16. 3. 2010 | Pavel Hrdina, Lukáš Krupička

VIT - SPA 4:1 - Neúspěšný vstup do čtvrfinále

ČF1, úterý 16. 3. 2010
Vítkovice - Sparta VIT - SPA
Vítkovice: Štěpánek - Jurečka, Barinka, Kuboš, Stehlík, Sičák, Trnka - Klimek, Burger, Krenželok - Kvapil, Štefanka, Treille - Ujčík, R. Hruška, Svačina - Szturc (45. Strapáč), Vrána, Plášek.
Sparta: Přikryl - Vykoukal, Gulaši, Philipp, Jan Hanzlík, Macholda, Vydarený - Kratěna, Broš, Hromas - Ton, D. Výborný, Podlešák - Netík, Langhammer, Ručinský - Látal, Hrdel, Koreis.
Branky a nahrávky: 15. Hruška (Burger, Klimek), 16. Burger (Kuboš), 53. Hruška (Sičák, Barinka), 54. Hruška (Svačina) - 50. Ton (D. Výborný, Vykoukal). Rozhodčí: Hodek, Hribík - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:6. Využití: 2:1. Diváci: 7 653. Střely na branku: 30:27. Průběh utkání: 1:0, 2:0, 2:1, 3:1, 4:1. Stav série: 1:0.
První krok ve čtvrtfinálové sérii se Spartě nezdařil podle představ. Zpočátku se oba soupeři po delší pauze oťukávali. Jenže domácí ke konci první části dvakrát udeřili a převzali otěže zápasu. Pražanům se podařilo snížit až v závěrečné třetině. To vítkovičtí nenechali bez odpovědi a vstřelili ještě další dvě branky. Sparta má šanci na reparát hned zítra ve stejný čas na stejném místě.

Komentář

Spartě se úvodní třetina vůbec nepovedla, přestože v ní měla mírnou územní a střeleckou převahu podpořenou dvěma přesilovkami. V nich ovšem byli hosté z hlavního města jaloví, jakoby se projevovala dlouhá herní pauza. To Vítkovičtí nerozehraností netrpěli, naopak zužitkovali hned svou první početní výhodu. Na jejím konci dorážel v 15. minutě Radim Hruška snadno do odkryté brány přihrávku Burgera, který si před brankovištěm efektně poradil s jedním z bránících hráčů. Neuplynuly ani dvě minuty a slušně zaplněná ČEZ Arena bouřila podruhé. Jiří Burger nejprve dorážel u pravé tyče, pak bleskově objel bránu a na jeho manévr odmaskovaný Přikryl nezvládl zareagovat.

Druhá část nabídla odlišnou podívanou od té první – domácí měli jasně navrch, gól ale nepadl. Vítkovice si vytvořily od začátku velký tlak vrcholící v početních výhodách, kromě sparťanské obrany je brzdila také vlastní nedisciplinovanost. Nepěkně vypadající zákrok Svačiny na Macholdu v 23. minutě nedokázal exvítkovický Gulaši pomstít dobrou střelbou od modré. Jedním z nejlepších hráčů na ledě byl domácí Burger, který zatápěl Přikrylovi i nadále, hned tři šance si dokázal vytvořit v v rozmezí 25. a 26. minuty. Ostravané lépe bruslili a ve sparťanské obraně vytvářeli plánovaný chaos rychlými přihrávkami. Na druhé straně Sparta pokračovala v matném výkonu, vázla jí kombinace a její projev nezlepšila čtyřminutová přesilovka na konci třetiny.

Ačkoli domácí po 40 odehraných minutách vedli domácí 2:0, kompletní rozuzlení přišlo až v poslední dvacetiminutovce. I v té sice dál kralovali na ledě svěřenci kouče Hadamczika, nedařilo se jim ovšem proměňovat šance a tak v 49. minutě zdramatizoval vývoj prudkou ranou z mezikruží Petr Ton. Štěpánkovi propadl puk mezi betony a kontaktní gól dával Holešovickým naději do posledních deseti minut.

Místo očekávaného hladu Sparty po vyrovnání uchopila opět otěže družina ze severu Moravy. K převaze jim navíc přispěl Gulaši svým faulem. Přesilovku mohl využít nejprve Vrána, toho ovšem Přikryl vychytal. Rozhodující gól místo něj v čase 52:44 vsítil muž zápasu Radim Hruška, který osamocen před brankovištěm zužitkoval petardu Sičáka vyraženou přímo jemu na hůl. Ten samý hráč posléze zkompletoval hattrick, když překvapil Přikryla objetím brány a nataženou holí propasíroval puk mezi betonem a levou tyčí. V tu chvíli bylo vymalováno, pátý gól sice ještě mohl přidat dvě minuty před koncem Krenželok, proti ovšem byla horní tyč sparťanské svatyně.

Ohlasy trenérů

Alois Hadamczik (Vítkovice): Bylo to velice kvalitní utkání. Hráli jsme zarputile, kluci dobře bránili. Prosadili jsme se střelecky, i v přesilovkách, Štěpánek vypadal v brance jistě. Jsem spokojený.

Miloš Holaň (Sparta): My jsme odehráli velice špatné utkání. Vítkovice nás předčily, daly nám lekci v přesilových hrách. My jsme nevymysleli skoro nic. Z jedné akce jsme dali gól, ale herní projev musíme hodně zlepšit, abychom byli silnější než Vítkovice.

Sparta se po měsíci vrací domů, vyzve Litvínov

Třináctý ročník Sparťanské krve se blíží!

Cichoň: Reprezentace? Odměna za práci v klubu

Polášek: Doufám, že jsem prolomil smůlu