DOR: SPA - KLA 9:5 - Vítězná přestřelka!

1., čtvrtek 15. 9. 2022
Sparta - Kladno SPA - KLA
Sparta: Kogler – Cichoň, Marton (A), Janský, Byakov, Hašek, Dufek, Malínek – Jakab, Poláček (C), Žemlička (A), Novotný, Nestrašil, Netušil, Marek, Hlinka, Topol, Hrubý
Kladno: Jordán (28., 33., 38. Ševčík) – Trojna (A), Šátek, Háž, Krása, Pražák (C), Svoboda – Kupčo, Pytlík, Hlaváček, Blažek, Beran, Přibyl, Petřík, Sém, Daníček, Šíma (A)
Branky a nahrávky: 4. Malínek (Hrubý), 14. Nestrašil (Jakab, Cichoň), 28. Poláček (Netušil, Hrubý), 33. Poláček, 36. Poláček, 37. Marek (Malínek), 37. Žemlička (Byakov, Jakab), 38. Poláček, 59. Novotný – 7. Kupčo (Šíma, Trojna), 17. Trojna (Šátek, Sén), 18. Blažek (Beran), 30. Přibyl (Daníček, Petřík), 34. Pytlík (Blažek). Rozhodčí: Glanc – Horažďovský, Kučera. Vyloučení: 6:1. Využití: 0:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 58. Střely na branku: 39:39. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 2:3, 3:3, 3:4, 4:4, 4:5, 9:5.
Sparta poráží na svém ledě Kladno 9:5 a připisuje si tak první vítězství v sezoně! V bláznivém zápase plném zvratů zazářil zejména čtyřgólový Petr Poláček, který jako správný kapitán dovedl své mužstvo k cennému triumfu.

V úvodu utkání se hned z první větší šance prosadili sparťané, po zisku kotouče nalezl David Hrubý na pravém kruhu zcela volného Tomáše Malínka a ten vymetl pravý horní roh Jordánovy branky. Kladno dokázalo reagovat po vyloučení Netušila, nabídnutou přesilovku zužitkoval Jiří Kupčo. Vrátit vedení Spartě mohl Hlinka, jeho střelu však pohotově vytěsnil ramenem Jordán.

Náš tým se tak dočkal až o několik málo chvil později, když se jako pravý kanonýr zachoval a o tyčku za Jordána kotouč procedil Václav Nestrašil. Kladenským se vydařil zejména závěr první části, nejprve další nabídnutou přesilovou hrou využil díky teči Šátkovi střely od modré čáry Josef Trojna, následně Kladno do vedení poslal po využití chyby v rozehrávce Vlastimil Blažek.

Z počátku druhé třetiny mohlo Kladno své vedení ještě navýšit, Daníček střelou z levého kruhu jen těsně nedokázal Koglera překonat. V zápětí se potvrdilo známé pravidlo nedáš, dostaneš, i přes veškeré úsilí kladenské obrany v čele s brankářem Jordánem, který následně pro lehké otřesení musel vystřídat, se dokázal prosadil z dorážky Petr Poláček. Vedení Rytířům vrátil po Daníčkově přihrávce střelou do odkryté branky Alexandr Přibyl, v zápětí z rychlé akce opět vyrovnával druhým gólem v zápase Petr Poláček.

Po tomto gólu se do branky Kladna opět vrátil místo Ševčíka brankář Jordán, a tento tah se zpočátku zdál jako dobré povzbuzení, když se ani ne minutu poté prosadil a vedení zas a znovu na stranu Kladna překlopil Dominik Pytlík. Následně však přišla sparťanská bouře, v rámci pouhých dvou minut se ve vlastním oslabení trefil Petr Poláček a zkompletoval tak hattrick v zápase, Alex Marek pohotovou dorážkou poslal náš tým do vedení, Richard Žemlička ho navýšil a kolaps Kladenských dokonal již čtvrtým gólem v zápase Petr Poláček. Zároveň po osmém gólu Sparty došlo ke třetí a poslední změně v brankovišti hostů, do hry se znovu podíval Ševčík.

Zkraje třetí třetiny mohl vedení ještě navýšit Nestrašil, kvůli nedostatku času na lepší zakončení ovšem na Ševčíka nevyzrál. Ševčík poté svůj tým podržel také výstavním zákrokem lapačkou, svými zákroky dodal hostům větší klid na hokejky.

To se však následně nepotvrdilo poté, co Kogler rozehrál na jednoho z protihráčů a ten měl před sebou zcela odkrytou branku, ke štěstí brankáře Sparty ale trefil pouze tyčku. V závěru zápasu ještě kosmeticky výsledek upravil po průniku z levé strany a střelou k levé tyčce Daniel Novotný, Sparta tak porazila Kladno po přestřelce 9:5 a připsala si první tři body do tabulky.

Miloslav Hořava ml. (HC Rytíři Kladno): „Sparta byla oproti nám jasný favorit, byli jsme braní jako horší mužstvo. Začali jsme lehce ustrašeně, následně jsme dali góly z přesilových her, vedli jsme, hráli jsme výborně, ale bylo to nahoru dolu. Sparta je výborná, zejména mají její hráči výborné zakončení. My jsme dělali až příliš mnoho chyb v obraně a Sparta to potrestala. Celé utkání nám uteklo zejména v závěru druhé třetiny, ve třetí třetině jsme se již na nic nezmohli.“

Tomáš Netík (HC Sparta Praha): „Na první kolo to byla velká divočina. Nezačali jsme úplně špatně, poté jsme udělali nějaké individuální chyby a bohužel jsme za všechny tyto chyby byly potrestáni. Samozřejmě jsem rád za produktivitu, devět gólů je parádních, ale do defenzivy máme do příštích zápasů co zlepšovat.“