30. 11. 2007 | Adéle Maxiánová, Lucie Vítková

PLZ - SPA 4:3sn - Sparta obrátila stav, ale nezvítězila

26., pátek 30. 11. 2007
Plzeň - Sparta PLZ - SPA
Plzeň: Málek - Derner, Čakajík, Benák, Dresler, Jasečko, L. Martinec, Cartelli, Dobrovolný - Vlasák, Divíšek, Matějovský - Fabuš, Kracík, Ludvík - Důras, Vampola, Laš - Dvořák, Šindel, Kubalík.
Sparta: Altrichter - Černošek, Jerofejevs, Vykoukal, Cunik, J. Nedvěd, Jan Hanzlík, Tabaček - Netík, P. Nedvěd, Melichárek - P. Ton, Langhammer, Štrba - Zelenka, Sivek, Hromas - Mrňa, Vaic, Podlešák.
Branky a nahrávky: 4. Fabuš (Benák), 18. Divíšek (Vlasák) , 55. Ludvík (Divíšek), rozh. nájezd Vlasák - 22. Netík (Sivek), 42. Melichárek (Ton), 53. J. Nedvěd (Netík). Rozhodčí: Homola - Čech, Dřínovský. Vyloučení: 7:10. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7.385.
Hokejisté Sparty nevstoupili do utkání zrovna ideálně, když po první dvacetiminutovce prohrávali o dvě branky. Zbraně však nesložili a postupně trpělivým výkonem stav obrátili. Přestože do konce utkání chybělo pouhých sedm minut, nedokázali svěřenci trenéra Výborného vedení udržet a utkání dospělo do prodloužení. Duel nakonec musely rozuzlit až samostatné nájezdy, ve kterých měli více štětsí domácí Plzeňané.

Komentář

Ještě než zazněl úvodní hvizd samotného utkání, bylo poznat, že atmosféra bude velmi napjatá. Alespoň tedy co se publika týče. Čez aréna dávala velmi znát přízeň svým hrdinům. A potichu nezůstali ani příznivci ze Sparty.

Plzeň začala tlakem a hned od začátku svému soupeři dala znát, že v domácím prostředí je velmi silná. Úvodní nápor korunoval v čase 3:13 Peter Fabuš - 1:0. Hned o pár minut později už někteří diváci zvedaly ruce nad hlavu opět, ale Marek Laš umístil puk pouze na venkovní síťku Altrichterovy branky. Domácí pokračovali v tlaku a zaměstnávání hostující obrany i v následující přesilovce. Další přesný zásah ale Plzeň nepřidala. Sparta se poprvé dostala do útočného pásma až v 9.minutě, když hrála téměř minutu trvající přesilovku pět na tři. Domácí se ale ubránili, naopak sami mohli v následném oslabení ve čtyřech navýšit skóre. Ale ani Vampola ani Důras neuspěli. Poté Sparta hrála další přesilovou hru a vytvořila před Málkem závar. Gólman ale puk ukrotil a skóre se tak zatím neměnilo. Plzeň po ubráněných oslabeních znovu převzala útočnou iniciativu a Altrichter se nenudil. V 18.minutě navíc Tomáš Divíšek zúročil v přesilové hře přihrávku Vlasáka a na kostce nad ledem svítilo 2:0. Stejný stav trval i po konci 1.třetiny.

Do 2.třetiny vstoupila Sparta v oslabení. To ale zvládla, domácí obrana zaváhala a ve 22.minutě pro Tomáše Netíka nebyl příliš velký problém překonat Málka, kterému hráči v poli ani trochu nepomohli - 2:1. Po gólu následovalo plzeňské oslabení. V něm ujeli Vampola s Důrazem. Druhý jmenovaný však nezakončil přesně. Ve 26.minutě mohl dvougólové vedení Plzni vrátit Tomáš Kubalík, ale jeho teč šla mimo tři tyče. Ve 30.minutě ujel Petr Ton. Dobře se s ním však stihl vrátit obránce Dresler a znemožnil mu pořádně zakončit. V přesilové hře ve 34.minutě mířil těsně vedle Dvořák, publikem to jen zahučelo. V té samé početní výhodě Plzně zkoušel vyrovnat Langhammer, ale Málek jeho střelu vyrazil. Plzeň v zápětí hrála novou přesilovku. Vytvořila si sice velký tlak i šance, ale Altrichtera se jí překonat nepodařilo. Ve 38.minutě stálo při Málkovi štěstí po Hanzlíkově teči. Puk plachtil vzduchem, nakonec doplachtil mimo. V posledních sekundách druhé dvacetiminutovky, tentokrát při sparťanské početní výhodě, se měl Málek co ohánět. Byl ostřelován ze všech možných i nemožných pozic. Osvobodit se Plzeňákům podařilo až se sirénou ukončující třetinu.

