26. 1. 2024 | Adam Bartoš

CEB - SPA 5:3 - První prohra s Motorem

40., pátek 26. 1. 2024
Banes Motor České Budějovice - HC Sparta Praha CEB - SPA
Banes Motor České Budějovice: Hrachovina – Štencel, Pýcha, Doudera, Kachyňa, Gulaši, Hovorka, Vráblík – Ordoš, Kondelík, Gulaš (C) – M. Beránek, Harris, Kubík (A) – F. Přikryl, Vopelka, Valský – Toman, Hanzl, Koláček.
HC Sparta Praha: Kořenář – Krejčík, Mikliš, Kempný, Moravčík, Němeček, Irving, Mozík – Buchtele, Horák, Chlapík – Forman, Sobotka (A), Řepík (C) – Konečný, O. Najman, P. Kousal (A) – Ton, Mužík, Hauser.
Branky a nahrávky: 21. Ordoš (Kubík, Gulaš), 23. Harris (Kachyňa, M. Beránek), 32. Ordoš (Kondelík, Gulaš), 49. Gulaš, 60. Ordoš – 1. Buchtele (Chlapík, Horák), 13. Němeček (Chlapík, Buchtele), 27. Sobotka (Chlapík). Rozhodčí: Šír, Obadal – Zíka, Axman. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 6 421 (vyprodáno). Střely na branku: 27:21. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3, 5:3. Nejlepší hráči zápasu: Jan Ordoš - Filip Chlapík.
Ani brzké dvougólové vedení a tři body Filipa Chlapíka nepomohly našemu týmu, abychom počtvrté v sezoně zvítězili nad Českými Budějovicemi. Domácí na jihu Čech vyrovnali, a přestože jsme opět vedli, nakonec jsme kvůli hattricku Jana Ordoše prohráli 3:5.

Komentář

Vstup do utkání jsme si snad ani nemohli přát lepší. Už ve třinácté vteřině se do průniku dostal Filip Chlapík, jehož kličku Dominik Hrachovina jen vyrazil k Janu Buchtelemu, který trefou do prázdné branky obstaral pátý nejrychlejší gól Sparty v extraligové historii. V dalších minutách vypálil tvrdě od modré čáry Aaron Irving, ale jeho dělová rána se zastavila o brusle jednoho z bránících hráčů. Na tuto šanci dokázal Motor odpovědět lépe, konkrétně Jan Ordoš, který pálil z levého kruhu ale jeho střela se pouze otřela o boční síť branky Josefa Kořenáře. Po této šanci se po vhazování ujal kotouče Martin Beránek, který si najel až do bezprostřední blízkosti našeho gólmana, ale trefil pouze horní tyčku.

Následnou velkou šanci domácích Českých Budějovic měl opět Martin Beránek, který střílel z otočky z levé strany slotu ale trefil opět pouze tyčku. Tlak Motoru však k ničemu nevedl, a tak Sparta dokázala tuto neefektivitu potrestat. V obranném pásmu zachytil přihrávku domácích David Němeček a vyslal do brejkové situace Filipa Chlapíka, který si všiml opět svého parťáka, jemuž stačilo pouze správně nastavit hokejku a poslat Spartu už do dvoubrankového vedení. Druhý gól nás ještě více nabudil Spartu do ofenzivní činnosti, velké šance měli jak Petr Hauser i Michal Kempný, leč jejich pokusy skončily stejně - v lapačce brankáře Dominika Hrachoviny.


Začátek druhé třetiny byl však mizerný. Už po jedenácti vteřinách nás poslal do tří Michal Kempný a uteklo jen pár vteřin, než domácí snížili. Střelu Adama Kubíka z pravého kruhu Josef Kořenář odrazil do prostoru slotu před Jana Ordoše, který snížil stav skóre. Motor využil skvělý vstup a pokračoval v aktivitě i po vypršení dobíhající přesilové hry. Ondřej Kachyňa nahodil puk od modré čáry a v prostoru mezikruží jeho nahození nádherně tečoval Brant Harris, čímž bleskově tak srovnal skóre. Stejný hráč měl po kombinaci na jeden dotek šanci na kompletní otočení stavu utkání. Na jeho střelu z prostoru však Josef Kořenář zareagoval.

