26. 11. 2023 | Alžběta Žižková

LIB - SPA 4:5 - Vítězná přestřelka pod Ještědem

22., neděle 26. 11. 2023
Bílí Tygři Liberec - HC Sparta Praha LIB - SPA
Bílí Tygři Liberec: D. Král – McCoshen, Knot, Ivan, Melancon, Budík, J. Dvořák, Derner – Rychlovský, Filippi (A), Faško-Rudáš – Flynn, A. Najman, Hawryluk – Birner (C), Pekař, Klíma – Vlach (A), Šír, Pérez.
HC Sparta Praha: Kořenář – Moravčík, Mozík, Kempný, Mikliš, Němeček, Irving, Krejčík – Chlapík, Sobotka (A), Řepík (C) – Konečný, Horák, P. Kousal (A) – Buchtele, Lajunen, Kestner – Mužík, O. Najman, M. Vitouch.
Branky a nahrávky: 5. Ivan (Flynn), 18. Flynn (Birner), 29. Filippi (A. Najman, Melancon), 33. Flynn (Hawryluk, A. Najman) – 14. Kestner (Horák, P. Kousal), 14. Kempný (Buchtele), 18. Mikliš (Lajunen), 38. Mužík, 48. Řepík (Chlapík). Rozhodčí: Sýkora, Jaroš – Frodl, Kajínek. Vyloučení: 2:4. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 6 816. Střely na branku: 19:32. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3, 4:3, 4:5. Nejlepší hráči utkání: Oscar Flynn - Michal Řepík.
Sparťané dokázali uzavřít trip po venkovních kluzištích vítězně. Divokou přestřelku na ledě Liberce ozdobenou góly ve všech situacích nakonec rozhodl ve třetí třetině kapitán Michal Řepík. Svůj premiérový gól v extralize i ve Spartě, navíc v oslabení, si připsala také nejnovější posila útočník Radek Mužík.

Komentář

První šanci v zápase měl liberecký Ivan, kterého dobře našel Adam Najman, Kořenáře ale střelou na lapačku nepřekvapil. Byli to ovšem Liberečtí, kteří udeřili jako první. Skvělou individuální práci odvedl v pásmu Flynn, který pak předal kotouč do předbrankového prostoru právě na volného Michala Ivana, jenž v ponechané výhodě poslal Liberec do vedení.

Ve dvanácté minutě se pak za pukem v útočném pásmu tlačil Mužík, toho ale nedovoleným zákrokem zastavil Šír a čekala nás první přesilovka zápasu, kterou jsme také využili! Horák našel zpoza branky volného Joshe Kestnera, který se z první nemýlil. A za pouhých jedenáct vteřin jsme se mohli radovat znovu! Po vyhraném buly v útočném pásmu se dostal k puku Michal Kempný, jenž od modré prostřelil vše, včetně brankáře Krále.

Domácí ale na tuto branku dokázali odpovědět. První střelu Oscara Flynna ještě zblokoval jeden z našich obránců, ta druhá ovšem prošla až za Kořenáře. Byli to ale sparťané, kteří v první třetině řekli poslední slovo. Skvěle na buly zapracoval Lajunen, do jehož přihrávky se pak na modré opřel Ondřej Mikliš a střela skončila opět až za Králem.


Tempo se na začátku druhé třetiny trochu zpomalilo. Z dobré pozice střílel Konečný, Královu branku ale přestřelil. První gólovou šanci druhé části měl Kestner, který ujel do samostatného úniku, Královu branku ale taktéž přestřelil. Další problémy pro náš tým nastaly, když se po nedovoleném zásahu ve středním pásmu nechal vyloučit Lajunen. A Libereckým k využití početní převahy stačilo jen dvacet vteřin. Adam Najman našel přihrávkou přes osu na levé straně Tomáše Filippiho, který svou střelou vymetl pravou šibenici.

Tygři se ale pouze s vyrovnáním nespokojili a udeřili znovu. Hawryluk našel na levém kruhu Oscara Flynna, jenž skóroval do totožného místa jako o pár chvil dříve jeho spoluhráč. Vzápětí jsme však po faulu Dvořáka dostali možnost na rychlou reakci. V oslabením se ale dařilo Tygrům, kteří ujeli po špatném střídání do přečíslení dva na jednoho, přihrávka na Rychlovského ale nebyla přesná.

Svou šanci jsme tak v následném oslabení dokázali na rozdíl od soupeře využít my. V rohu útočného pásma skvěle obral Budíka o puk Radek Mužík, který si sjel až před branku, položil si Krále a zakončoval do odkryté branky. Pro nejnovější sparťanskou posilu se jednalo o první branku v české nejvyšší soutěži.


Hned ze začátku třetí třetiny se nám naskytla dobrá možnost v podobě přečíslení, Ondřeji Najmanovi však sjel puk z hokejky. Dobrou příležitost měl také Mozík, proti jehož střele od modré ale vytáhl Král výborný zákrok. Po další situaci se strhla menší potyčka, po které byl na dvě minuty vyloučen Kestner. Oslabení jsme ale skvěle přestáli a po jeho konci se rozjel do útočného pásma kapitán Michal Řepík. Ten se na kruhu napřáhl a tvrdá střela doletěla až za Krále.

Ještě zvýšit mohl ze samostatného úniku po další liberecké chybě Kestner, nadvakrát ale Krále nepřekonal. Náš tým ani dál nepouštěl domácí k větším šancím. Naopak jich přibývalo na té naší straně, domácí ale v koncovce podržel brankář Král. V poslední pětiminutovce sice musel Kořenář řešit dvě nepřehledné situace, na našem vedení ale nezměnila nic ani závěrečná liberecká hra před brankářem. Trip po venkovních kluzištích jsme tak zakončili tříbodovým úspěchem.

Ohlasy trenérů

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec): "Dostat doma za dva zápasy deset branek je šílené, to se rozhodně nesmí stávat. Do zápasu jsme výborně vstoupili a šli do vedení. Poté jsme ale po diskutabilním faulu dostali gól v oslabení, což nás výrazně zpomalilo. Okamžitě jsme dostali druhý gól. A i když jsme se poté zase zvedli, dostali jsme další laciné branky. Dalším klíčovým momentem byla naše přesilovka za stavu 4:3 pro nás. Mohli jsme zápas definitivně zlomit na naši stranu, bohužel jsme po dobrém forčeku soupeře dostali vyrovnávací branku. To byl jeden z hlavních důvodů naší porážky."

Pavel Gross (HC Sparta Praha): "Liberec do utkání výborně vstoupil, my jsme se naopak rozjížděli hodně pomalu. Velmi nám pomohl vyrovnávací gól z přesilovky a okamžitě po něm druhá branka. Tam jsme se hodně nakopli a hráli dobře. Moc se mi líbila třetí třetina, v níž jsme byli aktivní a nepouštěli Liberec do žádných šancí. Jsem rád za příspěvek obránců v posledních kolech, to nám hodně pomáhá."

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Němeček: Vyprodaná O2 arena nám pomůže

Boj o všechno! Série vyvrcholí v Praze

Zajistěte si vstupenky na 7. semifinále

Najman: Věřím, že to v sobotu urveme!