30. 12. 2023 | Matyáš Smola

SPA – OLO 1:4 - Konec vítězné série

32., sobota 30. 12. 2023
HC Sparta Praha - HC Olomouc SPA - OLO
HC Sparta Praha: J. Kovář – Moravčík, Krejčík, Kempný (A), Mikliš, Němeček, Irving, Pavlák – P. Kousal, Sobotka, Řepík (C) – O. Najman, Horák, Chlapík (A) – Buchtele, Konečný, Forman – Mužík, T. Tomek, Hauser.
HC Olomouc: Sedláček – Ondrušek (C), Řezníček, Švrček, Černý, Rašner, Rutar, Mareš – Kusko, Knotek, Klimek (A) – Plášek ml., Nahodil (A), Navrátil – Kunc, Macuh, Bambula – Menšík, Anděl, P. Musil.
Branky a nahrávky: 19. Forman (Irving, Sobotka) – 11. Macuh (Bambula), 41. Macuh (Plášek ml., Řezníček), 58. Bambula (Macuh, Kunc), 60. Nahodil. Rozhodčí: Jeřábek, Mejzlík – Frodl, Klouček. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 12 445. Střely na branku: 34:27. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:4. Nejlepší hráči utkání: Miroslav Forman - Jakub Sedláček.
Máme za sebou nepříjemné utkání s nešťastným koncem. Momentum skákalo ze strany na stranu. Soupeř se ujmul vedení jako první, ještě před koncem třetiny jsme dokázali gólem Miroslava Formana vyrovnat. V druhé třetině se přes několik šancí na obou stranách neskórovalo, gól přišel až z kraje třetí třetiny, početní výhodu využil Macuh, který dal vítězný gól. I přes enormní snahu už sparťané neskórovali, soupeř navýšil vedení a nakonec jsme padli 1:4.

Komentář

Sparťani nezačali utkání nejlépe, dostali soupeře do početní výhody, tu však bez větších problémů ubránili. Hra se poté přelévala ze strany na stranu, za silnější konec jsme ovšem tahali my, žádná střela se ale neuchytila. Bambula poté dostal diagonální přihrávku na levý kruh a vystřelil, famózním přesunutím mu však tutovku Kovář sebral. Následně jsme si také vybojovali přesilovku, v té zkusil se zkusil propašovat do předbrankového prostoru Sobotka, puk se mu ztratil v chlumu hráčů Olomouce.

První vedení si zapsali hosté, po naší špatné rozehrávce na levém mantinelu přihrál Bambula do mezikruží volnému Roku Macuhovi, který trefil horní roh nad ramenem Kováře. Na gól jsme hned reagovali nebezpečnou akcí, kterou založil Tomek. Ten vybídl volného Hausera, který si najel před Sedláčka, vymíchat brankáře Mory se mu nepodařilo. Ke konci třetiny těžili ze hry více Moravané, všechny jejich šance Kovář pochytal. Na druhé straně najel do pásma Sobotka, nahrál na Irvinga, který přenechal puk Miroslavu Formanovi, ten se z pravého kruhu trefil pod lapačku Sedláčka a rozjásal celou O2 arenu.


Hned první akci třetiny vzal na svou hokejku Kousal, z levého kruhu trefil horní tyč Sedláčkovy branky. Následně ale fauloval a poslal Spartu do oslabení. V tom měl největší šanci soupeře Plašek, který dostal přihrávku na střelu z první do slotu, netrefil ji však ideálně a Kovář se tak stihnul přesunout. Nedlouho po oslabení jsme hrozili opět my. Sparťanský protiútok zakončoval v situaci jeden na jednoho Řepík, Sedláček ale dokázal udržet kotouč pod betony.

Další zakončení skvělé kombinace našich hokejistů vzal na svá ramena Kousal, ten si najel do levého kruhu a tam zpracoval přihrávku, z které mířil pouze na betony soupeřova brankáře. Opět jsme se dostali do oslabení a soupeř toho tentokrát málem využil. Zpoza branky se Olomouci příznivě odrazil puk na levou tyč, střela jednoho z olomouckých hráčů skončila pod betonem Kováře a byla zkoumaná na videu, puk naštěstí nebyl prokazatelně za čarou a tak zůstalo skóre vyrovnané. Po dvou faulech hostů jsme si vyhráli početní výhodu 5 na 3, v té si největší příležitost připravil Buchtele, který dostal puk zpoza branky a následně ze slotu pálil na vyrážečku Sedláčka.