3.třetinu tedy domácí začali v početní nevýhodě. Té se sice ubránili, ale hned po ní, ve 42.minutě, vyrovnal Tibor Melichárek, když se mu podařilo přehodit Málkův beton - 2:2. Ve 45.minutě dokonce mohli hosté zvrátit vývoj na svou stranu. Ani P. Nedvěd ani Vaic však nedokázali kotouč dostrkat do zpola prázdné plzeňské klece. Ve 48.minutě předvedl krásný zákrok lapačkou pražský gólman proti Vampolově střele. A o dvě minuty si na Altrichterovi vylámal zuby stejný hráč podruhé. V 51.minutě čekal na útočné modré přihrávku Ton, ale ani tentokrát jí nezužitkoval. Martin Čakajík si ho ohlídal dobře. V čase 52:07 už ale plzeňská obrana neohlídala Jaroslava Nedvěda a Sparta vedla - 2:3. Šanci na vyrovnání spálil na konci 54.minuty spálil velkou šanci na vyrovnání Ludvík. V čase 54:0á ale David Ludvík své předchozí zaváhání napravil a doslova dostrkal puk do sparťanské brány - 3:3. Hra se přelévala z jedné strany na druhou, i před koncem základní hrací doby si udržovala vysoké tempo a nasazení. V 59.minutě mohl rozhodnout Matějovský, ale nemířil přesně Dvacet vteřin před koncem najížděl Vampola sám na Altrichtera, ale i do třetice byl úspěšnější hostující gólman. A tak se opět prodlužovalo.

Hned v první minutě nastaveného času jela známá plzeňská dvojice Důras – Vampola dva na jednoho. Ale Důrasova přihrávka přeskákala Vampolovu hokejku. Ve 3.minutě neuspěl zblízka Kracík. Na druhé straně nepřekonal střelou po zemi Málka Vaic. A protože gól nepadl, viděla Čez aréna i nájezdy.

Jako první se ke svému samostatnému nájezdu postavil Jakub Šindel, proti Altrichterovi neuspěl.
Na Málka se rozjel Netík, který byl úspěšný.
Peter Fabuš si počínal stejně a vyrovnal sérii.
Málek pak vychytal Tona. A protože Tomáš Vlasák nedal Altrichterovi šanci a Petr Nedvěd nebyl úspěšný, zvítězila Plzeň po samostatných nájezdech 4:3.

Ohlasy trenérů

František Černý (Plzeň): "První třetinu jsme odehráli velmi dobře, dostali jsme se v ní do vedení 2:0. Spartu ale nastartovalo snížení na začátku druhé třetiny, po němž výrazně ožila. Hrála velmi dobře a v některých fázích měla více ze hry. Od stavu 2:0 bylo utkání vyrovnané. Při vyrovnávacím gólu Ludvíka nám pomohl šťastný odraz puku, ale to k hokeji patří. Nájezdy jsou buď a nebo. Samozřejmě jsme ale rádi za dva body."

František Výborný (Sparta): "Věděli jsme, že Plzeň si na začátku utkání vytvoří tlak a my se budeme muset vyvarovat zbytečných vyloučení. I přes jednu obdrženou branku jsme to celkem přestáli. Bohužel jsme v závěru první třetiny dostali nešťastný gól na 2:0. Od druhé třetiny jsme hráli minimálně vyrovnaně a byli jsme blízko třem bodům. Bohužel pět minut před koncem nám rozhodčí vyloučil hráče a Plzeň šťastně vyrovnala. Nájezdy a prodloužení jsou o štěstí."

×
Dnes v 17:20 | Muži
BK Mladá Boleslav
HC Sparta Praha
AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Sparta jede v neděli do Mladé Boleslavi

Informace pro permanentkáře k nejbližším zápasům

SLA - SPA 2:4 - Vítězné derby dorostu!

Poděkování Barbory Snopkové Haberové fanouškům