DOR: VIT - SPA 1:4 - Postup do čtvrtfinále!

OF2, neděle 12. 3. 2023
Vítkovice - Sparta VIT - SPA
Vítkovice: Vávra – Kisza, Zvejška, M. Fojtík, Man (C), Fibigr, Vincent Glos, Chaloupka – Hanák, Saxa, Douda, Žídek (A). Matějka (A), Muroň, S. Glas, Fasner, Nazad, V. Fojtík
Sparta: Kogler – Mack, Marton (A), Janský, Hašek, Cichoň, Byakov, Malínek – Poláček (C), Hlinka, Jakab, Netušil, Žemlička (A), Novotný, Marek, Hrubý, Bolocan, Nestrašil
Branky a nahrávky: 25. Matějka (S. Glas, Saxa) – 24. Žemlička (Nestrašil, Hašek), 37. Poláček (Nestrašil, Žemlička), 42. Poláček (Marek, Hrubý), 52. Nestrašil (Žemlička, Netušil). Rozhodčí: Koziol, Kroček – Bartek, Klimek. Vyloučení: 6:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 156. Střely na branku: 28:51. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:4. Konečný stav série: 0:2.
Dorostenci Sparty předvedli skvělý vstup do playoff, když po domácí výhře uspěli také na ledě Vítkovic a nejrychlejším možným způsobem postoupili do čtvrtfinále. Zaslouženou výhru řídil dvougólový Petr Poláček, jenž bude se svými parťáky vyhlížet příštího soupeře, o němž rozhodnou rozehrané série.

Mladí sparťané navázali na povedený závěr prvního utkání, když už v úvodní minutě František Netušil zakončil svůj únik nad branku. Vzápětí si první jistý zákrok připsal Max Kogler, zatímco domácímu brankáři pomohla po Žemličkově střele tyčka! Vydařený nástup přibrzdilo Hlinkovo vyloučení, ale domácí byli v přesilovce bezzubí.

V polovině třetiny se na trestné lavici vystřídali zástupci obou mužstev, ale oba gólmani za podpory zadáků těžší pasáž ustáli bez úhony. Vítkovice se s vědomím nože na krku snažily být aktivnějším mužstvem, leč se nedokázaly dostávat do gólových šancí, což však platilo také o sparťanech.

Začátek druhého dějství už ale otevřel gólový účet zápasu. V úvodu čtvrté minuty se rozjetý Richard Žemlička prosmýkl podél mantinelu ke střele, která se po Vávrově lapačce svezla do sítě. Vedení však netrvalo ani minutu a půl, jelikož se při signalizovaném vyloučení sparťanů dostal mezi kruhy Vojtěch Matějka, proti němuž skočil Max Kogler, ale vítkovický střelec se nenechal rozhodiit a zasunul puk do odkryté branky.

V polovině dějství utlumil dobrou pasáž domácích Doudův faul, po němž se ale Ostravané úspěšně bránili. Opatrnou přetahovanou rozbil další domácí trest, který tentokrát svěřenci Františka Ptáčka dokázali potrestat. Z Nestrašilovy přihrávky potvrdil pozici kanonýra Petr Poláček, jehož střela vrátila našemu týmu vedení. Vzápětí musel domácí gólman dvakrát zasahovat, leč Markova střela z mezikruží a Martonův pokus z kruhu gólem neskončily.

V prvním duelu vyšel sparťanům konec druhého dějství, v odvetě pro změnu začátek třetí části. Alex Marek už po minutě pobídl Petra Poláčka, jehož druhý gól dal našemu týmu dvougólové vedení. Vítkovice zásah neunesly, dvěma rychlými fauly nás poslaly do přesilovky pěti proti třem, ale ta gólovou radost nenabídla.

Ještě před jejím koncem totiž fauloval Alex Marek a hra se uklidnila. Ve vlastním oslabení mohl udeřit František Netušil, ale vítkovický gólman byl proti, stejně jako Max Kogler při následných pokusech domácích. Když rozjetý Václav Nestrašil uspěl tváří v tvář Vávrovi, sparťané už tušili, že je postup blízko. V závěru jsme soupeři darovali přesilovku, Sebastian Glas orazítkoval horní tyčku, ale na výhře 4:1 a postupové radosti sparťanů už nic nezměnil.