3. 3. 2017 | Petra Pilbauerová, -red-

SPA - PLZ 2:3sn - Před play off za jeden bod

52., pátek 3. 3. 2017
Sparta - Plzeň SPA - PLZ
Sparta: Pöpperle – Mikuš, Gernát, Piskáček, Švrček, Nedomlel, Eminger, Kalina – Řepík, Vrána, Hlinka – Klimek, Smejkal, Buchtele – Forman, Pech, Kumstát – Kudrna, Cingel, Uher. Trenér: Jiří Kalous.
Plzeň: Machovský – Kvasnička, Kadlec, Moravčík, Sklenička, Pulpán, Čerešňák, Frühauf – Svoboda, Kracík, Kubalík – Procházka, Kratěna, Lev – Indrák, Preisinger, Stach – Schleiss, Koreis, Hrnka. Trenér: Martin Straka.
Branky a nahrávky: 11. Kudrna (Piskáček, Uher), 29. Buchtele (Pech, Gernát) – 5. Procházka (Kratěna, Kvasnička), 48. Indrák (Stach, Kubalík), rozhodující sam. nájezd Indrák. Rozhodčí: Hradil, Bulanov – Hynek, Špůr. Vyloučení: 8:3. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 9 854. Střely na branku: 35:23. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:3. Nejlepší hráči utkání: Jan Piskáček - Ondřej Kratěna.
V posledním kole základní části sparťané hostili Plzeň a proti Západočechům se dostali do vedení 2:1. Nejprve se trefil Andrej Kudrna, poté v přesilovce Jan Buchtele. Škodovka ale dokázala odpovědět a nakonec se radovala z vítězství po samostatných nájezdech. V těch byl jediným úspěšným exekutorem Miroslav Indrák.

Fotogalerie

Komentář

Sparťané se rozloučili se základní části domácím zápasem proti Plzni. První větší příležitost se naskytla Vránovi, který kotouč přenechal z druhé vlny najíždějícímu Řepíkovi. Plzeňský gólman Machovský se musel vypořádat i s jedovatým pukem z Kumstátovy dorážky. Plzeň na svoji první střeleckou pozici musela čekat do chvíle, než se na led vrátila její druhá formace. Parádní souhra mezi Kratěnou a Martinem Procházkou započala už za plzeňskou brankou, následovala přihrávka přes celé hřiště. První jmenovaný předal puk mladému střelci přímo na volej, ten mohl pálit bez jakékoli přípravy.

Hosté se vytasili s tvrdou hrou a obětavostí, tedy znaky typickými pro hokej v play off. Kubalík měl šanci v přečíslení tři na jednoho, odkud pálil z pokleku, kotouč ale nasměroval pouze do Pöpperleho lapačky. Sparta naopak trochu ztratila na tempu, navzdory tomu ale dokázala vyrovnat. Piskáček měl od modré dobrý přehled o celé situaci, nezazmatkoval a nahodil na bránu, kde se na puk bez větších obtíží dostal Andrej Kudrna a nahození tečoval přímo za Machovského záda.

Plzeň se po inkasované brance střelecky odmlčela. Domácí nastoupili se čtyřmi výtečnými trojicemi a kotouč nedávali zadarmo, mančaft Škodovky oproti tomu tolik síly v útoku neměl a nebylo žádným překvapením, že se před uplynutím poloviny základní hrací doby prosadila znovu Sparta. Jan Buchtele měl dost času na to, aby si kotouč zpracoval. Poradil si s ním ale velmi rychle a jeho přesná a prudká střela k bližší tyči přinesla i padesátý přesilovkový gól sparťanů v této sezoně.

Hosté si krátce nato zahráli další přesilovku, ale ani tu, stejně jako tu předchozí, ve které kotouč naivně ztratili, využít nedokázali. Z ledové plochy pak černou pryž zvedl Nedomlel, který pálil přímo do Machovského lapačky. Naopak Kratěnu honila mlsná v mezikruží, ale Pöpperleho ohrozit nedokázal. /p>

Sparta nepolevila ani v poslední třetině, kdy stále neměla nic jisté. Formanovo nahození na Machovského bránu zakončilo brankářovo úspěšné máchnutí lapačkou, směrem na jeho klec ale napršely ještě další dvě střely s rudým autogramem. Před Pöpperlem operovali Kratěna se Svobodou, pořádná příležitost pro hostující tým přišla ale až o chvíli později, kdy se Plzeňští dostali dokonce do dvojnásobné početní výhody. Kadlec na vrcholu útoku pálil od modré hned natřikrát. Při posledním pokusu chtěl jeho střelu ze zoufalství ještě ze vzduchu tečovat Stach, ale bez šance.

Domácí si možná i svojí nedisciplinovaností vykoledovali pořádnou komplikaci. Kubalík prosvištěl za Pöpperleho brankou a posunul kotouč do rohu kluziště na Stacha. Ten pak ihned pálil do mezikruží, kde už čekal připravený Miroslav Indrák. Indián okamžitě vystřelil do protipohybu domácího brankáře a jeho tým byl vytoužené první desítce rázem o něco blíž.

Plzni chtěl ještě sedmnáct vteřin před uplynutím šedesáti minut nárok minimálně na rozhodující bod odepřít Pech, který vypálil do Machovského plastrónu. Prodloužení se ale sparťané nevyhnuli a v něm se do první šance dostal Řepík. Ten na plzeňského gólmana ujížděl sám už od středové čáry, ale maskovaný Indián se dokázal ke vzdálenější tyči přemístit. O výsledku rozhodla až individuální soutěž, ve které své schopnosti potvrdil Miroslav Indrák střelou nad Pöpperleho beton.

Ohlasy trenérů

Jiří Kalous (HC Sparta Praha): "V první polovině zápasu jsme měli vstřelit více branek, mohli jsme využít více šancí, což se bohužel nestalo. Náskok byl těsný. Do kolen nás poté srazila vyloučení, kterých bylo hodně. A byla zbytečná. To pak mělo vliv na celkový průběh druhé poloviny zápasu a soupeři se podařilo srovnat v přesilovce. V prodloužení jsme mohli ze samostatného nájezdu utrhnout zápas na naší stranu, což se bohužel nepodařilo. A nájezdy nám nevyšly. Prohra nás mrzí, protože zde byla výborná kulisa. Teď už se ale budeme soustředit na play off."

Jiří Hanzlík (HC Škoda Plzeň): "Sparta na ledě zhruba půlku zápasu jasně dominovala, fyzicky i hokejově. Výsledek 2:1 byl pro nás milosrdný. Od poloviny zápasu jsme hru vyrovnali a po zbytek utkání jsme byli Spartě rovnocenným soupeřem. Samozřejmě, že jsme sledovali výsledky z dalších zápasů a byli jsme šťastní za bod, který nás posunul dále. I když nám nahrály i výsledky z Olomouce a ze Zlína."

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Mácha: Starší kluci týmu pomůžou

Vyhrajte podepsaný dres Lukáše Pecha!

Hlaváč: Možná se do Sparty vrátím

Sparťané po nákaze darovali krevní plazmu