39., neděle 9. 1. 2005
Třinec - Sparta TRI - SPA
Třinec: Biegl - Všetečka, Podhradský, J. Malinský, Klouček, Hunkes, Mezei - Melenovský, Peterek, Hašek - J. Svoboda, Král, Pletka - Bordowski, Polanský, Martynek - Pavelek, Bouz. Trenéři: Pokovič, Marek a Mach.
Sparta: Pöpperle - Pilař, Jan Hanzlík, Dobroň, J. Řezníček, Majeský, Richter, od 22. navíc Schnábel - Kratěna, D. Výborný, Hlaváč - Ton, Nedvěd, Kašpařík - Netík, Broš, Sivek - od 30. navíc D. Vrbata. Trenéři: Lener, Gudas a Jelínek.
Branky a nahrávky: 8. Klouček (J. Svoboda) - 58. Pilař (Hlaváč), 63. Nedvěd. Rozhodčí: Homola - Čech, Machálek. Vyloučení: 6:5. Bez využití. Diváci: 3850.
Více jak 55 minut nemohli najít hokejisté Sparty na Biegla recept. Až v druhé polovině 58. minuty zamířil do odkryté klece Pilař. Tlak ze třetí třetiny pak Pražané zužitkovali v prodloužení, kdy rozhodl Nedvěd a stanovil skóre 2:1 pro Spartu.

První vážnější situaci si připsali domácí hráči. Po nahození Kloučka a dorážce Martynka se blýskl gólman Sparty Pöpperle. Přesto v úvodu zápasu mnoho šancí nebylo, oba týmy se do zápasového rytmu dostávaly pomalu. Individuální akci Kašpaříka pozorný Biegl zastavil. Skóre se poprvé měnilo už v 8. minutě. Samostatnou akci Svobody zakončil nadvakrát dorážející bek Klouček a domácí se dostali do vedení. Vzápětí na trestnou lavici putovali v krátkém sledu Všetečka s Králem a Spartě se naskytla ideální šance vyrovnat. Přesně šedesát vteřin hrála dvojnásobnou přesilovku. Čtyři sekundy před jejím vypršením ji zužitkoval střelou za bezmocného Biegla Hlaváč, ovšem rozhodčí Homola branku neuznal pro postavení útočícího hráče v brankovišti. Vzápětí před domácí brankou operuje Netík, opět neúspěšně. Oceláři odpovídali Melenovským, Pletkou a Haškem, na světelné tabuli stále svítilo nejhubenější vedení Třince o jednu branku. Dvojnásobnou přesilovku si zahráli také Moravané, ale podobně jako Sparta nedokázali dobré příležitosti přetavit v druhou branku. S první sirénou oznamující závěr první části ujížděl na Biegla Ton, neproměnil.

Druhé dějství odstartovala Sparta nadějnými střelami Kratěny a Tona, Biegl v domácí kleci byl pozorný. Ani domácí borci neotáleli a před Pöpperlem hrozili zejména Hunkesem, Petrkem a aktivním Kloučkem. Třinečtí zvyšovali aktivitu a drobné chyby obránců hostí jim dovolily několikrát nepříjemně ohrozit klec Pražanů, brankář Pöpperle byl na místě. Situaci tři na jednoho nevyřešil ideálně Hlaváč, který vzal odpovědnost sám na sebe, a prováhal. Přečíslení si vyzkoušeli také Oceláři, Peterka vychytal mladý gólman Sparty. V přesilové hře se zaskvěli Kratěna s Pilařem, ale jejich pokusy kýženou branku také nepřinesly. Haška v samostatném nájezdu čistě odzbrojil Řezníček. Roli smolaře si ze zápasu odnesl Ton, v obrovské příležitosti přestřelil, druhý pokus rychlonohého forvarda skončil pouze na tyči. Kotouč nepřešel brankovou čáru ani po dravém úniku Netíka.

Do třetí třetiny vstoupila Sparta s jasnou touhou vyrovnat. Početní výhoda čtyř mužů proti třem ovšem hostům příliš nevyšla. Naopak chybující Pilař dovolil atakovat klec Sparty střelci Kloučkem a Haškem. S ubývajícím časem přibývaly šance před domácím Bieglem. Ten musel řešit výpad Nedvěda a tvrdou ránu Řezníčka. Příhru Mejeského neproměnil Hlaváč. Střelu švihem Netíka zastavila rychlá lapačka strážce domácí svatyně. Pražany přibrzdilo až vyloučení Hlaváče, při kterém mohli Třinečtí skórovat Pletkou. Další gólovou šanci poté nedal Dobroň. Zasloužené vyrovnání přišlo až s 58. minutou. Hlaváč nahodil kotouč do skrumáže před brankou, kde se puk odrazil od bruslí jednoho z hokejistů přesně před odkrytou bránu na hůl Pilaře. Ten neváhal a zasunul jej za brankovou čáru. Třinec reagoval oddechovým časem, přesto se závěr dohrál šancí Sivka, jehož vychytal Biegl.

Prodloužení bylo z obou stran opatrné. Nikdo nechtěl zbytečně inkasovat a darovat soupeři druhý bod. První střela Nedvěda se neujala, odpovídali Pletka se Svobodou. V 63. minutě bylo rozhodnuto. Nedvěd si po vhazování převzal kotouč, nabruslil si do ideální pozice a bekhendovým švihem do protipohybu Biegla urval pro Spartu bonusový bod.

Lubomír Pokovič (Třinec): "Naše defenzíva musí být natolik vyspělá, abychom i těsný náskok v závěru ubránili. Zápas se však z našeho pohledu lámal ve druhé třetině, kdy jsme měli asi tři brejky v přečíslení a měli z nich přidat druhý gól. To platí i o dvou sólech v oslabení tři na čtyři, v těchto chvílích musíme soupeři zasadit rozhodující úder. V závěru nám možná chyběly síly, protože jsme kvůli zdravotním problémům museli redukovat řady."

Leo Gudas (Sparta): "Mohou nás mrzet nevyužité šance z normální hrací doby. Měli jsme jich nespočet, ale dali jsme bohužel jediný gól. Koncovka dnes byla naši slabinou. Třinec nás ale zlobil z protiútoků a mohli jsme být zároveň rádi, že nepřidal druhý gól, který mohl rozhodnout. Nakonec se nám podařilo vyrovnat a se ziskem dvou bodů jsme spokojeni."