Náš tým vypadl z tempa, naopak Jihočeši byli nadále aktivní. Adam Kubík pálil od modré čáry, ale levý beton Josefa Kořenáře byl dostatečně rychlý. Vyrovnaný stav netrval příliš dlouho. V početní výhodě střílel z mezikruží Filip Chlapík a díky odrazu od brusle clonícího Vladimíra Sobotky před Dominikem Hrachovinou jeho střela prošla mezi betony domácího brankáře. Na tento zásah chtěl rychle odpovědět Adam Kubík pohotovou střelou z pravého kruhu, Josef Kořenář byl však připraven. Kdo by čekal, že náš třetí gól domácí opět zlomí, mýlil by se.

Od modré čáry Jan Ordoš ještě neuspěl, ale o pár desítek vteřin později se parádně prokličkoval až k Josefu Kořenáři a poslal kotouč na branku, kde pomalu projel za brankovou čáru. David Němeček po puku ještě sáhl, ale video rozhodčí potvrdil, že o setinky později. A tak bylo skóre v Budvar Aréně opět srovnáno. Spartě mohl vedení vrátit Miroslav Forman, který se dostal do samostatného úniku. S jeho střelou z pravého kruhu si však Dominik Hrachovina dokázal poradit. Na tuto příležitost odpověděl Jáchym Kondelík, který střelou ze slotu trefil horní tyčku branky Josefa Kořenáře. Od tyčky se puk odrazil k Janu Ordošovi, který mohl uzavřít hattrick, ale Vojtěch Mozík mu včas dokázal zablokovat hůl a tak jeho střela minula branku Sparty.


Ve třetí třetině měl první větší šanci Martin Hanzl, který se dostal až do bezprostřední blízkosti Josefa Kořenáře. Ten byl na jeho pokus připraven. Další příležitost dostal na druhé straně Petr Hauser, s jehož střelou z mezikruží si Dominik Hrachovina poradil. Velmi dobře pracující čtvrtá formace pokračovala v dobrém výkonu i nadále, leč Petr Hauser střelou z otočky trefil tyčku Hrachovinovy branky. Na druhé straně mohl vrátit domácím vedení Brant Harris, ale rána z mezikruží se neujala.

Motor to nemuselo ale dlouho mrzet, protože chvíli poté se prokličkoval středem pásma kapitán Motoru Milan Gulaš, jenž svůj skvělý výlet přímo před Josefa Kořenáře završil přesným zakončením - 4:3. Následně se Sparta pokusila o rychlou reakci na tento šok, ale pevná defenziva Motoru žádnou výraznější šanci nedovolila. Jednu z mála příležitostí k nebezpečné střele měl Michal Moravčík, který pálil od modré čáry, ale jeho střelu vyrazil Dominik Hrachovina pravou bruslí mimo prostor brankoviště.

V poslední pětiminutovce jsme se konečně dokázali udržet v souvislejším tlaku, ale České Budějovice zodpovědnou obranou nedovolili žádné lepší pozice pro sparťany. Ani v závěrečném risku bez brankáře Sparta nedokázala výrazněji ohrozit Dominika Hrachovinu, naopak se do prázdné branky trefil Jan Ordoš a završil tak hattrick. Vůbec poprvé v sezoně jsme tak prohráli potřetí v řadě, a to i přes dobrý výkon čtvrté lajny s Petrem Tonem mladším, který si odbyl extraligový debut ve Spartě.

Ohlasy trenérů

Jiří Hanzlík (Banes Motor České Budějovice): "Poznamenal nás rychle inkasovaný gól. Vůbec jsme nestíhali intenzitu hry Sparty. Po první třetině mohlo být skóre vyšší než 0:2. Kritickým momentem pro další vývoj bylo naše vyrovnání na 2:2. Po dlouhé době jsem viděl na hráčích odolnost a ochotu podstupovat osobní souboje. Ve třetí části měla Sparta skvělých prvních deset minut, ale my jsme bojovali a velkým kusem práce jsme si došli pro vítězství."

Pavel Gross (HC Sparta Praha): "Začali jsme velice dobře, ale věděli jsme, že domácí sehráli předtím dobrý zápas s Pardubicemi. Na začátku druhé třetiny jsme udělali zbytečný faul a nakopli soupeře gólem z přesilovky. Celou třetinu jsme tahali za kratší konec. Ve třetí jsme měli prvních deset minut solidních, ale nebylo tam mnoho šancí ani na jedné straně. Rozhodla individuální akce domácích, která začala na jejich modré čáře. Nemůže se nám stávat, aby se hráč soupeře takhle protáhl."

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Martinec: Příprava s áčkem mladým pomůže

Filip Novák: Smlouva je pro mě odměnou!

Termíny CHL: začátek doma, venkovní víkend

Příprava: extraliga a generálka v Německu