujala se až přesilovková rána Hübla, který uspěl z blafáku, když brankáře Salfického nešťastně srazil Benýšek.

Druhé dějství znovu načali lépe Holešovičtí. První formace vedená Štrbou neustále zaměstnávala hostující obranu, jenže spolehlivý Turek zdatně odolával. Poradil si s tečovaným pokusem Kratěny či ostrým příklepem Ptáčka zblízka. Kapituloval ale až ve 28. minutě. Propadnutí Tomana ve středním pásmu ztrestal v přesilové hře Kratěna, jenž si dvakrát vyměnil puk s Tonem a pohodlně přehodil touš přes přemisťujícího se Turka. Vzápětí se ve čtyřech prokličkoval stejný hráč celým hřištěm, tentokrát tváří v tvář muži pod budějovickou maskou vyhořel.

Ve 34. minutě přišel klíčový zlom v utkání. Hrubou chybu Salfického potrestal po dlouhém závaru Kutlák, když napálil puk zblízka přesně do šibenice. Salfický nedobrovolně musel opustit branku a poprvé v sezóně zaujal pozici ve sparťanském brankovišti odchovanec Tomáš Duba. Obrana jej ale při premiéře nepodržela. Již za padesát vteřin musel v početní výhodě hostů přihlížet parádní kombinaci hostí, která znamenala znovu vedení pro Jihočechy, tentokrát zásluhou skórujícího Brabence.

Třetí třetina znovu byla ve znamení velkého obratu. Stav srovnal ve 44. minutě Sivek, který došťoural nahození Kratěny od modré čáry do branky. Výborné utkání pokračovalo nadále, nechybělo mu snad vůbec nic. Po vyrovnání však došli Českým Budějovicím síly a z vysokého nasazení mírně polevily, v kritických situacích si pak pomáhaly fauly a Sparta vše trestala.

Za katrem seděl Kotrla, když šli Pražané znovu do vedení. Souvislý tlak domácích vyústil ve spršku střel, gólová však byla až ta z hole Kratěny. ten umístil puk pod ruku Turka. Za další čtyři minuty burácelo obecenstvo znovu. To kapitán Ptáček v početní výhodě tvrdým projektilem pozval přes šest tisíc lidí na italskou pochutinu. Navíc se mezi diváky rozdělilo deset sudů piva, které darovala restaurace Vojanův Dvůr. Zaskočenému Mountfieldu v závěru nepomohla přesilová hra, oddechový čas ani následná power play. Ani po necelých šesti letech tak Budějovičtí pražskou halu nedobyli.

Ohlasy trenérů

Marian Jelínek (Sparta): "Já si myslím, že to byl hezký zápas pro lidi, ale už ne tolik pro nás, protože pro trenéry tam bylo příliš mnoho chyb, z kterých pramenily góly. My jsme se od začátku dost potýkali s hrou soupeře, protože jeho jednoduchost, založení a přechod do útoku nám dělaly problémy. Nepříjemná byla také jeho efektivita v přesilových hrách, které rychle využíval. Na druhou stranu naše mužstvo si za bojovnost ve třetí třetině zaslouží absolutorium."

Josef Jandač (České Budějovice): "Hrál se docela pěkný hokej, padlo hodně gólů a diváci museli být spokojení, i když pro nás už to bylo o něco horší. Rozhodly přesilové hry. Všechny naše oslabení ve třetí třetině byly potrestané, a to rozhodlo."

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Útok posílí Švéd Erik Thorell

Thorell: Chci s týmem dojít co nejvýše

Trenérský štáb A-týmu doplní Tomáš Hamara

Program CHL: start na severu a domácí série