HV71 – SPA 3:2 - Spartu vychytal Alnefelt

příprava (Heilbronn), pátek 23. 8. 2019
HV 71 (SWE) - Sparta HV7 - SPA
HV 71 (SWE): Alnefelt – Andersson, Persson (C), Kinnvall, Strömberg (A), Williamsson, Martinsson, Johansson – Nybeck, Gustafsson, Johnsson – Sandin, Fröberg, Sundh (A) – Ikonen, Holmström, Camara – Törngren, C. Sandberg, F. Sandberg.
Sparta: Machovský – Košťálek, Polášek (A), Jandus, Zeleňák, Blain, Kalina – Řepík (C), Růžička, Kvapil – Forman, Pech (A), Pšenička – Rousek, Klíma, Sukeľ – Smejkal, Černoch, Dvořáček.
Branky a nahrávky: 7. Törngren (Ikonen), 11. Gustafsson (Nybeck, Johnsson), 38. Sundh (Holmström, Andersson) - 42. Rousek (Pech, Kalina), 48. Smejkal (Klíma). Rozhodčí: Hoppe, Schrader - Heffner, Lagusov. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Průběh utkání: 3:0, 3:2.
I ve druhém utkání na turné v Německu předvedli sparťané dobrý výkon s několika velkými šancemi, přesto se švédským HV71 padli těsně 2:3. Švédský celek položil základ úspěchu třemi góly v prvních dvou třetinách, ve kterých ho podržel teprve osmnáctiletý Hugo Alnefelt. Kouzlo soupeřova brankáře prolomili ve třetí části Lukáš Rousek s Jiřím Smejkalem, ale v závěru už svěřenci Uweho Kruppa ztrátu nesmazali. Další utkání čeká naše hokejisty v neděli 25. srpna opět v Heilbronnu, kde od 13:30 hodin narazí na Adler Mannheim.

Do souboje se silným švédským HV71 nastoupil lehce obměněný tým. Do branky se tentokrát postavil Matěj Machovský, nově se v sestavě objevili také Černoch, Pšenička a Dvořáček, kteří nahradili Říčku, Kudrnu, Michnáče a Krutila, jenž vypomohl juniorce na turnaji v nedalekém Mannheimu.

V Heilbronnu byli diváci svědky hokeje v obrovském tempu, ze kterého v prvním dějství vyšli lépe Švédové. Nejprve přitom zahrozil z dorážky na druhé straně Kvapil, lehce unavená čtveřice však po oslabení po faulu Pšeničky nedokázala ubránit švédskou kombinaci, na jejímž konci byl Christoffer Törngren. Chvíli poté se obětavě položil do tvrdé střely Jiří Smejkal, který na střídačku odjel jen za pomoci spoluhráčů.

Na lavičce pak sledoval další trefu HV71, kterou po pěkné Ikonenově přihrávce vsítil David Gustafsson. Náš tým poté ubránil dvě oslabení, v závěru první třetiny navíc bojovali sparťané dokonce pouze ve třech hráčích v poli. Paradoxně za tohoto rozložení sil se dostal do úniku z trestné lavice vracející se Smejkal, ale soupeř ho dokázal ubránit.

Dvojnásobné oslabení našeho týmu na začátku druhé třetiny pomohl vyřešit skvělým zákrokem Matěj Machovský, který nakopl své parťáky k lepšímu výkonu. Švédové začali při sparťanském tlaku chybovat a hlavně faulovat. V dvojnásobné přesilovce hrozil zejména elitní útok Kvapil – Růžička – Řepík. Poslední jmenovaný nejprve jen těsně minul branku, Růžičku zase nadvakrát vychytal gólman Alnefelt. Ve druhém případě efektivně lapil Růžičkovu střelu svou lapačkou, za což si zasloužil aplaus zimního stadionu.

Sparťanských šancí neubývalo, ba naopak! Střelu Kaliny šikovně tečoval Klíma, Smejkal následně trefil jen tyčku švédské branky. Parádní kombinace předváděli sparťané i při další dvojnásobné přesilovce, jako vítěz z ní ovšem znovu vyšel Alnefelt. Na druhé straně se soupeři pro změnu zadařilo chvíli po vyloučení Kaliny – trefil se Oscar Sundh.

Sparťané srdnatě vlétli do třetí třetiny a v nabídnuté přesilovce si další velkou šanci vytvořil Růžička. Tým Uweho Kruppa se ale mohl radovat ze snížení až po gólu Lukáše Rouska, který skvěle využil kombinace s Lukášem Pechem a Petrem Kalinou. Tlak Sparty se následně stupňoval, Růžička skvěle našel Formana, který ale slibně rozjetou šanci nedotáhl do kýženého cíle.

To jej nemuselo dlouho mrzet, protože po další hezké kombinaci dostal náš tým na dostřel Jiří Smejkal. Sparta nadále pokračovala v aktivitě, šance střídala šanci, když si je vytvořili Pech a znovu velice aktivní a s přehledem hrající Růžička. V závěru zápasu se šance na vyrovnání ještě zvýšily po švédském vyhození mimo hřiště, na které trenér Krupp reagoval odvoláním Matěje Machovského z branky. Švédové si ale závěr třetí části, na rozdíl od předešlého průběhu třetiny, zkušeně pohlídali. Solidně zaplněné tribuny heilbronnského stadionu pak oběma týmům za kvalitní hokejovou podívanou zatleskaly ve stoje.