10., pátek 1. 10. 2021
České Budějovice - Sparta CEB - SPA
České Budějovice: Hrachovina – Percy, Bindulis, Šenkeřík, Piskáček (A), Vráblík, Štencel, Štich – Ondráček, Pech (A), Gulaš (C) – Venkrbec, Voženílek, Karabáček – Abdul, Toman, Valský – Holec, Hanzl, Beránek.
Sparta: Salák – M. Jandus, Polášek (A), Jurčina, Mikliš, Pavelka, Dvořák – Řepík (C), Horák, Thorell – Chlapík, Kaše, Sobotka – Forman, Doležal, Buchtele (A) – Prymula, Vitouch, Konečný.
Branky a nahrávky: 11. Abdul (Gulaš, Percy), 29. Beránek (Štencel, Vráblík), 29. Ondráček, 46. Abdul (Šenkeřík, Pech), 59. Gulaš (Pech) – 3. Vitouch (Polášek, M. Jandus), 45. Doležal (Pavelka, Thorell). Rozhodčí: Pešina, Úlehla – Kajínek, Axman. Vyloučení: 5:8. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 6 325. Střely na branku: 29:27. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2, 5:2. Nejlepší hráči utkání: Dominik Hrachovina - Miroslav Forman.
Sparťané v desátém kole zajeli do Českých Budějovic, kde se představili po šesti domácích zápasech v řadě. Svěřenci kouče Josefa Jandače si v úvodní třetině vypracovali těsný náskok, který však v dalších minutách ztratili. Na jihu Čech tak skončila naše série pěti výher, když jsme i přes góly Davida Vitoucha a Zdeňka Doležala prohráli 2:5.

Sparťané vstoupili do první třetiny utkání na ledě Českých Budějovic velmi aktivně. První velkou šanci si připsal útočník Forman, který střílel po Doležalově přihrávce pouze do náruče domácího brankáře. Náš tým si udržel tlak v úvodních minutách a následnou pobídku Poláška od modré čáry tečoval za záda bezmocného Hrachoviny útočník David Vitouch. Sparťané byli na koni, ovšem Sobotkova zadovka zpoza branky nenašla sparťanského adresáta.

Náš tým si v první polovině úvodní třetiny vyzkoušel i klasickou početní výhodu, kterou nevyužil. Pokus kapitána Řepíka z levé strany skončil zablokovaný clonícím protihráčem. Domácí hokejisté své oslabení ubránili a výrazně se osmělili. Gulaš v dobré akci přihrál přes osu kluziště připravenému Jindřichu Abdulovi a druhý jmenovaný osamocen před brankou pověsil kotouč pod víko. Sparťané si mohli vzít ztracené vedení zpět, ale Řepíkův pokus nadvakrát zkrotil Hrachovina svými betony. Na druhé straně nechal pro změnu vyniknout Saláka svou střelou útočník Gulaš.

Domácí hokejisté dohrávali na začátku druhé třetiny přesilovou hru z konce prvního dějství. Pokus českobudějovického kapitána Gulaše mířil těsně mimo branku. Na druhém konci kluziště měl velkou šanci Sobotka, jehož pokus zastavil obránce před brankovou čárou. Náš tým si svoji největší šanci schoval do pokračující klasické přesilové hry, ve které Thorell našel v mezikruží Doležala, ale proti ráně bývalého hráče Motoru se Hrachovina stačil včas přemístit k tyčce.

Svěřenci Josefa Jandače svoje šance nevyužili, domácí hokejisté ano. Jihočeši se dostali po úspěšném počínání Martina Beránka poprvé v utkání do vedení. Kotouč se odrazil od mladého útočníka přímo do Salákovy branky. Pro náš tým bylo v dalších minutách ještě hůře, jelikož obránce Jandus chyboval v rohu kluziště, když namazal kotouč soupeři. Jiří Ondráček si vzápětí vybruslil do střelecké pozice a propálil Saláka střelou na vzdálenější tyčku z bezprostřední blízkosti.

V úvodu třetí třetiny hrálo naše mužstvo další oslabení, které ovšem ubránilo. Sotva se síly na ledě vyrovnaly, na trestnou lavici usedl Buchtele. Domácí měli k dispozici další početní výhodu. I v tomto případě Pražané s jistým brankářem Salákem v zádech odolali a sami si o pár okamžiků později vyzkoušeli přesilovou hru. Po přihrávce Poláška střílel z první útočník Chlapík, jehož pokus skončil zablokován v ochranné síti.

Náš tým se v dalších minutách třetí třetiny přeci jen dočkal snižujícího gólu. Thorell nabil na kruh Zdeňkovi Doležalovi, který prudkou ranou nedal Hrachovinovi šanci zasáhnout. Vzápětí se však sparťané znovu provinili a domácí hokejisté udeřili. Pechovu přihrávku si zpracoval obránce Šenkeřík, jehož ránu tečoval za záda Saláka Jindřich Abdul. V závěrečných minutách hry náš tým ještě zkusil odvolat Saláka z branky, ale domácí hokejisté zásluhou Milana Gulaše trefili odkrytou branku. Sparťané po velkém boji prohráli na ledě Motoru 2:5, čímž skončila jejich série pěti výher v řadě.

Jaroslav Modrý (HC Motor České Budějovice): "Sparta je velice kvalitní tým a my jsme proti němu neměli dobrý vstup. Potom jsme našli nohy a začali bojovat. To se nám vyplatilo."

Josef Jandač (HC Sparta Praha): "Osobně jsem se velmi těšil na zápas do Budějovic, po delší době jsme hráli venku. Čekali jsme plný dům a dobrý výkon domácích, což se potvrdilo. Motor zvítězil zaslouženě, zatímco my jsme si mysleli, že bude stačit profesorská hra. Zdálo se mi, že jsme do zápasu nedali úplně sto procent. Bez bojovnosti těžko něco uhrajeme, s takovým výkonem se budeme propadat tabulkou."