Střelu přidal i kapitán Řepík, tomu jí zblokoval jeden z obránců Olomouce. Kousal ujel do útočného pásma z levé strany, zkusil pálit nad vyrážečku Sedláčka, trefil avšak pouze boční síť. Sparta pokračovala v protiútocích, v přečíslení dva na jednoho si vzal zodpovědnost na sebe Chlapík, nejdříve napálil z pravého kruhu beton brankáře a z dorážky těsně minul odkrytou branku. Před koncem třetiny dostal za nedovolené bránění pět plus dokonce Němeček a museli jsme tak do obrany. Tři minuty z trestu jsme si odnesli do třetí třetiny.


Olomouc se znovu ujala vedení, hned v první minutě pálil soupeř z modré, střela byla čepelí sražena do betonů Kováře, odkud se odrazila do slotu k Roku Macuhovi, který přidal do dolního rohu svou druhou branku v utkáni. V pokračujícím oslabení našlo vyhození volného Horáka na středu kluziště, v souboji s brankářem trefil betony, které puk odrazili za branku.

Poté jsme semkli soupeře v útočném pásmu. Z toho mohl těžit Horák, který před brankou soupeře dostal puk na dorážku, k zakončení se přes hokejky hostů nedostal. I přes to, že jsme soupeře nepouštěli z obranného pásma jsme si větší příležitosti nedokázali připravit. Nepomohlo nám ani špatné vyhození, které nás poslalo do čtyř. Oslabení jsme přežili a zkoušeli to opět na druhé straně. Střelu od modré pak mohl dorážet Řepík, byl ovšem otočený a k puku se dříve dostal soupeř. Dvougólové vedení dal Moře Jan Bambula, ten dostal z přečíslení přihrávku do levého kruhu a poslal puk pod horní tyč Kovářovi branky. Poslední úder nám zasadil Lukáš Nahodil, který trefil prázdnou branku.

Ohlasy trenérů

Pavel Gross (HC Sparta Praha): "Soupeř vyhrál zaslouženě, k čemuž mu gratuluji. Olomouc nás nepřekvapila, byli připravení a hráli svůj nepříjemný hokej plný soubojů. Zápas se částečně rozhodnul v první třetině, ve které jsme nebyli moc dobří a Kuba Kovář nás párkrát podržel. Soupeř měl více jasných šancí. Důležitá byla přesilovka pět na tři, kterou jsme mohli lépe sehrát. Soupeř to dobře ubránil. Dalším klíčem byla pětiminutová přesilovka, ve které se zápas trošku zlomil. Přesto to bylo 2:1 a měli jsme dvě tři velmi dobré šance, které jsme neproměnili. Minule v Plzni se nám povedlo zápas otočit, dnes ne. Nechceme hledat výmluvy, chtěli jsme navázat na vyhrané zápasy, ale nestačilo to. Soupeř byl lepší. Kluci ale makali až do konce."

Róbert Petrovický (HC Olomouc): "Pro nás je to skvělé vítězství. Myslím si, že od začátku jsme hráli v dobrém tempu, měli jsme pohyb. V první třetině to bylo 1:1, ale na obou stranách bylo hodně šancí. Ve druhé oba týmy dokázaly soupeře několikrát zavřít soupeře v pásmu, ale pro nás bylo hodně důležité, že jsme ubránili (dvouminutové) oslabení tři na pět. Pak se nám podařilo po střele a dorážce skórovat v přesilovce, což bylo důležité. Pak jsme hned mohli inkasovat na 2:2, ale Sedláček, který nás držel celý zápas, předvedl skvělý zákrok. Výborně ale hráli všichni, od prvního do posledního hráče. Děkujeme i našim fanouškům, kteří nám vytvořili skvělou atmosféru."

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Buchtele: Ve Spartě jsem si vytvořil domov

Konečný: Šance ve Spartě jsem si vždycky vážil

Vstupenky na MS jsou stále k dispozici

Daníček před MS: Porveme se o medaili!