10. 12. 2023 | Lucie Citterbartová

CEM - SPA 3:2p - vítězné oslavy 120 let!

27., neděle 10. 12. 2023
HC Sparta Praha - Banes Motor České Budějovice SPA - CEB
HC Sparta Praha: Kořenář – Kempný (A), Moravčík, Němeček, Irving, Krejčík, Mozík, T. Tomek – Chlapík (A), Sobotka, Řepík (C) – O. Najman, Horák, P. Kousal – Buchtele, Lajunen, Kestner – Mužík, Konečný, Forman.
Banes Motor České Budějovice: Strmeň – Gulaši (C), Hovorka, Doudera (A), Kachyňa, Štencel, Pýcha, Vráblík – M. Beránek, Kondelík (A), Ordoš – Toman, Harris, D. Simon – F. Přikryl, Hanzl, Valský – Chlubna, Koláček, Kříž.
Branky a nahrávky: 37. Forman (Kempný, Kořenář), 51. Irving (Chlapík, P. Kousal), 61. Sobotka (Řepík, Kempný) – 14. Valský (F. Přikryl), 32. Valský (F. Přikryl). Rozhodčí: Mrkva, Ondráček – Svoboda, Klouček. Vyloučení: 3:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 12 431. Střely na branku: 27:18. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 3:2.
Víkend oslav 120. výročí Sparty završilo áčko vybojovanou výhrou nad Motorem! Ačkoliv náš tým dotahoval dvougólové manko, trefami Miroslava Formana a Aarona Irvinga poslal utkání do prodloužení, v němž rozhodl útočník Vladimír Sobotka. Náš tým tak oslavil nejen významné jubileum, ale také poctil oficiální konec kariéry Daniela Přibyla.

Komentář

Po krásném ceremoniálu oslavující letošní jubileum Sparty vhazoval čestné buly jedna z osobností Sparty, Daniel Přibyl, a to společně s jeho kamarády Miroslavem Formanem a Janem Buchtelem. Ačkoliv jsme start do třetiny neměli kvůli oslabení úplně ideální, podařilo se nám branku ubránit díky obraně a zákrokům Josefa Kořenáře a potvrdili jsme tak naši nejvyšší úspěšnost oslabení v celé extralize. Do útoku se po oslabení dostal Michal Řepík, kterému se ale střela zpoza branky nepodařila za Strmeně dostat. Po střele Tomana, kterou Kořenář po několika následujících dorážkách chytil, se strhla menší šarvátka a na trestnou tak zamířili hráči z obou týmu. V těchto dvou minutách se do větší šance dostal Miroslav Forman, který střílel z ostrého úhlu, Strmeň si ale na poslední chvíli puku bohužel všiml a schoval ho do lapačky. Pak nám byla nabídnuta přesilovka, ve které vypálil dělovkou Irving nebo Horák, ani jedna ze střel ale v brance neskončila.

Po komerční přestávce, při které jsme mohli vidět choreo celé O2 arény, se do větší šance dostal Filip Chlapík střelou ze slotu a o pár desítek vteřin později na něj navázal Michal Kempný, obě šance ale stihl Strměň pokrýt. Ve čtrnácté minutě se podařilo skóre zápasu otevřít Jakubu Valskému, kterému se s Filipem Přikrylem podařilo ujet do přečíslení dva na nikoho a puk spadl do branky. O pár chvilek později ale vytáhl na tři střely Motoru famózní zákrok opět Josef Kořenář a nedovolil hostům vedení navýšit. Na to si pak do šance najel Radek Mužík, jeho kličku bohužel gólman hostů stihl zastavit. Následující střelu Chlapíka po kombinaci se Sobotkou vyrazil Strmeň také pryč. Do koce třetiny už k žádné šanci ani na jedné straně nedošlo.


