26. 12. 2023 | Daniel Ryl

SPA - KLA 5:3 - Rozhodly smrtící brejky

30., úterý 26. 12. 2023
HC Sparta Praha - Rytíři Kladno SPA - KLA
HC Sparta Praha: Kořenář – Moravčík, Krejčík, Němeček, Irving, Kempný, Mikliš, T. Tomek – Řepík, Sobotka, P. Kousal – Forman, Horák, Chlapík – Buchtele, Lajunen, Kestner – Mužík, Konečný, Hauser.
Rytíři Kladno: Brízgala – Hejda, Dotchin, Babka, Ticháček, Slováček, Veber – Kusý, Klepiš, Tralmaks – Jágr, Pytlík, Strnad – Melka, M. Procházka, Bláha – Jarůšek, Smoleňák, Sideroff.
Branky a nahrávky: 19. Sobotka (Kempný, Řepík), 25. P. Kousal (Řepík, Krejčík), 26. Chlapík (Forman), 36. Sobotka (Kestner, Kempný), 47. Krejčík (Forman, Chlapík) – 47. M. Procházka (Ticháček), 48. Kusý (Hejda, Klepiš), 49. Smoleňák (M. Procházka). Rozhodčí: Jeřábek, Obadal – Hynek, Šimánek. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 12 707. Střely na branku: 36:23. Průběh utkání: 4:0, 4:1, 5:1, 5:3. Nejlepší hráči utkání: Vladimír Sobotka - Martin Procházka.
Slavíme zasloužené sváteční vítězství! Utkání s Kladnem nasměrovala k našemu triumfu zejména povedená druhá třetina, ve které jsme i díky smrtícím brejkům odskočili do čtyřgólového vedení. Ve třetí třetině jsme i kvůli mírné nedůslednosti v defenzivě dovolili Kladnu třikrát skórovat, ale nakonec jsme si i díky dvěma gólům Vladimíra Sobotky zajistili vítězství 5:3.

Komentář

Aktivní úvod z obou stran nabídl první zajímavou střelu Tomáše Tomka z levého kruhu, po němž vzápětí pálil Vladimír Sobotka ze stejného místa do tyčky! Následně pálil nebezpečně z otočky Filip Chlapík, proti němuž zasáhl Adam Brízgala betonem. Na druhé straně nadělalo Josefu Kořenářovi nepříjemné starosti Slováčkovo chytré nahození od mantinelu, které však dokázal zkrotit. Nepříjemný nátlak kolem kladenské branky přinesl přesilovku, ale ta našemu týmu vůbec nevyšla.

Mohli jsme kuriózně inkasovat, ztracený kotouč Joshe Kestnera na modré čáře nastartoval Antonína Melku, jehož bekhendovou kličku mezi betony Josef Kořenář skvěle ustál. Vzápětí měli přesilovku také hosté, ale Lajunenův faul potrestat nedokázali, naopak je muselo zachránit Brízgalovo rameno proti Horákově střele z kruhu. V závěru třetiny šli do čtyř opět hosté, a přestože nevyšly dvě střely Jakuba Krejčíka, solidně zaplněná O2 arena se mohla poprvé radovat, když Vladimír Sobotka našel sražený kotouč před brankou a nadvakrát ho poslal mezi Brízgalovy betony!


Náš tým začal aktivně i druhé dějství, ale proti střele Romana Horáka, kterého našel na zadní tyčce Michal Řepík, se Adam Brízgala skvěle přesunul. Vzápětí mělo více ze hry Kladno, jenže svůj optický tlak o gólové šance nevylepšilo. Středočeši místo toho začali kupit chyby v defenzivě, což sparťané úspěšně trestali. Nejdřív završil přečíslení přesnou střelou z mezikruží Pavel Kousal, o necelou minutu později skončil brejk tří na jednoho přesnou dělovkou Filipa Chlapíka, proti němuž neměl gólman Kladna šanci. O pár desítek vteřin později mu proti Kestnerově dělovce z dalšího přečíslení pomohla levá tyčka, ale těžká pasáž nekončila.

