29. 9. 2023 | Daniel Ryl

SPA - OLO 4:0 - Šestý triumf řídil Horák

6., pátek 29. 9. 2023
HC Sparta Praha - HC Olomouc SPA - OLO
HC Sparta Praha: J. Kovář – Němeček, Mozík, Kempný (A), Irving, Krejčík, Moravčík, Mikliš – Chlapík (A), O. Najman, Řepík (C) – P. Kousal, Horák, Kestner – Buchtele, Lajunen, Hauser – Forman, Vitouch, Konečný.
HC Olomouc: Sedláček – Černý, Ondrušek (C), Sirota, Rutar, Švrček, Rašner, Řezníček – Orsava, Nahodil (A), Kusko – Navrátil, Knotek (A), Kunc – P. Musil, Macuh, Chmielewski – Kucsera, Menšík, Klimek.
Branky a nahrávky: 28. Horák (Kestner), 35. Řepík, 42. Buchtele (Hauser), 55. Horák (Kousal). Rozhodčí: Cabák, Ondráček – Klouček, Thuma. Vyloučení: 5:9. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 253. Střely na branku: 41:18. Průběh utkání: 4:0. Nejlepší hráči utkání: Roman Horák - Jan Knotek.
Skvělý vstup do nové sezony pokračuje i po domácím utkání proti Olomouci! Zasloužený a dominantní výkon podpořený dvěma trefami Romana Horáka stačil na vítězství 4:0, které však nastartoval až vedoucí gól Michala Řepíka v první polovině druhé třetiny. Už v neděli nás čeká těžký duel proti Kometě.

Komentář

V úvodu zápasu byli nebezpečnější hosté, Knotkova teč ani jeho následné dorážky na brankovišti k překonání Jakuba Kováře nevedly. Na druhé straně odpověděl nepříjemnou skrytou střelou od modré Jan Buchtele, ale jeho pokus si Jakub Sedláček dobře našel. Vzápětí nás povzbudilo vyloučení Adama Rutara, po němž zahrozil zejména Josh Kestner neúspěšnou střelou ze strany. V závěrečné čtvrtině početní výhody jsme hráli dokonce proti třem, ale nebezpečí kuriózně přišlo až po Rutarově návratu. Několik střel však končilo na mantinelech, případně v Sedláčkově výstroji.

Už po návratu Jana Švrčka putoval na trestnou Aaron Irving, přičemž Olomouc byla v přesilovce nebezpečnější. Aron Chmielewski nejprve zahrozil nepřesnou tečí, vzápětí sám z levé strany útočného pásma orazítkoval tyčku! Z našeho tlaku neuspěli Michal Řepík, Michal Moravčík ani Roman Horák. Jani Lajunen zkoušel zaskočit Jakuba Sedláčka pro změnu objetím branky, leč neúspěšně. Závěrečnou přetahovanou od branky k brance oživilo Macuhovo vyloučení, při němž po přečíslení dvou na jednoho nedokázal Michal Řepík trefit odkrytou branku, jelikož mu kotouč přeskočil čepel. Stav se tak v první třetině neměnil.


Aktivní vstup do druhého dějství mohl přiživit Pavel Kousal, ale tváří v tvář proti Jakubu Sedláčka pokazil finální část kličky. Na opačné straně ujeli dva Olomoučtí do samostatného úniku, jenže skvělý Jakub Kovář pokryl první střelu i následnou dorážku. Krátce nato jsme šli do čtyř, ale oslabení jsme zvládli i díky poctivé defenzivní práci skvěle.

Zajímavou střelu Michala Řepíka pokryl Jakub Sedláček betonem, ale o minutu později už byl bezmocný. Josh Kestner parádní zadovkou zpoza branky našel v levém kruhu Romana Horáka, který přesnou střelou trefil pravý horní růžek branky! V navazující přesilovce jsme měli souvislý tlak, leč bez výraznějších šancí, načež jsme neuspěli ani při dalším Švrčkově vyloučení.

Ačkoliv jsme v početní převaze neodskočili, Olomouc už ve vyrovnaném počtu hráčů pokazila rozehrávku a nastartovala brejk. Michal Řepík skvěle vyvezl puk, načež celá akce skončila u něj, když si před brankou našel sražený volný puk a pohotově ho podél betonu zasunul k pravé tyčce! Oslabení po faulu Filipa Chlapíka sparťané zvládli, a jelikož Roman Horák v závěru nevyužil pobídky svého parťáka na levé tyčce, do šaten jsme si odvezli dvougólový náskok.


Skvělý vstup do třetího dějství korunoval třetí útok. Petr Hauser se dobře uvolnil v rohu útočného pásma, načež našel na zadní tyčce Jana Buchteleho, jehož lob přeletěl přesouvajícího se Jakuba Sedláčka – 3:0. První pětiminutovka závěrečné části byla v naší režii, Olomouc se nemohla dostat do zakončení a kupila chyby, ze kterých pramenily fauly. Nedovolený zákrok kolenem v podání Pavla Musila však sparťané nepotrestali, jelikož Jakub Sedláček byl v případě potřeby na místě!

Zbývající minuty už příliš záživného hokeje nenabízely. Naše mužstvo kontrolovalo dění na ledě, zatímco Hanákům docházely psychické i fyzické síly. Jejich trápení navíc prohloubilo dvojnásobné vyloučení, načež sparťané dvě minuty proti třem využili. Pavel Kousal našel před brankou volného Romana Horáka, který poslal puk mezi Sedláčkovy betony. V závěru měli hosté ještě dvě přesilovky, ale Jakuba Kováře výrazněji neohrozili a více než sedm tisíc diváků vidělo šestou výhru v sezoně.


Ohlasy trenérů

Pavel Gross (HC Sparta Praha): "V první třetině jsme nebyli dobří a musím to říct nahlas. Soupeř měl lepší šance, nás držel v zápase Kuba Kovář. A když ne on, tak nám pomohlo břevno. Pokračovalo to dál ještě pět minut i ve druhé třetině, ale líbilo se mi, jak jsme se pak postupně zvedali. Už jsme lépe bruslili a byli aktivní. Samozřejmě nám pomohl první gól. Kdyby ho dnes dala Olomouc, tak by zápas vypadal možná úplně jinak. Druhých třicet minut už bylo lepších, takhle musíme v neděli proti Brnu hrát od začátku. Pro Olomouc je to krutá porážka, protože určitě nebyli horší o tolik, aby prohráli výsledkem 0:4."

Róbert Petrovický (HC Olomouc): "Těžko se mi to teď hodnotí. Myslím, že na začátku zápasu jsme podali dobrý výkon. První třetina byla na jednu i druhou stranu, měli jsme tam i nějaké šance, ubránili jsme důležitá oslabení a byli jsme v zápase. Bylo tam i nastřelené břevno. Ve druhé třetině tam byla ještě vyložená šance v podobě přečíslení dvou na jednoho, nastřelená tyčka, ale pak jsme postupně odcházeli a sami jsme se dostávali do těžkých situací oslabeními. Soupeř zvýšil pohyb, agresivitu a rychlost, vyloučení bylo na naší straně strašně moc. Ztratili jsme naše tempo a už jsme se z toho prostě nedostali. Ve třetí třetině už byl soupeř na koni."

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Soupeř pro čtvrtfinále: existuje pět možností

Kempný: Rekord je hezký, bodů mohlo být i víc

SPA - MBL 2:1 - Rekordní vrchol základní části!

Nová aplikace HC Sparta+ je tady!