16. 2. 2009 | Tomáš Horyna

Derby rozhodl v nájezdech Tůma

44., pondělí 16. 2. 2009
Sparta - Slavia SPA - SLA
Branky a nahrávky: 45. Kutlák, 49. Morkes (Husák), 65. Tůma - 20. Vrdlovec, 31. Hafenrichter. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0.
P r a h a - Derby plné zvratů přinesl sobotní zápas mezi Spartou a Slavií. Sparťané dokázali otočit výsledek z 0:2 na 3:2 po samostatných nájezdech, které rozhodl David Tůma.

Jak domácí tak hosté vlétli do zápasu s velkým nasazením. Hra se přesouvala z jedné poloviny na druhou a byly viděny krásné akce. Sparta si od druhé minuty vyvíjela nápor a hosté z Edenu pouze bránili, až z toho Sparťáné vytěžili přesilovou hru. Z početní převahy Holešovičtí kromě pár střel nic nevytěžili. Poté se hra znovu vyrovnala. Tyč Knapovy branky trefil Fiala a Slavia se dostávala do menší převahy, která trvala celý zbytek třetiny. Hostující tlak využil mladý útočník Daniel Vrdlovec, který jedenáct vteřin před koncem posal Slávisty do vedení.

Rozhodčí v druhé třetině častěji vylučoval a rozdal celkem 14 trestných minut. Sparťané si zahráli dokonce několikrát přesilovou hru 5/3, ale výborně chytajícího Krcha nepřekonali. Byla to zase Slavia, která změnila výsledek. Po individuální akci prostřelil Knapa Jaroslav Hafenrichter. Holešovičtí měli možnost několikrát početní výhody, ale nevyužili.

David Volek, trenér Sparty, změnil sestavu a na hráčích to bylo viditelně znát. Hostě častěji faulovali a domácí se ubydlovali v obranném pásmu Slavie. V čase 44:26 doslova protlačil puk do branky Štefan Kutlák a hra dostala nový náboj. O čtyři minuty později domácí vyrovnali, zásluhou dorážky Petra Morkese. Zbytek třetiny se odehrálo v klidném duchu, neboť aktéři záapsu nechtěli udělat zbytečnou chybu.

V prodloužení měla více ze hry Slavia, díky vyloučení domácího hráče. Sparťané se však nakonec ubránili a zápas se musel rozhodnout v samostatných nájezdech.

V samostatných nájezdech se blýskl domácí brankář Lukáš Knap, který nepustil ani jeden ze tří nájezdů. Ve třetí sérii rozhodl krásným blafákem David Tůma a zajistil domácím dva body.

David Volek (HC Sparta Praha): ,,Vyhráli jsme a máme dva body. To je pro mě důležité. Včera jsme vybojovali tři body v Mladé Boleslavi, ale toto vítězství je pro mě samozřejmě cennější, neboť je to derby. Musím pochválit hlavně kluky za předvedenou hru."