Kladno sice hrálo přesilovku, jenže při ní náš tým dobře otočil hru a na konci brejku skvěle pálil Roman Horák, leč proti němu se Adam Brízgala skvěle přesunul a parádním zákrokem lapačkou udržel svůj tým v relativní naději na úspěch. A na skvělém výkonu našeho bývalého brankáře se nic neměnilo, ba naopak! Adam Brízgala musel reflexivně vykopnout střelu Jakuba Konečného do odkryté sítě, vzápětí si připsal lehčí zákroky proti střelám ze strany. V šesté minutě už byl proti prudké dělovce Vladimíra Sobotky bez šance, čímž sparťané korunovali povedené prostřední dějství.


Na začátku třetího dějství neuspěl se svou střelou Richard Jarůšek, načež na druhé straně pálil Tomáš Tomek jen do lapačky Adama Brízgaly. Tlaku našeho mužstva prospělo Ticháčkovo vyloučení po dobrém pohybu Michala Řepíka, ale kromě dělovky Aarona Irvinga do Brízgalovy náruče jsme si žádný výraznější střelecký pokus nevytvořili. Vzápětí se po pěkné akci prosadil z levého kruhu Martin Procházka, čímž zadělal na drama, které už asi nikdo z fanoušků vzhledem k průběhu nehádal.

O 32 vteřin později se sice trefil z levého kruhu přesnou trefou Jakub Krejčík, ale naše mužstvo neuklidnil. Možná s vědomím zpět získaného útoku jsme vzadu polevili, což potrestala nejprve teč Denise Kusého a čtvrtý gól během dvou minut vstřelil před brankou zcela nehlídaný Radek Smoleňák. Nebylo tak divu, že si trenéři vzali oddechový čas a našemu týmu domluvili.

Nespokojenost a povzbuzení koučů přišly vhod, tým opět přidal a zejména na vlastní polovině pracoval zodpovědně. Kladno se marně snažilo zadělat na drama, zatímco sparťané čekali na další okénka a příležitosti zaútočit. Jakub Krejčík trefil jen Adama Brízgalu, naopak v závěru měl na druhé straně šanci Antonín Melka, ale z levé strany se natlačil před branku neúspěšně - trefil jen lapačku. Kladno zkusilo hru bez brankáře, zejména závar po šanci Jaromíra Jágra a střele Denise Kusého zahrozilo, ale nakonec už neskórovalo.

Ohlasy trenérů

Pavel Gross (HC Sparta Praha): "Svižná první třetina, v níž byly šance na obou stranách, ale bylo vidět, že po reprezentační pauze jsme všichni hráli jen jeden zápas. Byly tam taktické chyby u obou týmů. Než jsme dali góly na 2:0 a 3:0, bylo Kladno blízko tomu, aby skórovalo. Myslím, že hlavně gól na 4:0 to pak zlomil. Gólů jsme mohli dát více, stejně tak i Kladno, myslím, že my trenéři budeme mít při rozboru u videa co dělat. Ale i takové zápasy jsou a já jsem rád, že jsme ho dnes dotáhli do vítězného konce. Soupeř to dnes nevzdal, jel až do konce a ještě to bylo zajímavé. Musíme se naučit, abychom při vedení 3:0 nebo 4:0 dotáhli utkání suverénně až do samého závěru."

Otakar Vejvoda (Rytíři Kladno): "První třetina skončila z našeho pohledu 0:1, dostali jsme gól v oslabení, ale také jsme tam měli při oslabení samostatný nájezd. Sparta měla v prvních střídáních dvě tři nebezpečné střely, ale z naší strany tam byl jinak slušný pohyb. Ve druhé třetině jsme měli přečíslení a mohli vyrovnat, ale domácí dali gól na 2:0 a střídání nato přišel další gól Sparty. Tam se zápas hodně lámal. Sparta měla šestkrát přečíslení dva na jednoho, takový zápas nemůžete vyhrát proti jakémukoliv soupeři, když tohle dopustíte, tím spíš proti Spartě. Byla škoda, že v závěru při power play zhruba čtyřicet padesát sekund před koncem jsme nevyužili šance, ještě by se s tím možná dalo něco dělat."

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Němeček: Vyprodaná O2 arena nám pomůže

Boj o všechno! Série vyvrcholí v Praze

Zajistěte si vstupenky na 7. semifinále

Najman: Věřím, že to v sobotu urveme!