Druhou třetinu otevřel svou šancí Michal Řepík, branku ale bohužel svou střelou těsně minul. Nahrávku do předbrankového prostoru dostal ještě později Ondřej Najman. Ten nakonec promáchl těsně před zakončením a puk se tak do branky nedostal. Po delší chvíli bez šancí se nám nakonec podařilo zamknout soupeře z Českých Budějovic v pásmu, ze vzniklých akcí Buchteleho, Kousala nebo Kempného ale žádný gól nepadl. Ve 29. minutě se do kombinace dostal Horák s Kousalem, jejich akci nakonec bohužel zastavil blok jednoho z obránců Motoru.

Bohužel ale ve 32. minutě vyskočili hosté do dvoubrankového vedení a Jakub Valský si přispal už druhý gól v utkání. Hned se zareagovat pokusil Mužík, který si najel z mrtvého úhlu do přebrankového prostoru, kde mu ale v zakončení vypíchl puk brankář. A snižujeme vedení! Po několika chvílích trošku pomalejší hry získal puk Michal Kempný, který puk přihrál na levý kruh a tam si ho přebral Miroslav Forman, který se střelou z první trefil pod horní tyčku. V závěrečné minutě jsme si ve signalizované výhodě drželi tlak, přesilovka se nám ale nakonec přesune až do následující třetiny.


Početní výhody z minulého dějství jsme bohužel nevyužili, ale tesně před jejím koncem došlo k dalšímu provinění Motoru. Ve velkém tlaku v našem útočném pásmu se dostal do akce Chlapík, při střele se mu bohužel zlomila hokejka a nemohl tak zakončit. V oslabení o pár chvil později ale sám najížděl Jakub Konečný, také nezakončil. Motoru se ale také nepodařilo přesilovku využít a skóre zůstalo stejné. V polovině závěrečné třetiny se nám na delší chvíli podařilo opět zamknout soupeře v pásmu, ale ze vzniklého tlaku žádná ze šancí za brankovou čáru nepřešla.

Máme vyrovnáno! Za Strmeně se z kombinace s Filipem Chlapíkem trefil prudkou střelou Aaron Irving a přiblížil nám tak šance na výhru. Hra byla pak už o trošku klidnější, na žádné straně nebyly vidět výraznější šance. Povedlo se nám mít soupeře dlouho pod tlakem v útočném pásmu, ze kterého několik střel sice vyplynulo, žádná ale nebyla bohužel gólovou. Českobudějovičtí v závěru utkání faulovali a nám se na posledních pár desítek vteřin nabídla přesilovka, ze které jsme neproměnili a hra tak pokračovala do prodloužení.


I jako do minulé třetiny se nám přenesla přesilovka, ale až těsně po jejím konci vítězíme! Gól si připsal Vladimír Sobotka, který tak hezky zakončil náš víkend oslav.

Ohlasy trenérů

Pavel Gross (HC Sparta Praha): "V první třetině jsme špatně bruslili, zatímco soupeř hrál naopak soustředěně. Byl na nás takticky velmi dobře připravený a dobře zavíral střední pásmo. Ale klobouk dolů, že jsme se dokázali vrátit do zápasu. Dělba bodů je podle mého názoru spravedlivá. Rozhodně to neberu tak, že jsme ztratili bod - naopak jsme dva získali."

Ladislav Čihák (Banes Motor České Budějovice): "Byl to pro nás zase trošku smolný zápas. Vedli jsme nad kvalitním soupeřem znovu o dva góly a chtěli jsme mu sportovní cestou narušit oslavy. Podali jsme bojovnější výkon než v pátek v Pardubicích, ale zase jsme udělali faul a Sparta dala v prodloužení vítězný gól. Je to stejné jako v Pardubicích. Před zápasem bychom bod brali, ale takhle cítíme zklamání."

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Buchtele: Ve Spartě jsem si vytvořil domov

Konečný: Šance ve Spartě jsem si vždycky vážil

Vstupenky na MS jsou stále k dispozici

Daníček před MS: Porveme se o medaili!