SF2, úterý 22. 3. 2016
Chomutov - Sparta CHM - SPA
Chomutov: Pavlát – Buchtela, Seemann, Studený, Smutný, Hajič – Köver, Lauko, Polák, Kulich, Krivošík, Chlán, Palička, M. Svoboda, Navrátil, Hřebíček, Dejmek, J. Svoboda, Koblížek, Šilar.
Sparta: Wolf – Dušek, Janda, Vízner, Eliáš, Jeřábek, Vandas, Sedliský – Šrámek, Šmerha, Švarc, Šišolák, Pšenička, Michnáč, Chlouba, Safin, Komárek, Schwamberger, Dubský.
Branky a nahrávky: 20. Šilar, 36. Kulich (Buchtela), 37. Navrátil (J. Svoboda.), 59. Kulich (Palička, Koblížek) – 32. Komárek (Janda, Šmerha), 47. Pšenička (Šišola, Safin). Rozhodčí: Sýkora – Kokrment, Suchánek. Vyloučení: 3:4. Využití: 0:1. Diváci: 160. Střely na branku: 35:40. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:2, 4:2.
Starší dorost nedokázal navázat na domácí výhru a v Chomutově od začátku tahal za kratší konec provazu. Ve třetí třetině sice snížil na rozdíl jediné branky Tomáš Pšenička, Severočeši ale gólem do prázdné brány v závěru zápasu pečetili svůj triumf. Semifinálová série se tak vrací do Prahy, kde se ve čtvrtek 24. března od 15:15 odehraje rozhodující třetí duel.

Aktivnější hrou v útočném pásmu se prezentovali hosté. První velká šance se datuje v deváté minutě, kdy před branku Dominika Pavláta najel aktivně Albert Michnáč. Ten ale střelou po ledě neuspěl. Skórovat se následně nepovedlo ani dorážejícímu Švarcovi, přesto Sparta neubrala na aktivitě. Safin nabízel kotouč do brankoviště, kde se ale jeho spoluhráči nepovedlo zakončit ideálně.

Domácí však nezůstávali pozadu a předvedli se v přesilové hře. V ní se dvakrát uvedl Köver. Nejdříve zpoza branky najel na levý kruh, odkud ale nedokázal skórovat. Následně dostal puk před branku, ani odtamtud však odkrytou klec netrefil. Aktivita Pirátů ovšem pokračovala. Půl minuty před koncem první dvacetiminutovky se v prostoru před brankou prosadil Daniel Šilar a do kabin se šlo za stavu 1:0.

Domácí aktivně naskočili také do druhé třetiny. Chlán nejdříve zahrozil z levé strany backhandem. Neuspěl ovšem on, ani následná střela z mezikruží, která skončila na břevně. Do protiútoku tak vyrazila Sparta. Michnáč přebruslil obranu a šel sám na brankáře. Backhandem zkoušel překonat Dominika Pavláta, ale ten jej lapačkou skvěle vychytal. Ani ne o minutu později měl velkou šanci Tomáš Šmerha, ale tomu se před brankou nepovedlo zakončit zrovna ideálně.

Změnu skóre přinesla až Spartě nabídnutá přesilovka, která byla rychle využita. Nahození od modré čáry před brankou tečoval Vojtěch Komárek, kterému se povedlo překonat již bezmocného Pavláta. Vedení hosté udrželi ovšem jen čtyři minuty.

Po levé straně totiž ujel Jaroslav Kulich, který vyslal tvrdou ránu. Wolf dokázal kotouč vyrazit vysoko nad sebe, přesto následně spadl za jeho záda. Jen jednačtyřicet sekund trvalo domácím, než vstřelili další branku. Svoboda najel po pravé straně a nahrál přesně na Jakuba Navrátila. Ten udělal efektivní kličku do protipohybu, kterou zakončil backhandem do odkryté branky.

Hraniční situace se stala pět minut po začátku třetí třetiny. Safin vypálil z levého úhlu na branku, od tyčky se puk odrazil k brankáři, ale branka to nakonec nebyla. Minutu a jednadvacet sekund na to ovšem Sparta skórovala. Tomáš Pšenička si najel středem až před branku, kde backhandem po ledě překonal bezmocného brankáře. V padesáté minutě mohli jít domácí opět do dvoubrankového vedení.

Filip Palička ujel po pravé straně, ale svou střelou orazítkoval obě tyče. Rozhodčí nakonec branku neuznal. Rozhodlo se při hře bez brankáře, prázdnou branku trefil Jaroslav Kulicha Chomutov tak vrátil sérii do Prahy. Právě tam se ve čtvrtek 24. března od 15:15 rozhodne o postupujícím do finále.

Richard Žemlička (HC Sparta Praha): „Těžko se mi to hodnotí. Přijeli jsme sem bohužel s pocitem, že jsme už ve finále. Chomutov odehrál vynikající utkání v defenzivě a my jsme si dali sami dva první góly. Potom jsme sice snížili, ale nebylo to takové, jako kdybychom ten gól dali ve druhé třetině. Gratulujeme Chomutovu, my se musíme vzchopit a odehrát lepší utkání doma.“

Martin Szakal (Piráti Chomutov): „Bylo to hodně slušné utkání. Bylo ovlivněné tím, že jsme na Spartě dostali devět branek. Bylo vidět, že kluci mají sílu a chtějí hrát do konce. Pokud takhle budou hrát i nadále, nemám strach o budoucnost chomutovského hokeje, protože někteří kluci jdou příští rok do juniorky. Musím týmu poděkovat za výkon a uvidíme, co se stane ve čtvrtek.“